Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi ile kurulan ”Aktüel İntermedya Haber Ajansı” 2007 yılında kurulan Turkuvaz Medya tarafından 22 yıl sonra TÜRGEV eski başkanı Arzu Akalın ‘ın avukatlığındaki yargı sürecinde Yargıtay Mahkemesi tarafından Markamıza iptal kararı çıkartılmıştır.

Turkuvaz Medya’nın Aktüel İntermedya Haber Ajansı’na açmış olduğu dava Yargıtay aşamasında alınan karar ile ”Aktüel İntermedya” markamız iptal edilmiştir. 1998 yılında Aktül İntermedya Kurulduğunda Turkuvaz Medya diye bir şirket yoktu. O yıllarda Aktüel Dergisini Ciner Holding işletiyordu ve hiç bir sıkıntı yaşamadık. 2007 yılında açılan Turkuvaz Medya Aktüel Dergisini satın aldı ve dava bu şekilde gelişti.

Markamız Patent aşamasında yapılan itirazların sonucu Patent dairesi bizleri haklı bularak Markamızı tescil etmesine rağmen davayı yargıya taşıyan Turkuvaz Medya Yargı yolu ile Aktüel İntermedya Markamıza iptal kararı çıkartmıştır.

Ankara Sinai Hakları ve Hukuk Mahkemesinde başlayan mahkeme aşamasında ilk celsede Turkuvaz Medya ve Avukatı Arzu Akalın itiraz sürecini geçirmesine rağmen dava kabul edilmeyip düşmüştür. Mahkemede anlamlandıramadığımız olaylar sonucu tarih geçmemiştir denilerek dava tekrar aynı mahkeme tarafından kabul edilerek açılmış ve hakkımızda alınan olumsuz karar ile dava dosyası Yargıtay’a kadar taşınmıştır.

Yargıtay’ın almış olduğu kararı 21.12.2020 tarihi Cumartesi günü edevletimize yapılan veri girişi ile Markamız iptal edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Turkuvaz Medya’nın avukatlığını aynı zamanda TÜRGEV’in kurucusu ve yıllarca Başkanlığı’nı yapmış Avukat olan Arzu Akalın yapmaktadır.

Markamızın Hukuka Uygun bir şekilde satın alınma veya farklı bir tekllifle davacı tarafla hiçbir görüşmemiz bu güne kadar olmamıştır. Gönül isterdiki Türkiye’de gerçekten büyük bir medya kuruluşu olan Turkuvaz Medya bu işlemi bizleri kırmadan dökmeden zorla yapmamalıydı. Alınan bu kararın Marka, Patent, Basın Özgürlüğü ve hukuka uygun olmadığını düşünüyoruz.

Aktüel İntermedya Haber Ajansı olarak; Turkuvaz Medya ve avukatı Arzu Akalın’ın üstlendiği bu dava dosyasını Anayasa Mahkemesi’ne ve hakkımızı alamadığımız taktirde Uluslararası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağımızı Basına ve Kamuoyuna bildiririz.

Saygılarımızla…

Aktüel İntermedya Haber Ajansı

Yılmaz ŞAHİN

About Aktüel İntermedya

Check Also

Çinliler Türk Vatandaşlığı için konut satış rekoru kırdı.

2020 yılının ilk 9 ayına ilişkin konut satış istatistikleri dikkat çeken bir detayı da ortaya …