Breaking News

BAKAN BOZDAĞ, SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN VENEDİK KOMİSYONU RAPORUNA TEPKİ GÖSTERDİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Venedik Komisyonu tarafından hazırlanan rapora sert tepki göstererek, “Venedik Komisyonu Türkiye’de yapılacak halkoylamasında hayırdan yana taraf olmuştur” dedi.

Bakan Bozdağ, sosyal medya Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Türkiye’nin anayasada yaptığı değişikliklere dair Venedik Komisyonu raporu,teknik bir rapor değildir;tamamen siyasi bir rapordur. Venedik Komisyonu raporu,adil,objektif ve teknik bir rapor değildir;yanlış bilgiler de içeren tamamen subjektif bir rapordur. Venedik Komisyonu raporunun dili ve üslubu da siyasi bir dildir; teknik danışmanlık yapan bir uzman dili ve üslubu değildir. Venedik Komisyonu raporu, anayasa değişiklikleriyle uyuşmayan yanlış, çarpıtılmış ve abartılmış CHP ve HDP görüşlerinden ibarettir. Venedik Komisyonu raporunu hazırlayan raportörler, CHP ve HDP görüşlerini aynen rapora alarak Venedik Komisyonu üyelerini yanıltmışlardır. Venedik Komisyonu kabul ettiği rapor ile anayasa değişikleri için Türkiye’de yapılacak halkoylamasında hayırdan yana taraf olmuştur.”

KOMİSYONUN SAYGINLIĞI LEKELENDİ

Venedik Komisyonu’nun hazırlanan rapor ile saygınlığını yitirdiğini vurgulayan Bakan Bozdağ, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Venedik Komisyonu veya başka bir uluslararası örgüt Türk halkının hür iradesiyle vereceği kararı asla etkilemeyecektir. Türk halkı, halkoylamasında vereceği “evet” oyu ile Venedik Komisyonu’na da komisyonun subjektif ve siyasi raporuna da cevabını verecektir. Venedik Komisyonu bu raporu ile, objektifliğini ve uzmanlığını terk etmiş, tarafsızlığını kaybetmiş, siyasallaşmış ve saygınlığını lekelemiştir. Adil, objektif ve tarafsız olmayan; teknik değil tamamen siyasi ve subjektif bu raporun, Türkiye açısından saygınlığı ve kıymeti yoktur. Venedik Komisyonu raporunu referans alacak hiç kimse, Türkiye’deki anayasa değişiklikleri hakkında doğru bir kanaat sahibi olamaz.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …