Breaking News

Universal Robots Çift Haneli Sayılarda Büyümeye Devam Ediyor

Universal Robots 2016’da bir önceki yıla göre gerçekleştirdiği yüzde 62’lik büyümeyle kurulduğu günden beri süren istikrarını devam ettirdi. İnsanlarla beraber çalışabilen robot (cobot) teknolojisinin öncüsü ve bunu ticari hayata taşıyan ilk şirket olan Universal Robots, sektördeki ilk olmanın avantajıyla ve pazar lideri olması nedeniyle büyümeye devam ediyor.

Herhangi bir koruma kafesinin içinde yer almayan, kullanıcı dostu, insanlarla beraber çalışabilen (cobot) ve her büyüklükte şirketin rahatlıkla satın alabileceği robot kolları, endüstriyel robotik pazarında yön verici olarak konumlanıyor. Universal Robots’un 2016 yılsonu finansal sonuçları bu pazar büyümesinin bir göstergesi. 89 milyon Euro’nun üzerindeki cironun yanı sıra 12 milyon Euro’yu aşan vergi öncesi kar gerçekleştirdi.

Universal Robots Başkanı Jürgen von Hollen, net gelirin oldukça tatminkar olduğunu belirttikten sonra 2017 için yüzde 50 ya da daha üstünde ciro artışı beklediklerini belirtiyor. Bu da 2017 sonunda şirketin 134 milyon Euro üzerinde ciroya ulaşacağı anlamına geliyor.

“Bu artan ilginin her zaman lideri olmalı ve yaptığımız her şeyde inovasyonun başını çekmeliyiz. Şirketin her yıl büyümeye devam etmesi önceliğimiz. 2016’daki yatırımlarımız 2015’le karşılaştırdığımızda özellikle AR-GE’de üç katından fazla gerçekleşti. Bu da bizim ürün liderliği pozisyonumuzu devam ettirmemize olanak verirken isteğe bağlı cobot teknolojisi platformu sunmamızı da sağladı.” diyerek sözlerine devam eden Jürgen von Hollen özellikle yatırımlarının yüzde 50’sinden fazlasını Universal Robots ekiplerine yaptıklarını; bunun da yetkinliklerini, uzmanlıklarını ve global olarak çok daha fazla yere ulaşabilmelerini sağladığını belirtiyor.

Universal Robots gelişmekte olan pazarlardan pay almaya devam ediyor. 2015’te global olarak sahip olduğu 5 ofisi 11 ülkedeki ofislere çıkartarak küresel varlığını da 2 katına çıkarttı. Şirketin şu anda ABD, İspanya, Almanya, İtalya, Çekya, Çin, Singapur, Hindistan, Japonya, Tayvan ve Güney Kore’de ofisleri bulunuyor. Şirket aynı zamanda dünya çapında 50’den fazla ülkeye ulaşmasını sağlayan güçlü dağıtım kanalıyla da varlığını artırıyor.

Universal Robots, ilk cobot’u satmasının üzerinden 8 yıl geçtikten sonra, global insanlarla beraber çalışabilen robot pazarı yeni bir büyüme safhasına girdi. Cobot’ların bulunmasından önce üretim tesislerinin otomasyonu yüksek seviyedeki görevler için sınırlıydı. Sonuç olarak birçok sektör üretim süreçlerinde çok daha dinamik ve esnek işler için insan gücüne güvenmek durumundaydı. Ama Universal Robots’un cobot’ları sayesinde şirketler işlerini ölçeklendirmelerine ve büyütmelerine imkan veren esnek, kullanımı kolay ve güvenli teknolojiler uygulayabiliyorlar.

Universal Robots’un cobot’unun avantajı küçükten büyüğe her büyüklükteki şirket için evrensel uyarlanabilirliği. “Teknolojimiz sadece büyükler için değil otomasyonu üretim süreçlerine entegre etmek isteyen tüm şirketler için uygulanabiliyor. Bizi rakiplerimizden ayıran bir diğer özelliğimiz ise UR+ platformumuz içerisindeki teknoloji iş ortaklarımızdan oluşan global ekosistemi büyütmeye odaklanmamız. UR+ platformu, müşterilerimize durmaksızın inovasyon yapan global geliştirici kaynak tabanına değer katan uygulama çözümlerine erişme imkanı veriyor.”

Universal Robots öncü ve lider cobot üreticisi olarak global pazar payını hızla artırıyor ve bugüne kadar pazarın devamlı büyümesinin de avantajlarını kullanıyor. “İnsanlarla beraber çalışabilen robot pazarında şirketlerin olumlu deneyimleri devam ettikçe pazar payımızı artırmayı da istiyoruz. KOBİ’ler cobot teknolojisini benimsedikçe önümüzdeki yıllarda pazarda bir patlama bekliyoruz.”

2015 baharında test ve endüstriyel uygulamalar için otomasyon cihazları üreten en büyük şirketlerden Teradyne Inc., Universal Robots’u satın aldı. Teradyne ve Universal Robots arasındaki bu yakın işbirliği Universal Robots’un Teradyne’ın global kapsama alanını ve yetkinlikleriyle çok daha güçlenmesine imkan verecek.

 

Aktüel İntermedya / İŞ DÜNYASI

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Nitril Eldiven Toptan Alım Satım

Toptan, Nitril, Vinil, cerrahi, eldiven, alım, satım, nitril eldiven, vinil eldiven, toptan nitril eldiven, toptan,vinil eldiven, nitril eldiven toptancıları, vinil eldiven toptancıları, eldiven toptancısı,