ENEREX Antalya Fuarı Ziyarete Açıldı

Antalya’nın enerji üssü olması hedefiyle yola çıkan ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı, 27-29 Şubat 2020 tarihleri arasında ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyarete açıldı. Fuara yurtiçi ve yurtdışından 10 binin üzerinde ziyaretçi katılımı beklenirken, 70’den fazla firma 150’nin üzerinde markasını sergileyecek.

Enerji verimliliği maliyetleri azaltarak ekonomik kalkınma için önemli rol üstlenirken, aynı zamanda iklim değişikliği ile mücadele için karbon ayak izimizin azaltılmasını sağlıyor. Bacasız sanayi turizmden tarıma, madenden endüstriye kadar pek çok alanda ülke ekonomisine değer katan Antalya, 27-29 Şubat tarihleri arasında ilk kez düzenlenen ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile pek çok sektöre enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konusunda çözümler sunuyor.

ENEREX Antalya, 27 Şubat tarihinde düzenlenen törenle ziyarete açıldı. ANFAŞ tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen fuarın açılış törenine, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, BAİB (Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, EYODER (Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Sporcu ve POYD (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca katıldı.

Açılışta ilk konuşmayı yapan EYODER (Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Sporcu, otellerin en büyük gider kalemlerinin başında enerji olduğuna dikkat çekerek ilki yapılan fuarın sektöre büyük katkı sağlayacağını, özellikle enerjide verimlilik adına ciddi katma değerlerin yaratılacağını belirtti.

POYD Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca ise yaptığı konuşmada ; Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun öncülüğünde gerçekleşen ENEREX Antalya’nın turizm sektörüne büyük katkı sağlayacağına inandığını belirterek ; fuardan sektörün tüm temsilcilerinin istifade etmesi gerektiğinin altını çizdi. Atmaca, başta otelcilik olmak üzere tüm turizm sektörü profesyonellerini, enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve verimliliğin maksimum seviyede sağlanabilmesi için ENEREX Antalya’yı ziyaret etmeye davet etti.

Enerji konusunun önümüzdeki 100 yılın en önemli gündem konusu olacağına vurgu yapan BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar da açılış konuşmasında, enerjinin tedariği kadar dağıtımı ve depolanmasının da iyi planlanması ve yönetilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Antalya’ya 23 milyon turist geldiği bilgisiyle konuşmasına başlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, turizm kenti olan Antalya’nın temiz enerji ile buluşması için topyekün hareket edilmesi gerektiğini bu anlamda belediye olarak tüm kamu ve özel kuruluşlarla işbirliği halinde olduklarını belirtti. Enerji verimliliğinin ekonomi ve çevresel şartlar bakımından son derece iyi analiz edilmesi gerektiğinin de altını çizen Başkan Böcek, bu nedenle ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı’nı çok yerinde ve faydalı bir fuar olduğunu söyledi.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya’nın enerji verimliliğinin sağlanmasına, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına, milli ve yerli enerji üretiminin yapılmasıne öncülük edeceğini ve kenti enerji verimliliği üssü konumuna taşıyacağını söyledi. 70’den fazla firmanın 150’nin üzerinde markasına dair ürün ve hizmetleri ENEREX Antalya’da 3 gün süreyle tanıtacağını belirten Ali Bıdı, katılımcı profilinin enerji verimlilik sistemlerinden enerji verimliliği danışmanlık ile sıfır bina enerji, yenilenebilir enerji sistemleri, yalıtım-mantolama, ısı pompa, doğalgaz sistemleri, perakende elektrik satış, finans ve sigorta kuruluşları gibi çok geniş yelpazede sektörü kucakladığını ifade etti. Bıdı, konuşmasında ENEREX Antalya’nın fikir babasının Antalya Valisi Münir Karaloğlu olduğunu belirterek bu fuarın gerçekleşmesi için verdiği destek ve katkıdan dolayı ayrıca teşekkür etti.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu açılış konuşmasında; günümüzde hava, su, gıda gibi temel ihtiyaçlardan sonra çağdaş insanın en büyük ihtiyacının enerji olduğuna dikkat çekti. Vali Münir Karaloğlu; “Modern insan için enerji en büyük ve en kaçınılmaz bir ihtiyaç. Böylesi bir dönemde enerji kaynaklarına sahip olmak, bunu verimli kullanmak ve korumak ise en önemli konu. Günümüzde pek çok politik kavga ve sorunun temelinde enerji kaynaklarına olan sahiplenme ve onları kullanma ile ilgili. İşte bu gerçekle birlikte bizim de ülke olarak çok dikkatli ve özenli olmamız gerekir. Çünkü maalesef fosil yakıtlar konusunda istediğimiz zenginlikte değiliz. Ancak yenilenebilir enerji konusunda çok şanslı bir ülkeyiz. Özellikle 2002 sonraki dönemde rüzgar ve güneş enerjisi anlamında Türkiye’nin önü açıldı ve bu enerji kaynaklarında ülkemiz fayda sağlamaya başladı. HES’lerde çok iyi olan ülkemiz GES ve RES konusunda da çok mesafe kat etti. Ancak yine de hala değerlendirilmemiş çok fazla kaynağımız zenginliğimiz ve halen gideceğimiz daha çok yol var. İşte bu nedenle ENEREX Antalya, çok önemli ve çok değerli. İnanıyorum ki sektörümüzün pek çok temsilcisi ve yatırımcıları bu fuardan çok faydalanacaklardır” dedi.

Yılın yaklaşık 300 günü güneşli havaya sahip Antalya’nın güneş kaynaklı yenilenebilir enerji santrallerinde önemli bir avantaja sahip olduğuna da dikkat çeken Vali Karaloğlu“Antalya çok değerli bir il neredeyse yılın tamamında güneşten faydalanıyoruz. Bu nimetten yararlanmak ve güneşi enerjiye dönüştürmek için başta otellerimize büyük görev düşüyor. Çünkü otellerin en büyük gider kalemleri enerji. Bu gider kalemlerinden kurtulmak için otellerin çatı ve duvarlarını güneş panelleriyle döşemelerini yeşil enerjiye dönüşen otel olmalarını temenni ediyorum. Bu yüzden de bu fuara bölgemizdeki otel temsilcilerinin katılmalarını ve istifade etmelerini bekliyorum” dedi.

Enerji Sektörü ENEREX Antalya’yı destekliyor…

ENEREX Antalya Fuarı, Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER), Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) gibi enerji sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşları tarafından destekleniyor. Fuarda, enerji verimliliği ile enerji dönüşümüne ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik çalışmaların yanı sıra; endüstriyel, tarım ve turizm sektörünün artan enerji maliyetleri de masaya yatırılacak. Fuara katılanlar, maliyetlerin en aza indirilmesi için neler yapılması gerektiğini de birlikte tartışma fırsatı yakalayacaklar.

Enerji sektörünü liderleri ENEREX Antalya Enerji Oturumları’nda Konuşacak…

ENEREX Antalya Fuarı, sektörle ilgili pek çok yenilik ve gelişmenin gündeme getirileceği ENEREX Enerji Oturumlarına ve etkinliklere ev sahipliği yapacak. Fuarın ilk günü, Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) düzenlediği ve Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) desteklediği ‘’Enerji Depola Geleceğini Kurtar’’ mottosuyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Sonrasında Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED ile Antalya Organize Sanayi Bölgesi oturumları gerçekleşti. Katılımcı ve ziyaretçiler, etkinlikleri ilgiyle takip

etti.

Ayrıca, Turizm, Tarım, Endüstri sektörleri üst düzey yöneticilerine özel VIP Kapalı Oturum yapıldı. Bu oturumda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Sporcu moderatörlüğünde, EYODER Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Karamık, CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca, Kontek A.Ş / Konar CEO’su Tolga Özdemir ve Sepaş Enerji Ticaret Müdürü Turan Duru konuşmacı olarak yer aldı.

Güneş Enerjisinin Geleceği ve Enerji Hukukundaki Son Gelişmeler ENEREX Antalya’da…

Fuarın ikinci günü yapılacak ‘Güneş Enerjisi’nin Geleceği Solarbaba Özel Oturumu’na, Projexsolar Kurucusu Süleyman Bedeloğlu, Foton Energy Kurucu Ortağı Can Arslan, Solarbaba Kurucusu Ateş Uğurel ve Solarian Kurucusu Orçun Başak konuşmacı olarak katılacak. Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “İş Hukukunda Güncel Gelişmeler ve İşverenin Çalışanına Karşı KVKK’dan Dolayı Sorumlulukları” başlıklı etkinlikte ise ‘Enerji Hukuku’ ve ‘7194 Sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Yapılan Değişikliklerin Vergisel Etkileri ve Vergi Hukukundaki En Son Gelişmeler’ konuları işlenecek.

Enerji Verimliliğinin Faydaları ve Enerji Verimliliğinde Son Teknolojiler Masaya Yatırılacak…

VET Enerji CEO’su Tevfik Sporcu, Climotion Germany Genel Müdürü Aydın Tunç, AKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Akıltopu, Vat Enerji Satış Pazarlama Müdürü Gökay Çomoğlu, Uluslararası Tesis Teknik Müdürleri Dernek Başkanı Kemal Evcioğlu ile Fipron Genel Müdürü Ali Gökçelik’in katılımlarıyla yapılacak Endüstriyel Tesislerde ve Binalarda Enerji Verimliliği başlıklı EYODER Oturumu, fuarın son günü gerçekleşecek.

Enerji Sektöründe Enerji Sistemleri Mühendislerinin Yeri ve Önemi Tartışılacak…

Fuarın üçüncü günü Enerji Sistemleri Mühendisliği oturumu düzenlenecek. Bu oturumda Enerji Sistemleri Mühendislerinin geleceğine, sektördeki yeri ve önemine, çalışma alanlarına vurgu yapacak konuşmalar gerçekleştirilecek.

Yenilenebilir Enerjiler ve Karbon Ayak İzimizi Azaltma Konuları Gündeme Taşınacak…

Etkinlikler, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Oturumu ve “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları” Grubu TWRE tarafından gerçekleştirilecek TWRE – Uzman Kadınların Gözünden Enerji Değişimi ve Dönüşümü başlıklı Oturum ile sona erecek.

Katılımcıların Stantlarında Çeşitli ve Görsel İçerikli Workshop’lar Düzenlenecek…

Turizm, Tarım, Endüstri sektörlerinin yanında bireysel tüketicilere de hitap eden Enerex Antalya fuarı’nda bireysel tüketicilerin Enerji Verimliği ve yenilenebilir enerji konusunda bilgi sahibi olması için katılımcıların stantlarında görsel olarak akılda kalıcı şekilde uygulamalı gösteriler düzenlenecek.

Türkiye, 2033 yılına kadar 30,2 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanmasını öngörüyor…

Dünya genelinde enerji talebi, önümüzdeki 40 yıl içinde yüzde 50 artacak. Küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak ve sürdürülebilir bir gelecek vaat etmek için emisyonların yarı yarıya azaltılması ve şehirlerde kirliliğin önemli ölçüde azaltılması gerekiyor. Bu paradoksun çözümü ise enerji verimliliğini 3 kat artırmaktan geçiyor. Ülkemiz, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında milli gelir başına tüketilen enerjinin 2023 yılına kadar, 2011 yılına göre en az yüzde 20 azaltılmasını hedefliyor. 6 farklı sektörde bulunan 55 adet eylemin hayata geçirilmesi ile 2023 yılına kadar 10,9 milyar ABD Doları yatırım ile kümülatif olarak 23,9 milyon ton eşdeğer petrol (MTEP) enerji tasarrufu sağlanması öngörülüyor. 2033 yılına kadar sağlanması beklenen tasarruf karşılığı ise 30,2 milyar Dolar.

Aktüel İntermedya / İŞ DÜNYASI – BUSİNESS WORLD

You may also like

Popular News