Lavanta ve Gül Kokuları Eşliğinde SAGALASSOS

Büyük İskender’in fethiyle adını tüm dünyaya duyuran ve Helenistik dönemde bölgenin en önemli kentlerinden olan Sagalassos, tüm görkemiyle gün yüzüne çıkıyor. FEST’in Kuyucak’ta lavanta, Isparta’da ise gül hasadına özel olarak hazırladığı programlara bir göz atın; binyılların tarihine çiçek kokuları eşliğinde tanıklık etme fırsatını kaçırmayın.

2009 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan görkemli antik Sagalassos kenti ve yakın çevresindeki ilk insan izi, MÖ 12. binyıla uzanıyor. Büyük İskender’in fethiyle adını dünyaya duyuran bu kent, Helenistik dönemde bölgenin en önemli ikinci kentiymiş. En parlak dönemleri bir depremle son bulan Sagalassos, yüzyıllar içinde tamamen unutulmuş. Toprak kaymaları sonucu üzeri örtülünce de doğal olarak korunmuş.

Dağlık arazideki konumu sayesinde terk edildiği günkü haliyle kalan Sagalasoss’un gizemi 1990’lı yıllarda çözülmeye başlandı. Kazılar sonucu binyılların görkemiyle ortaya çıkarılan Sagalassos, ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. FEST Travel, iki farklı programıyla, gezginleri çiçek kokuları eşliğinde bu kentin görkemine tanık olmaya davet ediyor.

ISPARTA GÜL YOLU VE SAGALASSOS

Bahar aylarında, gül hasadı dönemine özel olarak hazırlanan ve 19-21 Mayıs ile 24-27 Haziran (Ramazan Bayramı) tarihleri arasında gerçekleştirilmek üzere iki farklı tarihte sunulan ISPARTA GÜL YOLU VE SAGALASSOS gezisi, hem antik kenti hem de kentteki kazıların buluntularının sergilendiği Burdur Arkeoloji Müzesi, Göller Bölgesi’nin en büyüğü Beyşehir Gölü, günün her saatinde renk değiştiren Eğirdir Gölü, eşsiz Hitit mirası Eflatun Pınar Anıtı, Aziz Pavlus’un ilk vaazlarından birini verdiği Psidia Antiokheia antik kenti gibi önemli duraklara uğrayacak ve gülün başkenti Isparta’da tarladan imbiğe gülün öyküsünü anlatacak.

SAGALASSOS VE LAVANTA KOKULU KUYUCAK

Yaz mevsiminde ise Sagalassos ve Göller Bölgesi’nin güzellikleri, yine iki farklı tarih seçeneğiyle bir başka haftasonu programının, 8-9 Temmuz ve 15-16 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek SAGALASSOS VE LAVANTA KOKULU KUYUCAK gezisinin başrolünde olacak. Ülkemizin lavanta üretiminin yüzde 90’ını gerçekleştiren Kuyucak, “Türkiye’nin Provence’ı” unvanını aldı bile… Isparta’nın doğal taş sokaklı ve kerpiç evli bu sevimli köyü, yaz aylarında kaldırım kenarlarından dahi fışkıran lavanta öbekleri ve uzayıp giden tarlaları ile mora bürünecek.

 

Aktüel İntermedya / GEZİ

 

You may also like

Popular News