E-imza sayısı iki milyonu aştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü” üçüncü çeyrek pazar verileri raporunu yayımladı. Eylül 2016 sonu itibarıyla, 2.042.051 elektronik imza ve 424.657 mobil imza olmak üzere toplam 2.466.708 elektronik sertifika oluşturuldu. 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki döneme göre, elektronik imza sayısında yüzde 4,2 ve mobil imza sayısında yüzde 3,6 oranında artış gerçekleşti. Türkiye’nin ilk elektronik imza üreticisi E-GÜVEN ise ayda ortalama 15 milyon doğrulama ve 750 bin mobil imzalama işlemi gerçekleştiriyor.

17.12.2016

BTK verilerine göre, 2016 yılının üçüncü çeyreği sonunda 2.466.708 elektronik sertifika oluşturuldu. 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki döneme göre, elektronik imza sayısında yüzde 4,2 ve mobil imza sayısında yüzde 3,6 oranında artış gerçekleşti. 2015 yılının üçüncü çeyreğinde ise toplam 1.915.627 elektronik sertifika oluşturuldu. E-imza’nın yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren E-GÜVEN, sunduğu e-imza çözümleri ile de daha etkin ve verimli iş süreçleri sağlanmasında önemli bir rol oynuyor.

Çipli kimlik ve e-imza ile hız, güvenlik ve zaman tasarrufu sağlanacak

İçinde bulunduğumuz dijital çağ, hız kesmeden bireyleri ve kurumları dönüştürmeye devam ediyor. E-dönüşüm kapsamı içerisinde yer alan birçok uygulama, iş süreçlerini hızlandırırken, zaman ve maliyetten önemli oranda tasarruf edebilmeyi mümkün kılıyor. 2017 yılının Ocak ayında tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlanacak yeni çipli kimlik kartları ile devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek. Yeni çipli kimliklerle vatandaşlar; bankacılık, noter, okul, emniyet ve tapu işlemlerinin yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek. Yeni kimlik kartlarının içerisine uzun vadede isteğe bağlı olarak e-imza dahil edilebilecek. Yeni çipli kimliklerle bireysel e-imza kullanımı daha fazla yaygınlaşacak. Çipli kimlik kartları ile uzaktan kimlik doğrulaması yapan ilk kurum olan Türkiye’nin ilk elektronik imza üreticisi E-GÜVEN, dijital dönüşüm sürecinde katma değer yaratmaya devam edecek.

E-imza kullanımı yüzde 4,2 oranında yükseldi

Teknolojinin gelişimi ile bireylerin ve kurumların birçok avantaj ve fırsatlara sahip olabildiklerini belirten E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “Yenilikçi teknolojiler hayatımızın vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyor. Akıllı telefonlar ve yenilikçi uygulamalar, hayatımızı kolaylaştırıyor. Dünya genelinde yapılan araştırmalara baktığımızda, 3.419 milyar insanın internete bağlandığını görüyoruz. BTK verilerine göre, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde geniş bant internet abone sayısı 59,1 milyonu aşmış durumda. E-imza’nın yüzde 4,2 oranında yükseldiği görülüyor. E-GÜVEN olarak, 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da e-dönüşüm uygulamaları ve özellikle e-imza kullanımının katlanarak artacağını öngörüyoruz. 2017 Ocak ayı içerisinde dağıtılacak yeni çipli kimlik kartları sayesinde de e-imza kullanımının yükselen bir grafik çizeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Aktüel İntermedya / TEKNOLOJİ

About Aktuel İntermedya

Check Also

Görme engellileri akıllı bastona kavuşturmak için bağış yapmak artık çok kolay

Dünyanın ilk akıllı bastonu WeWALK, iyzico’nun fintek konusundaki çözümleriyle çok daha geniş kitlelere ulaşmaya başlıyor. …

Bir cevap yazın