Ev satın almada ‘faizsiz’ dönem vatandaşın yüzünü güldürüyor

Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara çağrı yapmasıyla indirilen konut faizleri, konut satışlarında artış yaşanması sağladı. Ancak yine de banka kredisine başvurmak istemeyen ya da kredi konusunda geri ödeme gücü bulunmayan ve faiz konusunda hassasiyetleri bulunan vatandaşlar için; ‘faizsiz’ gayrimenkul alım yöntemleri bu kesimin ihtiyaçlarına duyarlılık gösteriyor.

Konut sektöründe vatandaşların; faiz ödemeden, fazla beklemeden, kira öder gibi ev sahibi olma imkanı taşıyan sistemler, her gün gelişiyor. Bu sistemler sayesinde bugüne kadar binlerce vatandaş ‘faizsiz’ bir şekilde ev sahibi olurken; sektör oyuncuları farklı imkanlar sunarak, vatandaşların düşük gelirlerle ev sahibi olmalarına yardımcı oluyor.

Faizsiz gayrimenkul alım yöntemlerinin Türkiye’de yeterince yaygınlaşmadığını belirten Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, geçen yıl satılan 1 milyon 300 bine yakın konutun sadece yüzde 1’inin faizsiz yöntemle satıldığını belirtiyor. Gelecek dönemlerde bu oranın artarak devam edeceğini aktaran Çiftçi, bugün orta ve dar gelir sınıfını oluşturan yüzde 60-70’lik kesimin bir ev sahibi olmak istediğini ancak banka kredisi almaya ve alınan krediyi ödemek için gücü yetmediğini, dolayıyla büyük sorumlulukla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

“Konut değerine endeksli ev alma yöntemini Birevim hayata geçirdi”

Milyonlarca insanın ev sahibi olma ihtiyacını sektöre yeni bir soluk getirdiklerini söyleyen Çiftçi, “Ev sahibi olmak isteyenlerin yerine kendimizi koyarak neyi nasıl istediğimizi iyi tespit ettik. Ev almak isteyenler lehine pek çok yeniliği hayata geçirdik. Adeta faizsiz ev sahibi olma yöntemini yeniden tanımladık. Mesela; mevcut yöntemlerde uygulanan ve müşteriye gerekmediği halde ek maliyet yükü getiren kira ödemesi uygulamasını kaldırdık. Evinizin borcunu olması gerekenden daha kısa sürede bitmesi için düzenlemeler yaptık. Konut değerine endeksli yepyeni bir ev alma yöntemini hayata geçirdik. Mevcut ev alma yöntemlerine kıyasla alınan evin daha ucuza mal edilmesini sağladık.

Taksitli ev alma yöntemlerinde genellikle en fazla 120 ay taksit seçeneği sunulurken, Birevim olarak bunu 120 aydan daha fazla taksit yaptırabilme seçeneği sunarak, evlerin teslim tarihleriyle ilgili iyileştirmeler yaptık” dedi.

“Müşteriler aldıkları eve herhangi bir fark ödemeden sahip olabiliyor”

Türkiye’de çok büyük bir kitlenin ev sahibi olmak istediğini bunun için sektördeki firmaların rakip değil; aynı amaca hizmet eden, aynı kulvarda ilerleyen, sektörün büyümesine katkı sağlayan kurumlar olduğunu aktaran Çiftçi, tecrübelerini arkalarına alarak Birevim’in faizsiz gayrimenkul sektörüne birçok yenilik kattıklarını belirtti. Müşteriye ek maliyet getiren kira ödemesi uygulamasının Birevim’de olmadığını sözlerine ekleyen Çiftçi, “Ev almak isteyen bir kişinin Birevim’i tercih etmesi için pek çok neden var ancak; bunlardan en önemlisi kesinlikle müşterilerin aldıkları eve herhangi bir fark ödemeden sahip olmalarıdır. Birevim’de faiz, vade farkı, müşteriye ek maliyetler getiren kira ödemesi gibi uygulamalar yok. Hal böyle olunca müşteri 300 bin TL değerinde bir ev alacaksa taksitleri bittiğinde toplam ödediği yine 300 bin TL oluyor. Ayrıca 10 yıldan fazla taksit imkanı, Konut Değer Endeksli Yöntem gibi Türkiye’de ilk defa bizim uyguladığımız pek çok fark ve özelliğimizle sektördeki yerimizi güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Bunun yanında ev alacak kişilerin Birevim’i tercih etmeleri için birçok ilk var. Bunları sıralayacak olursak;

  • Ev almak isteyenler için Sıra Tespitli Yöntem (STY) oluşturduk. Müşteriye evini alırken ek maliyetler getiren tüm uygulamaları kaldırdık. Ayrıca bu yöntem ile evinizin borcu normalden daha kısa sürede bitiyor.
  • Birevim Türkiye’de ilk defa Konut Değerine Endeksli Yöntem (KDEY) ile ev sahibi olma fırsatını sunuyor. Bu yöntemle evinizi artan değer üzerinden alıyorsunuz.
  • Müşteriye ek maliyet getiren kira ödemesi gibi uygulamaları kaldırdık. Faiz ve vade farkı da Birevim’de zaten yok. Evinizin değeri neyse onu ödüyorsunuz. Kısacası Birevim’de fazla ödeme yok.
  • Birevim’in olarak yaptığımız yeniliklerden biri de; borcunuz girmiş olduğunuz vadeden daha kısa sürede bitiyor olmasıdır. Borcunuzu erken bitirme rahatlığı sadece Birevim’de var.
  • Birevim yöntemleriyle evinizi taksitli alıp evin değeri dışında fazladan ödeme yapmazsınız. Hal böyleyken evinizi diğer taksitli ev alma yollarının tamamından daha ucuza mal etmiş olursunuz.
  • Taksitli ev alma yöntemlerinde genellikle en fazla 120 ay taksit seçeneği sunulur. Birevim’de 120 aydan daha fazla taksit yaptırabilirsiniz. Böylelikle taksitlerinizi bütçenize göre ayarlama fırsatı yakalarsınız.
  • Birevim yöntemlerini etkin kullanarak size en uygun seçenekleri belirlerseniz, diğer taksitli ev alma yöntemlerinden daha kısa sürede ev sahibi olabilirsiniz.
  • Ev sahibi olmaya hak kazanmış bir kişiyi peşinatının olup olmadığına bakmaksızın bekletmiyor, evini teslim ediyoruz.

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Vergi ve prim ödemeleri 2021’e yayılsın

Egeli ihracatçılar pandeminin oluşturduğu ekonomik yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkılabilmesi için vergi borçlarının yapılandırılmasının şart …