Mitsubishi Electric’ten yeni nesil otomasyon platformu

Mitsubishi Electric’in üretim alanında sahip olduğu global uzmanlık ve deneyimiyle geliştirilen geleceğin PLC’si iQ-R Serisi, tüm otomasyon bileşenlerini tek platformda birleştiren iQ Platform yapısının en yeni nesli olarak dikkat çekiyor. Fabrikalara yüksek katma değer sağlayan iQ-R Serisi, Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory’e hazır platform sunuyor. Kullanıcıların üretkenlik, mühendislik, bakım, kalite, bağlanabilirlik ve uyumluluk konularındaki sorunlarına çözüm sunmak amacıyla tasarlanan seri; maliyetlerin azaltılması, verimliliğin artırılması, güvenilirlik ve yeniden kullanılabilirlik avantajı sunuyor.

Bir ürünün tüm otomasyon yaşam döngüsünde oluşturabileceği maliyetleri ve mühendislik zamanlarını azaltıp üretkenliği artıran ve sahadaki bilgiye ulaşımı kolaylaştıran Mitsubishi Electric iQ Platform, bu sayede ilk yatırım sırasındaki giderleri (TCO: Toplam sahip olma maliyeti) minimize ediyor. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konseptinin oluşturulmasını sağlayan iQ Otomasyon Platformu, aynı zamanda tüm önemli otomasyon bileşenlerini tek bir yapıda birleştiren nadir ürün ailelerinden biri. Bu ailenin en yeni nesli ise geleceğin PLC’si iQ-R Serisi.

Sorunları çözmek için sıfırdan geliştirildi

Mitsubishi Electric’in uyarlanabilir ve güçlü kontrol platformu olan iQ Platform, fabrika hattı operasyonlarının işletme fonksiyonlarına tam entegrasyonunu sağlayarak şirketlerin otomasyon ve kontrol konularına stratejik bir şekilde yaklaşmalarını sağlıyor. iQ Platform yapısının en yeni nesli olan otomasyon platformu iQ-R Serisi ise fabrikalara yeni nesil otomasyon ortamı sunarak yüksek katma değer sağlıyor.

Birden fazla CPU’nun gerekli olduğu işlemleri tek bir CPU ile gerçekleştirmeyi mümkün kılan iQ-R serisi, bu sayede donanım maliyetlerinde yüksek oranda tasarrufa imkan tanıyor. Kullanıcıların donanım yerine yazılım yükseltmeleri ile güncellemelerden kolayca yararlanmalarını sağlayacak yenilikçi bir yükseltme yolu sunan iQ-R serisi, geliştirme ve bakım maliyetlerini azaltırken sistem arıza riskini de düşürüyor. Performans standartlarında yeni kriter belirleyerek verimlilik artışı sunan otomasyon kontrolörü iQ-R serisi; 0,14 milisaniye tarama süresi, milisaniye başına 419 komuta kadar işletme kapasitesi ve 0,98 nanosaniyelik LD komut hızına sahip.

Yüksek performanslı otomasyon sistemleri

Mitsubishi Electric iQ-R serisi en zorlu otomasyon ortamlarında dahi kriter standartlarda işleme performansı ve senkronizasyon yeteneği sağlıyor. Ayrıca ardışık kontrol, hareket kontrolü ve güvenlik kontrolünü tek bir arka panel üzerinde entegre etme yeteneği sunarak iQ Platform’a daha yüksek bir performans kazandırıyor. Kullanıcıların üretim ve işletim performanslarına katkı sağlamaya odaklı olarak tasarlanan iQ-R serisi, düşük maliyetli sürekli bakım ile daha iyi performans sunan gelişmiş otomasyon sistemleri oluşturmayı mümkün kılıyor.

Aktarım gecikmeleri önlenerek üretim kalitesi artırılıyor

Yeni nesil iQ-R serisi, aktarım gecikmelerini önlemek ve üretim kalitesini artırmak için senkronize PLC ve ağ taraması sunuyor. Buna ek olarak tüm çıkış modülleri, pozisyon saptama sensörleri ihtiyacını ortadan kaldıracak ve toplam sistem maliyetlerini azaltacak şekilde daha hassas kontrol için senkronize ediliyor.

Güvenli veri depolama ile sistemin durması önleniyor

Mitsubishi Electric iQ-R serisi, tüm parametreleri ve CC-link IE Field ağ cihazları dahil tüm PLC sistemi verilerini yedekleyebiliyor ve geri yükleyebiliyor. Örneğin ağ çöktüğünde ve PC veri tabanı sunucusu ile haberleşme durduğunda tüm otomasyon sisteminin durmasının önüne geçiliyor. Reçeteler gibi önemli üretim bilgileri iQ-R dahili veri tabanında depolanabiliyor.

Bakım çalışmaları azalıyor

Bakım çalışmalarını ve maliyetlerini azaltan bir dizi özellik ve işlevi bir araya getiren Mitsubishi Electric iQ-R serisi sayesinde hata ve olaylar otomatik olarak dahili SD kartta saklanacak şekilde tanımlanabiliyor. Bir hata durumunda PLC, SD kartın çalışma kayıtları dahil olmak üzere ilgili tüm işlem bilgilerini, hata ve olay kayıtlarını saklayabiliyor. Bu veriler daha sonra kolayca analiz edilebiliyor. Böylece sistemde kesinti yapılarak gerçekleştirilen bakım çalışmaları azaltılıyor.

Kesintisiz cihaz bağlantısı sağlıyor

iQ-R serisi, CC-Link IE, CC-Link IE Field veya Ethernet üzerinden diğer cihazlara bağlıyken, kullanıcılar ağda herhangi bir yerdeki cihazı izlemek ve cihazdan veri toplamak için “Mitsubishi Electric Seamless Message Protocol” (SLMP) sisteminden yararlanabiliyor. Bu doğrultuda, haberleşme kurulumu için kod yazmaya gerek kalmıyor. Haberleşme için kullanıcıların PLC ve bağlı cihazları etkinleştirmek amacıyla haberleşme protokolünü ve etiketleri seçmeleri yeterli oluyor.

Sistem güvenliği artıyor

Mitsubishi Electric iQ-R serisinin bir özelliği de CPU içine bir donanım güvenlik anahtarının takılabilmesi. Bu anahtarlar olmadan CPU modülü çalıştırılamıyor ve anahtardaki verilerin şifreli ve yabancılar tarafından kopyalanamıyor oluşu güvenliği artırıyor. Ayrıca, yetkilendirilmiş cihazlara ilişkin IP adresleri tanıtılabiliyor ve bu sayede bilgisayar korsanlığı ya da yetkisiz personelin PLC programını değiştirmesi riskini azaltacak şekilde cihazlara erişim kısıtlanabiliyor.

Aktüel İntermedya / TEKNOLOJİ

About Aktuel İntermedya

Check Also

Görme engellileri akıllı bastona kavuşturmak için bağış yapmak artık çok kolay

Dünyanın ilk akıllı bastonu WeWALK, iyzico’nun fintek konusundaki çözümleriyle çok daha geniş kitlelere ulaşmaya başlıyor. …

Bir cevap yazın