Suriye’deki Sivil Savunma Teşkilatına Ekipman ve Eğitim Desteği 

Rejim tarafından kimyasal bombalarla vurulan ve yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesine neden olan İdlib’de ve çevresinde sivil savunma faaliyetleri yürüten Beyaz Baretliler’e Türk Kızılayı tarafından kimyasal saldırılardan korunmaya yönelik ekipman desteği verildi.

Han Şeyhun’da kimyasal silahlarla yapılan katliam sonrası harekete geçen Türk Kızılayı, bölgeye ihtiyaç malzemesi göndermenin yanı sıra sivil savunma teşkilatı Beyaz Baretliler’e de kimyasal saldırılardan korunmaları için ekipman dağıttı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın da katılımıyla teşkilat üyelerine kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) eğitimi verildi.

6 yıldır hayat kurtarıyorlar

Eğitimde maskeleri, kıyafetleri nasıl kullanacakları ve bu durumda insanları nasıl kurtaracakları konusunda bilgilendirmeler yapıldığını söyleyen Genel Başkan Kınık, şöyle konuştu: “Bu saldırılarda hayatını kaybeden insanların maalesef pek çoğu, böyle bir riski bilmedikleri için bu kişisel koruyuculardan mahrum şekilde yakalandılar. Sivil savunmada çalışan arkadaşlarımızın çoğu da kurtarma çalışmaları sırasında bu gazdan etkilendiler. İnşallah verdiğimiz bu eğitim ve ekipmanlarla daha güvende olacaklar. Umut ediyoruz bu vahşi, insanlık dışı ve savaş suçu saldırılar bir daha yaşanmaz, ancak maalesef Şam Guta saldırısından bu yana Suriye genelinde bu saldırılar oluyor. Bu risklerin azaltılması için de sivil savunma ve sağlık ekiplerinin bu eğitimi alması gerekiyor. Biz de Kızılay olarak bu eğitimi veriyoruz.”

Beyaz Baretliler’in canlarını dişlerine takmış şekilde 6 yıldır insanların hayatlarını kurtardığını vurgulayan Kınık, onlara gerekli ekipman desteğinin verildiğini, son olarak 3 ambulansın kendilerine teslim edildiğini söyledi.

Her şeye tanık olan baretini hediye etti

Eğitime katılan Beyaz Baretliler İdlib-Hama Sorumlusu Muhammed Hallak da Han Şeyhun’a yapılan kimyasal saldırıda ekip arkadaşlarının da gazdan etkilendiğinin altını çizdi. Türkiye’nin iç savaşın başından bu yana yanlarında olduğunu aktaran Hallak, “Eğitim çok verimli geçti. Birçok konuda aydınlatılmış olduk. Ekipman desteği ve eğitim için her zaman yanımızda olan Türk Kızılayı’na minnettarız” dedi. Eğitim sonunda Hallak, “birçok olaya şahit oldu” dediği baretini Genel Başkan Kınık’a hediye etti. Ayrıca çalışmalarında kullanmaları için üç adet konteyner de Beyaz Baretliler yetkililerine teslim edildi.

Suriye’deki Sivil Savunma Teşkilatına Ekipman ve Eğitim Desteği
Aktüel İntermedya / DÜNYA

You may also like

Popular News