Kızılay Kart başvuruları başladı

Avrupa Birliği’nin mali kaynağını sağladığı “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı” kapsamında Türkiye’de yaşayan bir milyon sığınmacıya dağıtılacak “Kızılay Kart” başvuruları başladı. Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, kartlara her ay kişi başı 100 lira yükleneceğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) mali kaynağını sağladığı, Türkiye’de yaşayan bir milyon sığınmacı için dağıtılacak “Kızılay Kart” için başvurular başladı. AB İnsani Yardım Komisyonunun 348 milyon avro maddi kaynak sağladığı ve Kızılay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, AFAD ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı iş birliğinde yürütülen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı” kapsamında, kamplar dışında bulunan Suriye vatandaşı ve İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı diğer sığınmacılara her ay kişi başı yüzer lira nakdi yardım yapılacak.

Türkiye genelindeki 970 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kızılay merkezlerinden alınmaya başlanan başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın onay sürecinden sonra kesinleşmiş olacak. Bu sürecin ardından hak kazanan her mülteciye aylık 100 Lira olmak üzere yardım dağıtımı yapmaya başlanacak. Halkbank tarafından hazırlanan, POS cihazından alışveriş yapma veya ATM’den para çekmek için kullanılabilecek olan Kızılay Kartlar 2017 Ocak ayı itibariyle kullanıma açılacak.

Kartlara her aile bireyi için 100 Lira yükleme yapılacak ve yardımlar 2017 yılı boyu sürecek. Bu süreç içerisinde AB’nin taahhüt ettiği 3 milyar Avro’luk yardımının geri kalanı da Türkiye’ye gelecek ve daha fazla mülteciye yardım yapılacak. Program toplam 2 yıl içinde tamamlanacak.

Türk Vatandaşları için ayrılan kaynak kullanılmayacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere uygun olan mültecilerin yararlanacağı programa, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda (SYDV) ihtiyaç sahibi Türk vatandaşları için oluşturulan fonlardan hiçbir şekilde kaynak aktarılmayacak.

Kızılay Kartlara başvuruların başlamasını değerlendiren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “AB’nin tarihinde insani yardıma ayırdığı en büyük fon programı bu. Geçtiğimiz Eylül ayında AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ve Dünya Gıda Programı Direktörü Ertharin Cousin’ın katılımıyla lansmanını yaptığımız ESSN programı kapsamında mültecilerden başvurular alınmaya başlandı. Toplam 1 milyon mülteciye yardım yapılacak. Bu ve sonrasında dağıtılacak fonların tamamı AB kaynaklı. Türkiye bu fona katkıda bulunmayacak, sadece dağıtımı konusunda aracı olacak” diye konuştu. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Mültecilerin başvurusunu Kızılay olarak almaya başladık. Bunun için Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa, Adana, Mardin ve daha birçok ilde birçok noktada başvuru ofisleri açtık. Ayrıca Bakanlığın Türkiye genelindeki 790 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) da başvuruları değerlendiriyor. Kızılay Kartlara Ocak ayı itibariyle para yüklemeleri yapılacak. Kısacası operasyonu Kızılay yürütecek. Başta Suriyeliler olmak üzere ülkemizdeki mültecilerin desteklenmesine yönelik başlatılan bu program sayesinde, ilk etapta 1 milyon kişi daha rahat nefes alacak. İhtiyaç sahibi Türk vatandaşlarına devletimizin yaptığı yardımlarda ise hiçbir şekilde aksama yaşanmayacak.”

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …