İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trabzon’da “Bizim için terör ne ise uyuşturucu da odur”

Trabzon’da düzenlenen “134. Dönem Kaçakçılık İstihbarat Koordinasyon Kurulu” toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu toplantıdaki konuşmasında, toplantının, yurt dışı ve yurt içinde ülkeye yönelik her türlü kaçakçılık faaliyetlerinin değerlendirmesini yapmak, bunlarla mücadelede hedef, taktik ve usullerin tespitine yardımcı olunması konularında ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.
21. yüzyılın teknolojik ve medeniyet seviyesinin yeni fırsatlar ve yeni imkanlar sunduğunu ama aynı ölçüde yeni tehditler de sunduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Suçu önleme adına yeni̇ cihazlar, yeni yöntemler, yeni teknikler sunan 21. yüzyıl moderniz mi aynı zamanda yeni suç türleri, yeni suç aletleri, mücadele edeceğimiz yeni̇ suç sahalarını da bizlere sunmaktadır. Korsanlık, yüzyıllardır dünya üzerinde var olan bir suçtur ama siber korsanlık veya bilgisayar korsanlığı bizlere modern dünyanın karanlık bi̇r armağanıdır. İçki, sigara kaçakçılığını belki çok uzun zamandır biliyorduk ama biyokaçakçılık di̇ye bi̇r şeyle maalesef yeni tanıştık. Şeker, önceleri bu ülkede üretip güzel güzel tükettiğimiz bi̇r üründü ama şimdi yasa dışı yollardan ülkemize giren şekerle ilgili çalışmalar, takipler, operasyonlar yapmak durumundayız.” diye konuştu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, suçluları yakalamak için kullanılan teknolojilerin, bilgi kaynaklarının, ellerdeki küçük bi̇r alet vasıtasıyla artık ceplere girdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Aynı kaynaklarla suç işleme potansiyelindeki insanlar da kullanıyor. Eskiden teröristlerin kamplarda eğitimlerini aldıkları birçok bilgi, bugün maalesef internet dediğimiz mecrada, eğitim videolarıyla paylaşılıyor, yani̇ kurt da kuzu da aynı kaynaktan su içiyor. Dolayısıyla burada iki̇ seçeneğimiz var, elbette ki bu meseledeki bu kaynakların yani gerek suç işleme kaynaklarının tüketilmesine yönelik adımımızı hep beraber ortaya koyacağız fakat biz devletiz, vatandaşımız bizden hizmet beklemektedir. Çocuklarımızı, nesillerimizi her türlü kötülükten korumakla mükellefiz. Dolayısıyla kuzu gibi bekleme lüksümüz maalesef yoktur. Suçlunun bir adım ilerisinde olmak, devletimizin bütün gücünü kullanmak ve bu ülkeyi dört tarafından sarmış şer odaklarına göz açtırmamak, bizlerin tek seçeneğidir.”
PKK terör örgütünün en önemli finansman kaynaklarından birinin uyuşturucu ticareti olduğunu anımsatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu değerlendirmede bulundu: “Rakamın, yıllık 1,5 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Türki̇ye üzerinden geçtiği tahmin edilen uyuşturucunun, piyasa değeri yılda yaklaşık 40 milyar liradır, güvenlik birimlerimizin ele geçirdiği uyuşturucunun piyasa değeri ise biraz önce arkadaşlarımız değerlendirmelerinde de ortaya koydular, 4,5-5 milyar lira civarındadır. Türkiye’de toplam sigara tüketiminin yaklaşık yüzde 15’i kaçak sigaradan oluşmaktadır ve burada devletimizin vergi kaybı yıllık 4,5 milyar lira düzeyindedir. Basit şekilde kıyaslayabilelim diye söylemek istiyorum. Ilgaz Tüneli’ni 572 milyon lira proje maliyetiyle gerçekleştirdik. Yine 1 milyar 140 milyon liraya da Ovit tünellerini inşa edi̇yoruz. Kaçakçılıkla ilgili verdiğim örnek rakamların yıllık olduğuna, biraz sonra sunumlarda da izleyeceğiz, si̇zlere verilecek olan diğer kaçakçılık türlerini kapsamadığına da ayrıca dikkatinizi çekmek isterim”dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin, kaçakçılıkla mücadelede, i̇ş yükü ağır bir ülke olduğuna dikkati çekerek, “Coğrafi olarak, doğu diye tabir ettiğimiz dünyanın batıya açılan kapısı konumundayız. Üç tarafımız denizlerle çevrili, buralardan giriş çıkışları kontrol etmek durumundayız. Suriye ve Irak sınırımızda devlet otoritesi noktasında ciddi sıkıntılar var. Askeri operasyonlar cereyan ediyor, terör tehlikesi hala sürüyor. Bunun getirdiği büyük bir göç dalgasının hem hedef hem de geçiş ülkesi konumundayız. Sınırlarımızın doğusunda ve güneyinde fakirlik ve savaş, batısında ise zenginlik ve refah dünyası var. Doğal olarak doğudan batıya doğru bir akış söz konusu. Bu akışın içinde uyuşturucu var, insan var, tarihi eser var, kaçakçılık konusuna girebilecek ne varsa altını çizmek gerekir ki hepsi var.” dedi.
“Bütün bu şartlara rağmen ülkemiz, kaçakçılığın her türüyle başarılı şekilde mücadele etmektedir.” ifadesini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:”Örneğin, bi̇r insanlık suçu olarak gördüğü uyuşturucu ile mücadele noktasında 2002’den günümüze kadar 38 ülke ile 258 ortak operasyon gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin uyuşturucu ile mücadelede gösterdiği başarılı çalışmalar uluslararası rapor ve bültenlere de aynı şekilde yansımıştır. BM’nin 2016 Dünya Uyuşturucu Raporuna göre, 2014 yılında küresel düzeyde yakalanan eroinin yüzde 16’sı Türki̇ye tarafından ele geçirilmiştir. 2016 Avrupa Uyuşturucu Raporuna göre, Avrupa genelinde 2014 yılında yakalanan 6,1 milyon ecstasy tabletin 3,6 milyonunun Türki̇ye tarafından gerçekleştirildiği de bilinmektedir”dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Batı ile Türkiye’nin özellikle uyuşturucuya bakış açısı arasında ciddi fark olduğuna işaret ederek, “Onlar bunu bir suç meselesi olarak görmüyorlar, neredeyse yaşam biçimlerinin bir noktasına iliştirmişler ve bunları belki de en kabası olarak söylüyorum, bir sağlık meselesi olarak görüyorlar ve on yıllardır Türkiye’yi uyuşturucu açısından bir geçiş ülkesi olarak nitelendirdiler.  Daha doğrusu Batı bu konuda bizi hep aldatmaya çalıştı. Biraz önce rakamları verdim, onların yaptıklarının katbekat fazlasını Doğu ve Batı arasındaki bu transferde yakalayan ve bu konuya ciddi, şiddetli bir şekilde üzerine giden güvenlik güçlerimizle önemli başarılar elde eden ülke konumundayız ama sentetik uyuşturucular konusunda batı ne yapıyor? Maalesef hiçbir şey yapmıyor.” diye konuştu.
Bonzai denilen bir bela ile karşı karşıya olunduğunu belirten Soylu, “Bu Doğu’dan gelmiyor. Sentetik uyuşturucular Batı’dan geliyor. Peki, ne tedbir alıyorlar? Hiçbir tedbir almıyorlar. Bizim sırtımızı sıvazlıyorlar. Sıvazladıkları şu, ‘evet siz eroini, esrarı iyi yakalıyorsunuz, uyuşturucuyu iyi yakalıyorsunuz.’ diyor, bizi sanki bir geçiş ülkesi olarak nitelendirip aslında bizim bir hedef ülke olduğumuz konusunu hiçbir zaman kendi değerlendirmelerinde gündeme getirmiyorlar. Batı’nın bu yaklaşımını ve çifte standardını şiddetle reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.
“Terör ne ise bizim için uyuşturucu odur. Bizim inancımızda, değerlerimizde. Tüm yetkililerimize açıkça söylüyorum, terörle mücadelede hangi mantığı ortaya koyuyorsak uyuşturucu satıcısını gördüğünüz anda acımayacaksınız. Çocuklarımıza, okulların etrafında uyuşturucu satmaya çalışanları gördüğünüz anda ona insan muamelesi yapmayacaksınız. Bu kadar basit. Bu kadar net. Bunu tüketeceğiz bu ülkede. Herkesin bu konuda, ailelerin, annelerin babaların talepleri, feryatları var. Çocuklarını okullara gönderiyorlar ve bize emanet ediyorlar. Devlet dediği kuruma emanet ediyorlar. Biz sırtımızı dönemeyiz. Dağa götürülen çocuk teröristlerden ne kadar endişe, ızdırap ve azap duyuyorsak, çocuklarımıza birtakım torbalar içerisinde uyuşturucu satmaya çalışanlar kim varsa tekrar söylüyorum, acımayacaksınız. Teröriste hangi muameleyi yapıyorsanız onlara da aynı bu muameleyi yapacaksınız” dedi.
Nesilleri korumak zorunda olduklarını dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kanun, hukuk bu konuda her şey açık ve nettir ve bu konuda özellikle kaçakçılık ve organize şebekelerine ciddi bir şekilde mücadeleyi ortaya koyacağız. Özellikle bu uyuşturucudan istifade eden en önemli unsur PKK terör örgütüdür. Yani eş zamanlı bir operasyonu eş zamanlı bir organizasyonu yürütmekle mükellefiz.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2016 yılında özellikle eroin açısından yakalama miktarının yüzde 33 arttığını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:”Bu önemli ama esrarın kilosu açısından da yüzde 253 artış söz konusu olmuştur. 265 milyondan neredeyse 937 milyona kadar çıkan yani yaklaşık 1 milyara kadar çıkan anlayış ve başarılı operasyon gerçekleştirdik 2016’da. Bu bizim için yeterli değil. Gerek alkol, gerek tütün kaçakçılığı olsun, gerek yasa dışı ekimler olsun, bütün bunlardan dolayı risklerimiz belli. Önümüzdeki yıllarda bu bizim bir hasılamızdır. Yani hasılamız ne, mücadele ediyoruz. Bir taraftan polisimiz, bir taraftan jandarmamız, bir taraftan gümrükteki arkadaşlarımız, herkes mücadele ediyor. Bu hasılayı 2017 yılı içerisinde çok daha üst noktaya çıkaracağız, yani bunu aklından geçirenler, ‘Türkiye bizim için rahat bir ortam değildir’ diyecekler. Bir taraftan sınırlarımızı duvarlarla kapatıyoruz, bir taraftan elektronik ve teknolojik bütün tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz, bir taraftan insansız hava uçaklarımızla, ‘drone’larla birlikte sınırlarımızı kontrol ediyor ve gerek Ağrı, gerek Iğdır, gerek Artvin bölgesinden Türkiye’ye gelen, gerek Hakkari’de yapacağımız, yaptığımız, güvenlik yollarıyla beraber bütün bunların hepsini bir taraftan teröre yönelik olarak yapıyor ama diğer taraftan da Türkiye’nin baş belası olan her alandaki kaçakçılıkla ilgili ciddi bir adım atmaya çalışıyoruz.”
“Özellikle kokainde 2016’da yüzde 146 kilogram yakalamalarında artış yakaladık.” ifadesini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti: “Bunu 2017’de çok daha iyi bir noktaya getireceğiz. Ölçümlerimiz, valilerimizin, emniyet müdürlerimizin, jandarmamızın, gümrüklerimizin performanslarının tamamen bağlı olduğu süreç bu süreçtir. Burada nesnel veriler var ve bu nesnel veriler üzerinden gitmek durumundayız. Kokain 429 kilogramdan bin 56 kilograma çıktı. Ben sabah akşam gelen bütün bilgileri tek tek okurum. Teröristle yapılan mücadelede arkadaşlarımızın ortaya koymuş olduğu kararlılık ne kadar beni etkiliyorsa sigara, çay, akaryakıt kaçakçılığı, eroin, esrarın yakalanması bütün bunlarda ortaya konulan başarı da bizi o derece mutlu ediyor. Türkiye’nin maalesef huzur ve sükûnunu sadece terörle alt üst etmeye çalışmıyorlar. Bu mesele de bizim için önemli meseledir.” dedi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Trabzon ile Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Şehitleri anısına 19 Mayıs Spor Salonunda organize edilen Veteranlar Hentbol müsabakasına da katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sporcuları kutladı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, bir millet olmanın, bir milletin tüm fertlerinin birbirine olan muhabbetinin, sadakatinin, inancının, bir toprağa olan bağlılığın, özgürlüğün, hürriyetin ve bağımsızlığın kıymetinin hep beraber ne olduğunu bir kere daha idrak edildiği bir zaman dilimi içerisinde olunduğunu belirtti.
“Bu büyük mücadelenin her safhasında, her noktasında hem güvenlik kuvvetlerimize hem bu bağımsızlık ve istiklal mücadelesinin içerisinde gazi olmuş, bugün aramızda olanlara, şehadet şerbeti içip onların şefaatine muhtaç olduğumuz şehitlerimize sadakatlerini bir an olsun unutmayan büyük bir aziz milletin fertleriyiz. Kâh attığı adımda, Kâh iş yerinde birbirleriyle olan sohbetlerinde, muhabbetlerinde Kâh da böyle etkinliklerde bu ülkenin Ay Yıldızlı bayrağının 780 bin kilometrede dalgalanması için canını feda eden şehitlerimizi bir an unutmayan bir büyük milletin, aziz milletin parçalarıyız.”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hep birlikte yarına ümitle büyük bir anlayışla birlikte baktıklarını vurgulayarak, “Bunun sadece yıllarca bu sahalarda ter dökmüş olan kişilerin bir müsabakası olduğunu düşünmüyorum. Attığınız her adımın birliğimizin bir parçası, attığımız her adımın beraberliğimizin bir parçası ve attığımız her adımın bu ülkenin yarınlara umutla bakmasının bir parçası olduğunu biliyoruz ve yine attığınız her adım bizim için bugün hep birlikte şehadetle andığımız evlatlarımıza sadakatin bir parçası olduğunu biliyoruz. Allah bu duygunuzu, bu düşüncenizi ve bu ruh anlayışınızı bundan sonraki nesillere de aynı sizin anlayışınızla beraber devam ettirin.” ifadesini kullandı.
Buraya gelmekten onur duyduğunu, bu işin parçası olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, başka Gençlik ve Spor Bakanı olmak üzere Gençlik ve Spor İl müdürlüklerine, Vali, Belediye Başkanı ve herkese teşekkür etti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu anda Gabar Dağı’nda, şimdi şu anda Bestler Dereler’de, Lice’de, Kulp’ta, Hani’de evlatlarımız kaç derece olursa olsun bir büyük mücadeleyi veriyorlar. Siz burada attığınız adımla onlara destek veriyorsunuz ve bir şeyi haykırıyorsunuz, ‘yalnız değilsiniz.’ Allah sizden razı olsun.” diye konuştu.
Müsabakanın başlama vuruşunu yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sporculara çeşitli hediyeler vererek birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
Trabzon Lisesi emekli edebiyat öğretmenlerinden 97 yaşındaki Sebahat Ülker’in İskenderpaşa Camisi’nde kılınan cenaze namazına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, merhumun yakınlarına taziyelerini iletti.
Aktüel İntermedya / GÜNDEM

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …