İşgal Mahkemesi Kudüslü Kadın Öğretmen Huveys’in Gözaltı Süresini Uzattı

Kudüs’teki işgal rejimi Sulh Mahkemesi, bugün (20 Eylül Çarşamba) Kudüslü kadın öğretmen Hatice Huveys’in gözaltı süresini önümüzdeki Pazar gününe kadar uzattı.

Esir Huveys, duruşmada yaptığı açıklamada, işgalci kadın gardiyanların tek kişilik hücrede tutulduğu sırada şer’i hicabını çıkarmaya zorladıklarını ve duruşma gününe kadar abiyesini kendisine vermediklerini söyledi.
İşgal güçleri Filistinli kadın öğretmen Hatice Huveys’i Kudüs’te polis merkezine ifade vermeye çağırdığı ve 5 Eylül’de ifade vermeye gittiği sırada gözaltına aldığı kaydedildi.

Filistinli kadın öğretmenin Mescid-i Aksa’da nöbet tuttuğu için gözaltına alındığı ve gözaltı süresinin birkaç kez uzatıldığı ifade edildi.
İşgal rejimi askeri savcılığının Huveys’in serbest bırakılmasına engel olduğu ve işgal mahkemesi 5 bin şikel kefaletle serbest bırakılmasına karar verdikten sonra dosyasını merkez mahkemesine aktardığı belirtildi.

Mescid-i Aksa’da baskınlara karşı nöbet tutan kadın aktivistlerden biri olan Huveys, daha önce de birkaç kez işgal güçlerince gözaltına alındı, ev hapsine mahkum edildi ve Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırıldı.
Mescid-i Aksa’yı savunmasız bırakarak Yahudi yerleşimcilerin baskınlarını kolaylaştırmak isteyen işgal yönetimi, Mescid-i Aksa’nın erkek murabıtları gibi kadın murabıtlarını da çeşitli bahanelerle Mescid-i Aksa’dan uzak tutmaya çalışıyor.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News