LYS’de açık uçlu soru uygulaması, eğitimde dönüşümün hızını gösteriyor

Türkiye’nin en büyük öğrenme teknolojileri şirketi SEBİT’in proje okulu olan ve Microsoft tarafından ‘Showcase School’ olarak akredite edilen Vizyon Koleji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cem Arıtuluk LYS’de açık uçlu soru uygulaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. LYS’de açık uçlu soru uygulamasının çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Arıtuluk: “LYS’de açık uçlu soruların uygulanacak olması eğitimde dönüşümün ivme kazandığını işaret ediyor. Bu açıdan uygulamayı son derece sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Bilgi odaklı eğitim yerine okullar artık, muhakeme yeteneğini geliştirmeyi de hedefleyen eğitim yaklaşımları ve içerikler kullanmak zorunda kalacak.”

Arıtuluk sözlerine şöyle devam etti: “Sayısı her yıl artacak olan açık uçlu sorular bilgiden çok muhakeme becerisini ölçüyor. Bu durum muhtemelen TEOG sınavında da olacaktır. Açık uçlu sorulardan oluşan sınavların klasik yöntemle uygulanması zor olduğundan, kısa süre içinde ulusal sınavların da PISA sınavı gibi online olarak yapılmaya başlanacağını öngörüyoruz. Bu durum okullarda dijital tabanlı ve muhakeme becerisine odaklanan bir eğitimi zorunlu hale getirecek. Dersane tarzı eğitim veren kurumlar ve yayınlar ise yeni ihtiyacı karşılamada yetersiz kalacaktır.”

“Biz eğitim altyapımızı kuruluşta bu değişimi önceden görerek oluşturduk. Değişim bizi zorlamayacak; tam tersine bunu dört gözle bekliyoruz.’’

Cem Arıtuluk yakın bir gelecekte eğitim kurumlarını sarsacak olan bu değişim türbülansına Vizyon Koleji öğrenci ve öğretmenlerinin 3 yıldır hazır olduklarını ve bu değişimi sabırsızlıkla beklediklerini belirtti. Arıtuluk: “Eğitimde dönüşüm kaçınılmaz. MEB’da bunun farkında ve doğru adımlar atılıyor. Biz Vizyon Koleji’nin eğitim altyapısını kuruluştan itibaren PİSA’da başarılı ülkelerin standartlarına göre oluşturduk. Bu altyapıyı eğitim teknolojileri ile mükemmel biçimde entegre ettik. Bunda Sebit ve Microsoft’un büyük katkıları oldu. ‘’Proje Okulu’’ olarak Türkiye’de eğitimin dönüşümüne ışık tutuyoruz. Ülkemizde eğitim sisteminin değişimiyle ilgili olumlu adımlar görmek bizi son derece memnun ediyor” diyerek sözlerine son verdi.

Aktüel İntermedya / YAŞAM

About Aktuel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …