Doğu Guta’da sivillerin bombalanmasına son verilmeli

Uluslararası Af Örgütü, Doğu Guta’daki saldırıların son bulması için imza bir kampanyası başlattı. Suriye hükümeti, Rusya’nın desteği ile Şam kırsalında yer alan Doğu Guta’da kendi vatandaşlarını uzun süredir bombalıyor. Bombardımanlarda geçen aydan bu yana çok sayıda insan hayatını kaybetti, yüzlercesi de yaralandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çağrı yapılan imza kampanyasında, Doğu Guta’daki saldırıların derhal durdurulması, kuşatmanın kaldırılması ve insani yardıma erişimin güvence altına alınması talep ediliyor.

İMZA KAMPANYASINA DESTEK OLUN!

Uluslararası Af Örgütü Suriye Araştırmacısı Diana Semaan yaptığı açıklamada, Doğu Guta’da gerçekleştirilen saldırıları “açıkça savaş suçu” olarak tanımlayarak, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, sivil bölgelerin kuşatma altına alınması ile sivilleri hedef alan saldırıların durdurulmasının yanı sıra insani yardımın sınırsız erişimine izin verilmesi çağrısında bulunduğu kararlarını yerine getirmelidir. Rusya da dahil olmak üzere daimi üyeler, kitlesel zulmün sonlandırılması ve onarılmasına yönelik adımları engellememelidir” demişti.

Doktorlar bitkin, yeterli sağlık malzemesi yok

Doğu Guta’da çalışan, Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü bir sağlık görevlisi, yaşananları şöyle aktardı:

“Her gün gerçekleştirilen ağır bombardımanlar nedeniyle biz doktorlar bitkin hissediyoruz. Çalıştığım hastaneye yalnızca bir haftada 150’den fazla yaralı geldi. Bu vakaları tedavi etmek için çok sayıda serum, sterilizasyon maddesi ve gazlı beze ihtiyacımız var ancak bunları elde etmek çok zor. Tüm rezervlerimizi tükettik. Ayrıca sağlık çalışanı açığımız var ve tüm uzmanlık dallarından çalışan bulunamıyor.”

Uluslararası Af Örgütü, altı yıldır kuşatma altında bulunan bölgede Suriye hükümetinin Uluslararası İnsancıl Hukuk’u ihlal edilerek yasaklı misket bombaları kullandığını, bölgenin hukuka aykırı bir şekilde kuşatma altına alındığını ve sivillerin öldürüldüğünü belgelemişti.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News