Ortalama Kazançlar Kriz Sonrası En Yüksek Seviyesinde

ABD tarafında 2016 yılının son Tarım Dışı İstihdam verisinin (Aralık) beklentilerin altında kaldığını ve aylık 178 bin istihdam artış beklentisine karşın 156 bin’lik bir artış gerçekleştiğini görüyoruz. Piyasa ilk etapta aylık istihdam artışındaki zayıflığı fiyatlasa da genel olarak ücret enflasyonundaki güçlü duruşun ön plana çıkması Doları tekrardan yükseltti. FED’ in faiz artırım sürecinde baktığı kritik gösterge konumundaki Ortalama Saatlik Kazançlar aylık bazda %0.4’lik artış kaydederken, yıllık bazda rakamın %2.9’a ulaştığını ve 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını izliyoruz. İşsizlik oranı ise %4.7 ile sınırlı bir yükseliş işaret etse de, FED açısından ücret enflasyonun durumunun daha önemli olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca bir önceki ay aylık istihdam artışının 204 bine revize edilmesini notlarımıza ekleyelim. Verinin ardından FED vadeli kontratlarına baktığımızda FED’ in Mart ayında faiz artırım ihtimalinin %19’dan %23’lere çıktığını görüyoruz. Dolayısıyla ilk etapta olumsuz görünen Tarım Dışı istihdam verisinin, ortalama saatlik kazançlardaki artışla birlikte FED açısından güçlü durduğunu ve dolarda önümüzdeki günlerde düşüşlerin sınırlı kalabileceğini söyleyebiliriz.

Piyasa fiyatlamaları açısından baktığımızda veri öncesi 3.60 üzerinde dengelenen Dolar/TL veriyle birlikte 3.63’lere ulaştı. TL varlıkları hafta boyunca emsallerine göre daha kırılgan olmasından dolayı güçlü dursa da, olumlu ABD istihdam verisi piyasalarda önceden fiyatlandığı için agresif bir fiyatlama görmüyoruz. Dolayısıyla kurun günlük ve haftalık kapanış noktaları daha önemli olacak diyebiliriz. 3.64 direnci altında bir haftalık kapanış görürsek, kurda tekrardan gevşeme söz konusu olabilir. Fakat bu seviye aşılırsa dolarda yeni bir alım dalgası görebiliriz. Düşüşlerde 3.5500-3.5600 destek bölgesi olarak izlenebilir.

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Vergi ve prim ödemeleri 2021’e yayılsın

Egeli ihracatçılar pandeminin oluşturduğu ekonomik yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkılabilmesi için vergi borçlarının yapılandırılmasının şart …