Berlin’de Polis Saldırganların Peşinde

Almanya’nın başkenti Berlin’i vuran terör saldırısının failleri henüz bulunamadı. Bir Noel panayırına TIR ile gerçekleştirilen ve 12 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından polis geniş çaplı bir operasyon başlattı.

IŞİD örgütünün üstlendiği saldırıyla ilgili gözaltına alınan Pakistan uyruklu zanlı ise serbest bırakıldı. İçişleri Bakanı Thomas de Meziere soruşturmanın çok yönlü şekilde devam ettiğini belirtti:

“Bu kişinin şüpheli olmadığına ve saldırıya karışmadığına dair elimizde çok sayıda veri var. Bu da şu anlama geliyor. En başından beri Berlin polisi ve Federal Adli Polis (BKA) sadece bu pisti takip etmedi. En başından beri başka ihtimalleri de göz önünde bulundurdu. Bunun sonucunda da saldırganın çok uzakta olduğunu söyleyemeyiz.”

Saldırıda kullanılan TIR ise suç mahalinden çekildi. Almanya’yı yasa boğan terör saldırısında ayrıca 18’i ağır 48 kişi yaralandı. Kamyonun Leh şoförü ise aracın içinde ölü bulunmuştu. Saldırgan ya da saldırganların şoförü öldürerek kamyonu gasp ettiği sanılıyor.

Gün içinde basının karşısına geçen Almanya Başbakanı Angela Merkel, saldırganın ülkeye son dönemde giriş yapan mültecilerden biri olabileceğini söylemişti.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …

Bir cevap yazın