216 TIR Dolusu Yardım Malzemesi Halep’e Uğurlandı

Haleplilerin ihtiyaçlarının karşılanması için Türk Kızılayı ve AK Parti İstanbul İl Başkanlığının birlikte yürüttüğü “Kardeşlik Seferberliği” kampanyası kapsamında, yerel yönetimlerin de desteğiyle hazırlanan 216 TIR’lık yardım konvoyu İstanbul’daki Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda düzenlenen törenle Halep’e uğurlandı.

Kardeşlik Seferberliği kampanyasıyla toplanan kışlık giysi, battaniye, gıda paketi, hijyen malzemeleri, çocuk bezi ve ısıtıcı gibi yardımlarla dolu 216 TIR, törenle Halep’e doğru yola çıktı. Türk Kızılayı İstanbul Şubesi ile AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından, Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda düzenlenen ve İstanbul Şubesi Başkanı İlhami Yıldırım’ın ev sahipliği yaptığı uğurlama törenine Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

“Kardeşliğimiz devam edecek”

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı ve Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığının inisiyatif aldığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile 25 ilçe belediyesinin ellerini taşın altına koyduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, “Bugün çok değerli bir iyilik kervanını uğurlamak üzere bir aradayız. Aynı coğrafyada bulunduğumuz kardeşlerimizle aramızdaki resmi sınırların, vicdanlarımız için hiçbir geçerliliğinin olmadığını biliyoruz. İşte bu bilinçle yüzlerce İstanbullu, Suriyeli mazlum kardeşlerin sesine ses vermek için toplandı. Bu kervan sadece gıda, sağlık ve insani yardım taşımıyor, tarihten bu yana gelen kardeşliğimizin hep devam edeceği mesajını da taşıyor. Çünkü bizim için Halep neyse, Antep de odur. Bizim için Hamalı bir annenin yardım çağrısı neyse, Kilisli bir annenin yardım çağrısı da odur.” diye konuştu.

“İnsani yardım tırı sayısı 30 bini aştı”

Suriye’de 2 bin 115 gündür bir dram yaşandığına dikkati çeken Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık da, yapılan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için bir köprü görevi gördüklerini söyledi. Şu ana kadar sadece Suriye içerisine gönderdikleri insani yardım tırı sayısının 30 bini, un miktarının ise 250 bin tonu aştığını belirten Kınık, “Ayrıca Türkiye içerisinde bulunan 3 milyon Suriyeli kardeşimize yardım ulaştırıyoruz. Bugün Çanakkale’de 4 bini Halep’ten, 6 bini Şam’dan 10 bin şehidimiz var. Onlara olan borçlarımızı ödüyoruz. Bu asil davranışlarından dolayı AK Parti İstanbul İl Başkanlığına, belediyelerimize ve yardımseverlerimize şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Kızılay’a Teşekkür

Suriyelilerin acılarına devlet, millet ve STK’larla ortak olunduğunu vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise, “Her zaman dualarımızda yer verdiğimiz kardeşlerimize, ülkemiz topraklarında ve gönlümüzde de yer açtık. Yüce Rabbimiz şahit olsun ki bizler, zalimlere karşı mazlumların yanında olduk. Halep’te insanlık ölürken, insanı ve insanlık onurunu yaşatmak için mücadele ettik. Bir yandan devlet ve millet olarak Halep’e yardım seferberliği başlatırken, aynı anda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın ortaya koyduğu irade ve Dışişleri Bakanlığımızın yürüttüğü yoğun diplomasi trafiği ile Halep’te ateşkes sağlandı. Bu sayede açılan insani koridor ile Halepli mazlumlar ölümden kurtulmuş, gördükleri zulüm sona ermiş oldu.” dedi.

Türk Kızılayı’na ve partililere teşekkür eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “İnsani değerlerin öldürüldüğü, yok edildiği bir dönemde nerede ve nasıl durduğunuz çok önemlidir. İşte burada milletçe, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Başbakanımızın liderliğinde, İstanbullular ve Türkiye halkı olarak da bu acıların bir nebze olsun merhemi olmaya çalışıyoruz. Ey aziz Türk milleti, bu topraklarda beraber yaşadığımız vatandaşlarımız, gün bu gündür. Acı içerisinde kıvranan mazlumlara yardımcı olmamız lazım.” ifadesinde bulundu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …