Mülteci kampında büyüdü, şimdi TRT World’de çalışıyor!

Suriye’deki mülteci kamplarında büyüyen Filistinli Jamal Abdullah’ın kamplardan Oxford üniversitesine uzanan öyküsü şimdi mülteci kamplarındaki çocuklara ilham oluyor.

TRT World’ün değişime ilham olmak mottosuyla hayata geçirdiği ve küresel vicdan çağrısı yapan sivil girişimi ‘World Citizen’, “Gençler için Gazetecilik- Journalism for Juniors” programının ikinci ayağına 2 Mart Cuma günü Harran Mülteci Kampı’nda başladı.

TRT World’un sosyal sorumluluk projesi “World Citizen” faaliyetleri kapsamında sığınmacı çocuklar arasında gazetecilik mesleğine olan ilgiyi arttırmayı, böylece geleceğin gazetecilerini yetiştirmeyi amaçlayan ‘Gençler için Gazetecilik’ adlı eğitim programı bünyesinde bu yıl, farklı şehirlerde mülteci çocuklara yönelik çalışmalar yapılıyor.

Dünyada ilk kez global bir medya ağı tarafından başlatılan, çalışanlarının sahada sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiği bu girişim kapsamında, gençlere bilgi, beceri ve daha iyi bir gelecek için umut vermeyi amaçlayan projeler gerçekleşiyor.

TRT World’ün deneyimli gazeteci kadrosu tarafından tasarlanan ve 3 gün sürecek olan eğitim kapsamında mobil gazetecilik, hikaye anlatımı ve gazeteciliğin temelleri konu başlıkları ele alınıyor. Gençler, üretken hikaye anlatımı, dijital haber oluşturma, sosyal medya kullanımı ve haber güvenilirliğini doğrulama derslerinden sonra kamptaki orijinal hikayeleri yazmaya başlayacaklar. Bunun yanı sıra, mülteci gençlerin film yapımı derslerine devam etmelerini sağlayarak kendi hikayelerini anlatma ve seslerini dünya ile paylaşma noktasında özgüven duygusunu kazandırmak hedefleniyor.

Eğitimin ilk günü düzenlenen tanışma toplantısında çocuklar, Suriye’deki mülteci kamplarında Filistinli bir çocuk olarak büyüyen ve şimdi TRT World Araştırma Merkezi’nde Kıdemli Araştırmacı olarak görev yapan Dr. Jamal Abdullah’ın başarı öyküsünü dinleme şansı buldular. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen, Oxford Üniversitesi’nde akademisyen olmayı başaran, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve siyasal sosyoloji alanında üç yüksek lisans derecesine sahip ve İngilizce, Arapça ve Fransızca dillerine oldukça hakim olan Dr. Jamal Abdullah, öğrencileri büyük hayaller kurmak ve hayal etmek noktasında motive etmek için “Geleceği İnşa Etmek” başlıklı eğitim oturumunu gerçekleştirdi.

Eğitim programına katılan öğrencilerden 12. sınıf öğrencisi Halepli Hana duygularını, “Suriye’de devrim başladığında 13 yaşındaydım ve o dönemde gazeteci olmaya karar verdim. Şimdi nihayetinde mobil gazetecilik hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı buluyorum. Sahip olduğumuz bu eğitimle gazeteci olmak konusunda bugün daha kararlıyım.” diyerek ifade etti.

TRT World Genel Müdürü İbrahim Eren, bu eğitimin farklı şehirlerde ve ülkelerde devam edeceğini belirterek ‘Kayıp nesil diye tanımlanan ve umut bağlanmayan mülteci çocuklara inandıklarını ve bu proje ile onları destekleyip, geleceğin gazetecilerini yetiştirmeye devam edeceklerini açıkladı. Eren konuyla ilgili görüşlerini aktardı: ‘Yedinci yılına girilen Suriye Savaşı yüzünden binlerce çocuk en temel haklarından mahrum bırakılıyor. 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, Suriyeli mülteci çocuklara sağladığı imkanlarla tüm dünya için bir örnek teşkil ediyor. TRT World, ‘World Citizen’ adlı insani girişimiyle Türkiye’nin bu çabalarına destek veriyor. İlk ayağını geçtiğimiz yıl Gaziantep’te başlattığımız, “Gençler için Gazetecilik- Journalism for Juniors” programına bu yıl Harran’da 64 gencimiz ile devam ediyoruz. Bu çalışmaların devamı gelecek. World Citizen küresel vicdana ilham olacak pek çok girişimle uluslararası medyadan sadece yayınlarıyla değil, duruşu ile de farklılaşacak’ açıklamasını yaptı.

TRT WORLD HAKKINDA:

Türkiye’nin ilk uluslararası haber platformu olan TRT World, İngilizce yayın akışı, zengin haber ve belgesel içeriği ile dünya haberciliğine yeni bir bakış açısı getirmeyi, objektif ve cesur habercilik ilkeleri ile “küresel izleyicinin kanalı” olmayı hedeflemektedir. Ortaya koyduğu yeni bakış açısı ile dünyada pozitif değişimin habercisi olarak haberin merkezine insanı alan, aynı haberin farklı açılarını gösteren uluslararası bir haber platformudur. Uluslararası prestijli kanallarda çalışmış tecrübeli ekran yüzlerini bünyesine katan TRT World, özellikle gelişen teknolojiyi yakından takip ederek izleyicilerine sosyal medya ve internet üzerinden de yayın yapan TV kanalları arasında yer almaktadır.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

You may also like

Popular News