Trump’tan yasağını durduran yargıca tepki.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) federal yargıcın Başkan Donald Trump’ın seyahat yasağını ülke genelinde geçici olarak durdurmasının ardından İç Güvenlik Bakanlığı mahkeme kararına uyacaklarını açıkladı. Trump nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkenin vatandaşlarına getirdiği ABD’ye giriş yasağını askıya alan Seattle kentinde görevli Federal Yargıç James Robart’ı sosyal medya üzerinden sert bir dille eleştirdi. Donald Trump Twitter hesabından paylaştığı iletide Robart’ı “Sözde yargıç” olarak nitelendirdi.

Amerikan Adalet Bakanlığı da mahkemenin kararını temyize götüreceklerini belirtti. ABD’de acilen kalp ameliyatı olması gereken bu İranlı 4 aylık bebek de Donald Trump’ın ilan ettiği yasaktan etkilenenler arasındaydı.

Federal yargıcın Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen vatandaşlarını kapsayan yasağı geçici olarak durdurma kararı almasından sonra birçok havayolu şirketi geçerli seyahat belgeleri olan herkesi Amerika’ya taşıyacaklarını duyurdu.

Bazı hava yolu şirketlerinin İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’ndan New York, Washington, San Fransisco ve Los Angeles’a düzenlediği seferler için terminale gelen yolcuların bilet işlemleri yapıldı.

 

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News