Breaking News

Uçak gecikmeleri ve uçuş iptallerinden tazminat alma hakkı

Uçak gecikmeleri ve uçuş iptallerinden tazminat alma hakkı sağlayan ucakgecikmeleri.com’un CEO’su Johann Fugmann 2017 yılına dair beklentilerini anlattı. Avrupa ve Amerika’da faaliyetlerini sürdüren ucakgecikmeleri.com 2017 yılında Türkiye’de 200 milyon yolcu beklentisi var.

Fugmann, geçtiğimiz 10 yıl içinde Türkiye’de havayolu yolcularının her yıl 2 basamaklı sayı ile artış gösterdiğini belirterek, 2017 yılında toplamda 200 milyon yolcu beklentimiz var dedi. CEO, bu rakama göre yapılan araştırmalarda uçuşların yüzde ikisinin iptal olduğunu ya da geciktiğini söyledi. Bu durumda 4 milyon yolcunun gecikme ve iptal mağduru olduğunu belirten Fugmann, Türkiye havayolu rakamlarıyla ilgili de bilgi verdi: ’’Bir yıl içinde 165 milyondan fazla yolcu Türkiye’deki havaalanlarını kullanıyor. Bu rakama bakıldığında 3 milyondan fazla yolcunun uçağı gecikme ya da iptal ile karşılaşabiliyor.’’

Türkiye’de gecikme ya da iptal nedeniyle alınabilecek tazminatın ortalama olarak 7 milyon Türk Lirası olduğu tahmin ediliyor. Bu oran yılda 2,5 milyar TL’ye eşit.

160 bin kişiye tazminat

Ucakgecikmeleri.com şu ana kadar aktif olduğu ülkelerde 160 bin kişiye tazminat konusunda yardımcı oldu. CEO Johan Fugmann Türk yolcularının da yolcu hakları konusunda bilinçlendikçe, ucakgecikmeleri.com web sitesinin kullanım oranının arttığını belirtti.

”Türkiye’deki kullanıcıların her geçen gün daha da bilinçlendiğini ve tazminat haklarını almak için sitemizi ziyaret ettiklerini görüyoruz. Burada büyük bir potansiyel yatıyor,’’ diyen Fugmann, Türkiye genelinde Türk Havayollarının da yolcu haklarından haberdar olduğunu belirtti. ’’Ancak, bazı havayolları gecikme ve iptal tazminatlarını vermeyi hala ret etmekte. Bu da mahkemede bize daha çok iş düşüyor demek,” dedi.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …