Başbakan Yıldırım’a Zümrüdüanka ödülü

Yeşilay Haftası kapsamında düzenlenen “Yeşilay Zümrüdüanka Ödül Töreni”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Gecede, uyuşturucuyla topyekun mücadele için, Başbakanlık altında kurulan, Yeşilay’ın da tek sivil toplum kuruluşu olarak yer aldığı Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulunun eylemleri kapsamında; önleme, koruma, tedavi ve operasyon çalışmalarını yakından takip eden, bu alanda Türkiye’de büyük bir yol katedilmesini sağlayan Yıldırım’a ödülü, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takdim edildi.

Ödül takdimi öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ın uzun yıllara dayanan dostluklarını anlatan bir video gösterildi.

Daha sonra konuşan Erdoğan, “Öncelikle gönüldaşım, yol arkadaşım ve Başbakanımız Binali Yıldırım Beyi bu özel ödüle layık görmeleri sebebiyle, Yeşilay Yönetimini, jüriyi huzurlarınızda şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.” dedi.

Başbakan Yıldırım’dan bir ricası olacağını dile getiren Erdoğan, üç köyün muhtarını, köylerini “sigara içilmeyen köy” noktasına getirdikleri için tebrik ederek, “Başbakanımız o üç köye el atarlarsa, herhalde bu üç köy 300-400’e doğru tırmanmaya başlar.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ödülü Başbakan Yıldırım’a takdim etti.

“4 MİLYAR DEĞERİNDE KENEVİR İMHA EDİLDİ”

Ödül takdiminin ardından konuşan Yıldırım, böyle bir ödüle layık görülmüş olmanın çok anlamlı olduğunu, yıllarca birlikte ülke ve millet için gece gündüz demeden birlikte çalıştıkları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden bu ödülü almanın ayrı bir anlam ifade ettiğini dile getirdi.

Yıldırım, konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan bir hatırasını anlatarak şöyle devam etti:

“Marmaray’ın açılışını yapıyoruz. Açılış tamamlandıktan sonra sahneye çıktık ve Marmaray’ı temsil eden bir tabloyu Cumhurbaşkanımıza takdim ettik. Ondan sonra Cumhurbaşkanımız elimden tuttu. Cumhurbaşkanımız elimi çekiyor, ben geri çekiyorum, Cumhurbaşkanımız elimi çekiyor, ben geri çekiyorum. Sonra Cumhurbaşkanımız bana dedi ki ‘Ver elini, tebrik edeceğim, elini havaya kaldıracağım.’ Ben de dedim ki ‘çok alışkın değiliz Sayın Cumhurbaşkanım.’ O zaman Başbakanımız tabii. Sayın Cumhurbaşkanımız her şeyi takdir eder ama onu belli etmez. Babam da bizi severdi ama hiç sevdiğini belli etmezdi. ‘Marifet iltifata tabidir, alıcısı olmayan mal zayidir’ derler. Bu ödüller ancak ve ancak bize daha fazla azim ve gayret verir. Memleketimize daha güzel hizmetler yapma yönünde teşvik eder.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyuşturucu ve sigarayla mücadele konusunda öncü olduğunu vurgulayan Yıldırım, yapılan düzenlemelerle bu konuda çok büyük mesafe katedildiğini söyledi.

Mazhar Osman ve Şeyhülislam İbrahim Efendi’nin gayretleriyle kurulan Yeşilay Cemiyeti’nin ortaya bir fark koyduğunu, başkan ve ekibinin çalışmalarının önemli sonuçlar ortaya çıkardığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

“Avrupa’da 15-24 yaş arasında uyuşturucu kullananların oranı yüzde 29,7. Türkiye’de bu oran 2,7. Az gibi gözükebilir ama biz istiyoruz ki binde bir bile olmasın, milyonda bir bile olmasın. Çocuklarımız uyuşturucuya müptela olmasın. Çünkü gençlerimiz geleceğimiz, geleceğimizi onlara emanet edeceğiz. En güzel şekilde yetişmeleri bizim ayrıca sorumluluğumuzdur.

Türkiye, 2016 istatistiklerine göre Avrupa’da uyuşturucu yakalama ve bertaraf etme konusunda da en önde geliyor. Bir seferinde 13 ton eroini yakalayarak yüzde 16 dünya toplamında bir mücadeleyi ortaya koyabilmiştir. Terörün önemli kaynaklarından biri de uyuşturucu ticaretidir. Bu konuda son aylarda yaptığımız operasyonlarda, 4 milyar değerinde kenevir imha edildi. Bu anlamda PKK terör örgütüne de büyük bir darbe vuruldu.”

Yeşilay Zümrüdüanka Ödül Töreni’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Törende, Yeşilay Genel Başkanı Mücahit Öztürk, YEDAM’da tedavi görüp bağımlılıktan kurtulan bir gencin ebru tablosunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim etti. Sanatçı İsmail Acar da Erdoğan’a bir tablo hediye etti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News