GRAM ALTINDA REKOR SEVİYELER GÖRÜLEBİLİR

Gram altın son bir haftada yüzde 5’e yakın yükseliş kaydederek, bu hafta en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Altındaki son durumu ve beklentileri değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, “Yılın ilk yarısını zayıf bir trend içerisinde geçirmesini beklediğimiz ons altın fiyatlarının yaz aylarından itibaren küresel anlamdaki gelişmelerin etkisiyle yükseliş göstermesini bekliyoruz.” dedi.

2017 Gram Altının Yılı Olacak

Donald Trump’ın 20 Ocak’ta görevine başlamasının ardından uygulaması beklenen genişlemeci mali politikaların yüksek enflasyon ortamı yaratması bekleniyor. Bu durumun da ilk önce ABD’de tahvil faizlerini yükselteceği ardından da FED’in daha şahin tutum göstermesine neden olacağı beklentileri altın fiyatlarını yılın son günlerine doğru yoğun baskı altına aldı. Beklenenden iyi açıklanan ABD verilerinin de yardımıyla yıl içerisinde 3 adet faiz artırımına gitmeyi hedefleyen FED ile birlikte düşük likidite ortamının etkisiyle Dolar’ın küresel olarak daha da güçlenmesi beklenebilir. Dolara karşı tasarruf aracı olan ve istatistiki olarak Dolar ile ters korelasyon ilişkisi bulunan altının ise bu ortamda değer kaybetmesi muhtemeldir. Fiziki talebin de yıl içerisinde %10’a yakın düşüş öngörülen altının derinleşen finansal piyasaların da çarpanıyla 2017 yılının ilk yarısında baskı altında geçirmesini beklemekteyiz. 2016 yılının 3.çeyreğinde yıllık, Çin ve Hindistan’ın altın taleplerinde %20 ve Merkez Bankaları’nın taleplerinde %50 düşüş görülmesi de bu beklentiyi destekler niteliktedir. Aralık’ta da önemli altın fonlarının alım yönlü kontratları da azalış göstermiştir.

Ancak, ons altın fiyatına 1050 Dolar seviyelerinde tepki alımı geldiğini de görüyoruz. Bu hareketin en önemli nedeni fiyatın çok düşük olduğu algısı ile beraber altının fiziki çıkarılma maliyetidir. Dünya’daki en ucuz üretim Kanadalı şirket Barrick Gold tarafından ons başında 706 Dolar ile yapılmakta iken SNL Metal şirketinin araştırmasına göre ortalama ons başına üretimin maliyeti 836 Dolardır. Piyasaya sürülene kadarki yan maliyetler ile ons başına üretimin 950-1000 Dolar yakınında gerçekleştiği ve bu seviyenin altındaki fiyatların şirketleri zarara götürdüğü tahmin ediliyor. Bu nedenlerle, yıl ilk yarısında ons altın fiyatının 1000 Doların altına kısa süreli sarkmalar gösterse de uzun süreli olmayacağını varsayıyor ve altın fiyatlarının 1000-1250 bandında hareket etmesini bekliyoruz.

Yılın İkinci Yarısında Yeniden Gücünü Gösteren Kuvvetli Altın

Yılın ilk yarısını zayıf bir trend içerisinde geçirmesini beklediğimiz ons altın fiyatlarının yaz aylarından itibaren küresel anlamdaki gelişmelerin etkisiyle yükseliş göstermesini bekliyoruz. Özellikle bu aşamada ekonomik takvimden ziyade siyasi takvim ön plana çıkacaktır.

  • -Milliyetçilik akımlarının yükseliş gösterdiği Almanya, Fransa ve Hollanda gibi güçlü ekonomilere sahip ülkelerdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile Genel seçimleri,
  • -Mart’ta başlaması beklenen İngiltere’deki Brexit süreci,
  • -Ortadoğu’da süregelen jeopolitik riskler ve ülkelerin siyasi politikaları,
  • -Genişlemeci Trump politikalarının yarattığı enflasyonist ortam,
  • -FED’in güçlü Dolar endişeleri ile projeksiyonunu yaptığı faiz artırımlarına gidememesi,
  • -Diğer majör Merkez Bankaları’nın genişlemeci para politikalarını sürdürmesi,

Yukarıda belirttiğimiz olayların etkisiyle ons altın fiyatlarının yılın üçüncü çeyreği itibariyle 1250 -1350 Dolar bandında hareket etmesi daha muhtemel görünmekte.

2016’da yüzde 32 kazandırmıştı

Dolar/TL kuru ile ons altın fiyatlarına bağlı olarak hareketlerini belirleyen gram altın, 2017 yılının en çok kazandıranı olmaya aday yatırım araçlarının başında geliyor. 2016’da yurtiçindeki yatırımcıya yaklaşık %32 kazandıran altın bu yıl da aynı performansı gösterebilir. Ons altın fiyatına bağlılığından dolayı gram altın fiyatlarını da yılı ikiye bölerek değerlendirebilir. Yılın ilk yarısında baskı altında kalmasını beklediğimiz ons altın fiyatları gram altını da aşağı çekebilir. Ancak, bu şartlar altında da küresel anlamda güçlü kalmasını beklediğimiz Dolar altına destek çıkacaktır. Gram altın için yıl içinde dip seviyeleri olarak 125-130 TL seviyelerini öngörmekteyiz.

2017’nin ikinci yarısında ise güçlenen ons altın fiyatları ile beraber görece yüksek Dolar/TL kurunun etkisiyle gram altın tarihi 140 TL seviyesini aşabilir. İç piyasadaki artan gram altın talebi de yıl içinde fiyatların yukarı yönlü hareketine etken olacaktır. BIST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar piyasası verilerine göre, altın ithalatı Aralık ayında yıllık %688 artışla 36,7 ton olurken, 2016 yılının tamamında ise yıllık %118 artışla 106,19 ton olarak gerçekleşti. Döviz yerine altına yatırım yapması teşvik edilen vatandaşların altına yöneleceği muhtemel senaryosu altında, gram altının 145 – 150 TL seviyesine ulaşması beklenebilir ve yatırımcısına yıllık %15’e yakın kazanç sunabilir.

Murat Tufan/Destek Yatırım Araştırma Müdürü

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Vergi ve prim ödemeleri 2021’e yayılsın

Egeli ihracatçılar pandeminin oluşturduğu ekonomik yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkılabilmesi için vergi borçlarının yapılandırılmasının şart …