Breaking News

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ülkemizi Ziyareti

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres göreve geldikten sonra ilk ikili resmi ziyaretini 10-11 Şubat 2017 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 5 Ocak 2017 tarihinde New York’ta Genel Sekreter Guterres’i görevine başladıktan sonra ziyaret eden ilk Dışişleri Bakanı olmuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 10 Şubat 2017 tarihinde, Sayın Başbakanımızın BMGS Guterres ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından düzenlenen heyetlerarası görüşmelere katıldı.

BM Genel Sekreteri Guterres, 11 Şubat 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edildi.

Guterres temaslarında, Türkiye’nin mültecilere evsahipliği ve gösterdiği cömertlik için teşekkürlerini ifade etti. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler için son derece önemli bir ülke olduğunu ve bölgedeki tüm krizlerin çözümü bakımından anahtar ülke konumunda bulunduğunu vurgulayan BM Genel Sekreteri Guterres ayrıca “Medeniyetler İttifakı Girişimi” ve “Arabuluculuk Dostlar Grubu” kapsamında ülkemizin üstlendiği öncü rolü övdü.

Temaslarda bunun yanısıra, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm sağlanmasına yönelik müzakereler, Filistin, BM reformu gibi konular ele alındı.

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …