Halepli Bana Alabed Suriyeli Yaşıtlarıyla Buluştu

Sosyal medya hesabından “Saldırı altındayız, bize dua edin” mesajıyla Halep’te yaşanan insanlık dramını tüm dünyaya duyuran Halepli çocuk Bana Alabed (7) Ankara’daki Türk Kızılayı Toplum Merkezi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle sağlanan ateşkesin ardından İdlib’e, ailesiyle birlikte tahliyesi gerçekleşen ve sonrasında Türkiye’ye gelen Bana Alabed, Altındağ’daki Türk Kızılayı Ankara Toplum Merkezi’nde Suriyeli yaşıtlarını ziyaret etti. Annesi Fatma Alabed ile merkeze gelen Bana, yaşıtlarıyla vakit geçirdi ve oyun oynadı.

“Geri dönüp evlerimizi tekrar kuracağız”

Suriye’de oynadığı parkın bombalandığını ve arkadaşlarının öldüğünü aktaran Bana Alabed, okula da gidemediğini söyledi. Türkiye’de barış ve huzur olduğu için çok mutlu olduğunu, bir okula yazılıp Türkçeyi de öğrenmek istediğini dile getiren Bana, “Vatanıma geri dönmek isterim. Ben vatanımı çok seviyorum, onu terketmeyeceğim. Biz geri dönüp evlerimizi tekrar kuracağız.” dedi.

Kızılay Toplum Merkezi’ndeki arkadaşlarıyla bir araya gelmekten de çok mutlu olduğunu belirten Bana Alabed, Suriyeli çocuklara yardım eden herkese teşekkür etti.

“Türk hükümetine ve Türk Kızılayı’na teşekkürler”

Kadın, çocuk herkesin savaştan çok yara aldığını dile getiren Bana’nın annesi Fatma Alabed ise birçok kişinin evini, çocuklarını, anne ve babasını kaybettiğini ifade etti. “Umuyorum ki gelecekte herkes kendi hayatına döner ve kaybettiği şeyleri geri alma fırsatını bulur.” diyen Alabed, çocuklarının gerçek hayatın ne olduğunu unuttuklarını vurguladı.

Türkiye’ye geldiği ve çocukları güvende yaşadığı için kendisinin de mutlu olduğunu belirten Alabed, ülkeyi ve insanları çok sevdiklerini söyledi. Türk hükümetine ve Türk Kızılayı’na teşekkür eden Alabed, Kızılay’ın Suriyelilere gerçek hayatı göstermeye çalıştığını anlattı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …