DÜNYADA BİR İLK: YENİ JAGUAR F-TYPE VE GOPRO TEKNOLOJİSİ BİR ARADA

Jaguar F-TYPE, 28 modelden oluşan şimdiye kadarki en geniş kapsamlı model yelpazesi ile çok daha sürücü odaklı bir teknoloji sunuyor. 

En dinamik ve performans odaklı Jaguar olarak bilinen Jaguar F-TYPE, yeni görünümü ve son teknoloji haber/eğlence sistemi ile sürüş zevkini artırmak üzere otomobil verileri ile GoPro video özelliğini bir araya getiren ve dünyada bir ilk olan ReRun uygulamasıyla gelişmeye devam ediyor.Jaguar’ın tamamen alüminyum, iki koltuklu modeli 2012’de piyasaya sunulduğundan bu yana, İngiltere’de segmentinin en iyi satan spor otomobili olarak yerini sağlamlaştırdı ve dünya çapında yaklaşık 160 ödül kazandı. Büyüleyici tasarım, çarpıcı performans ve olağanüstü dinamiklerin etkileyici dengesi, Coupé gövde tipi, manuel şanzıman ve akıllı dört çeker sistemi gibi özellikleri de kapsayacak şekilde gelişen bir ürün yelpazesi içinde Jaguar F-TYPE’ın her zaman ayrıcalıklı bir model olmasını sağladı.

Her Jaguar F-TYPE, artık Touch Pro haber&eğlence sistemi ile birlikte sunuluyor. Son derece hızlı tepki verme özelliği, sezgisel tablet tipi kullanımı, Tahmini Varış Bildirimi gibi akıllı navigasyon fonksiyonları ve gerçek zamanlı trafik ve canlı hava durumu raporları gibi online hizmetleri ile her yolculuğu daha cazip hale getiriyor ve bir dizi bilgiyi sürücünün kullanımına sunuyor.

Jaguar meraklıları, GoPro ile işbirliği içinde geliştirilen yeni ReRun uygulamasını kullanarak sürüş deneyimlerini kaydedip paylaşabilecekler. Dünyada bir ilk olan ReRun uygulaması, sürücünün GoPro’sundan gerçek zamanlı videoyu, hız, gaz pedalı pozisyonu, vites seçimi, fren kuvveti ve g kuvveti gibi temel otomobil performans verileri ile bir araya getiriyor. ‘Öne Çıkan Özellikler’ bölümünü de içeren yüksek kaliteli video, sürücünün akıllı telefonuna yüklenebiliyor ve sosyal medya üzerinden paylaşılabiliyor.

Jaguar F-TYPE’ın ödüllü tasarımı, her modele özgü ön tampon görünümleri ile her zamankinden daha güçlü ve daha odaklanmış bir görünüme sahip. Tam LED farlar görsel cazibeyi daha da artırırken, sürücünün güvenliğini ve konforunu da artırmaya yardımcı olur.

Jaguar Tasarım Direktörü Ian Callum konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Olağanüstü spor otomobillerin tasarımında önemli olan oranlar ve sadeliktir. Tasarımcıları geliştirme süreci boyunca en çok performans vaat eden heyecan verici bir siluete odaklanmak ve bunu korumak zorlar. 2018 model yılı Jaguar F-TYPE’ta, genel tasarımda hedeflediğimiz noktaları sürücü, yolcu ve izleyiciler açısından daha nasıl iyileştirebileceğimizi değerlendirdiğimiz bir model oldu.”

Hafif ve ince koltuklar ile yeni krom ve alüminyum kaplamaların eklenmesi, iç tasarımda sürücü odaklılık hissini artırırken; tüm ürün yelpazesinde sunulan Siena Tan deri seçeneği gibi geliştirilmiş iç tasarım renkleri de etkileyici görünümü tamamlıyor.

Jaguar, Yeni F-TYPE‘ın tanıtımı için yalnızca bir model yılı boyunca dünya çapında satışa sunulacak 400 SPORT lansman modelini geliştirdi. 3.0 litre supercharged V6 motorun 400bg versiyonundan elde edilen güç, Super Performance fren sistemi, Configurable Dynamics sistemi ve etkileyici Dark Satin Grey kaplama 20 inç jantlardan oluşan, geliştirilmiş yürüyen aksamla tamamlanıyor.

Otomobilin arkasında ve ön tampon altı rüzgarlığın üzerinde yer alan ayırt edici Sarı ve Dark Satin Grey 400 SPORT isimliği, istiridye kabuğu tipindeki motor kapağının altında gizlenen ekstra güç hakkında ipuçları veriyor ve Indus Silver, Santorini Black ve metalik Yulong White gövde rengi seçeneklerini tamamlıyor. İç tasarım öğeleri arasında, 400 SPORT logosunu içeren merkez konsol, direksiyon, marşpiyeller ve işlemeli baş dayamaları yer alıyor. Tüm kabinde sarı kontrast dikişler göze çarpıyor.

Temel ürün yelpazesinde yeni bir üye olan R-Dynamic modeli, supercharged V6 motorun 340bg ve 380bg versiyonlarıyla birlikte sunuluyor; bu da müşteri seçeneklerini artırırken, modelin 19 inç ve 20 inç alaşım jant tasarımı ve ön tampondaki açıklıklardaki Gloss Black çerçevelerle diğerlerinden ayrılmasını sağlıyor. Ayırt edici Gloss Black kaplama, aynı zamanda ön tampon altı rüzgarlık, motor kapağı havalandırmaları, marşpiyeller ve arka difüzöre de uygulanıyor.

Jaguar F-TYPE’ın kapsamlı, sürücü odaklı destek sistemleri arasında, artık en dar yerlere bile hızlı ve kolay bir şekilde paralel park edebilmeyi sağlayan yarı otomatik park asistanı fonksiyonu da yer alıyor. Otomobilin ultrasonik park sensörleri, olası bir park yerinin önünden geçerken, park boşluğunun uzunluğunu ölçüyor. Uygun olması durumunda sistem direksiyonu devralıyor; sürücünün düğmeye basması, otomobili geri vitese alması ve gaz pedalıyla frenleri kontrol etmesi yeterli oluyor. Sistem, aynı zamanda, ayrılma zamanı geldiğinde otomobilin park alanından çıkabilmesi için de rehberlik sağlıyor.

 

Aktüel İntermedya / AUTO AKTÜEL 

About Aktüel İntermedya

Check Also

TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE’YE ÇEVRE ÖDÜLÜ

Çevreye duyarlı yöntem ve teknolojilerle üretim faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, başarılarına bir yenisini …