Bölgede Kalıcı Barış ve Huzurun Yolu, Bağımsız Bir Filistin Devletinin Vücut Bulmasıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “İki devletli çözüm, aynı zamanda uluslararası toplumun Filistin halkına karşı tarihî bir yükümlülüğüdür.

Soruna çözüm bulunması, barışın sağlanması sadece Filistinli kardeşlerimizin değil aynı zamanda İsraillilerin de hayrınadır. Gerilimi tırmandırmanın hiç kimseye bir faydası yoktur. Türkiye olarak her zaman barış sürecini canlandırmaya yönelik çabalara destek verdik, vermeye de hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirdikleri başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek, yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son haftalarda Kudüs’te Harem-i Şerif’te tüm İslam âlemini derinden etkileyen bir kriz yaşandığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerilimin ilk anlarından itibaren yoğun bir diplomatik temas zinciri içinde olarak, Filistin Devlet Başkanı Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini kaydetti.

“KUDÜS’ÜN ÇATIŞMA, KAN VE GÖZYAŞIYLA GÜNDEME GELMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Ürdün Kralı II. Abdullah ile konu ile ilgili görüştüğünü ve İslam Zirvesi Dönem Başkanı olarak da Müslümanların ortak hassasiyetini ve beklentilerini dile getiren bir açıklama yaptığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, çağrısı üzerine konuyu ele almak için İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısının düzenlendiğini ifade etti ve “Her platformda tepkimizi çok güçlü bir şekilde ortaya koyduk. Hamdolsun hem Filistinli kardeşlerimizin kararlı mücadeleleri, hem de İsrail’in aklıselime dönmesi neticesinde kriz atlatılmış oldu” diye ekledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’la görüşmelerinde Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in kutsiyetinin korunması noktasındaki hassasiyeti ele aldıklarını, Ürdün ziyareti sırasında Ürdün Kralı II. Abdullah ile de aynı şekilde mutabakata vardıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dört asır boyunca Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya hizmet etme şerefine nail olmuş bir ülke olarak bu mukaddes şehrin asla çatışma, kan ve gözyaşıyla gündeme gelmesini istemiyoruz” dedi.

Bölgede kalıcı barış ve huzurun yolunun belli olduğunu dile getiren ve bu yolu “1967 sınırları dâhilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devletinin vücut bulması” olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki devletli çözüm, aynı zamanda uluslararası toplumun Filistin halkına karşı tarihî bir yükümlülüğüdür. Soruna çözüm bulunması, barışın sağlanması sadece Filistinli kardeşlerimizin değil aynı zamanda İsraillilerin de hayrınadır. Son hadiselerde de gördüğümüz gibi, gerilimi tırmandırmanın hiç kimseye bir faydası yoktur. Türkiye olarak her zaman barış sürecini canlandırmaya yönelik çabalara destek verdik, vermeye de hazırız” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL’İN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜN ALTINI OYAN TEŞEBBÜSLERE SON VERMESİ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada başarının anahtarının Filistinlilerin hak ve hukukunun korunmasından geçtiğinin de bilinmesi gerekiyor. Filistinli kardeşlerimiz bu sorunun çözümü için daima olağanüstü çaba gösterdiler, ancak gayretlerinin karşılığını yeterince alamadılar. Filistinli kardeşlerimize ait topraklarda İsrail’in yasa dışı yerleşim faaliyetlerini artırarak sürdürmesi, bunun en müşahhas örneğidir. İsrail yönetiminin iki devletli çözüm ihtimalinin altını oyan bu işgal teşebbüslerine artık bir son vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Filistin bağlamında öne çıkan diğer bir hususun, Filistinliler arasındaki birlik ve beraberliğin sağlanması olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Filistin halkının günlük hayat şartlarının iyileştirilmesi, gerekse Filistin davası bakımından bu birlikteliğin sağlanmasını gerekli gördüklerini ve tüm Filistinlilere İslam Zirvesi Dönem Başkanı olarak bu arzu ve beklentisini ifade ettiklerini söyledi.

Bugünkü istişarelerinde Filistin Devlet Başkanı Abbas’la bu bağlamda mevcut durumu ve atılabilecek adımları ele aldıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de bu husus üzerine eğilmeye ve temaslarımızı yoğunlaştırmaya gayret edeceğiz” dedi.

“EN BÜYÜK ARZUMUZ, FİLİSTİN’DEKİ ÇOCUKLARIN DA BAYRAM SEVİNCİNİ DOYASIYA YAŞAMASIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramına sayılı günler kaldığına ve bayramların her şeyden önce dayanışma ve paylaşma zamanları olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi: “Bizim en büyük arzumuz, tıpkı kendi evlatlarımız gibi Filistin’deki çocukların da bayram sevincini doyasıya yaşaması, hissetmesidir. Bunun için elimizdeki tüm imkânları seferber ediyoruz. Son olarak 10 bin tonluk üçüncü bir insani yardım sevkiyatımızı Gazzeli kardeşlerimize ulaştırdık. TİKA başta olmak üzere AFAD, Yunus Emre Enstitüsü, Kızılay gibi resmî kurumlarımız Filistin’e yönelik projelerini devam ettiriyor. Ayrıca, farklı sivil toplum örgütlerimiz de sahada çalışmalar yürütüyor. Bu çerçevede Tubas’ta bir hastanenin inşaatını tamamladık, diğer bir hastaneyi Gazze’de inşa ettik, tıbbî donanımını tamamlıyoruz. Ayrıca, evlerini kaybeden Gazzeli kardeşlerimiz için 320 konut inşası projesi de son aşamadadır.”

Filistin ekonomisinin kendi insan gücünü harekete geçirerek bir büyüme ivmesi kazanabilmesine büyük önem verdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu maksatla Cenin’de 5 bin Filistinliye iş imkânı sağlayacak ve bölgesel ekonomik entegrasyon bakımından da merkez haline gelecek bir sanayi bölgesi projesinin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yürütüldüğünü hatırlattı.

Kudüs’te tarihî şehir merkezinin ve buradaki İslam’ın kültürel tarihî mirasının korunmasının da üzerinde durdukları önemli bir konu olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “UNESCO’nun da bu bağlamda aldığı karar büyük önem taşıyor. Gerek Kudüs, gerek bu çerçevede Harem-i Şerif bağlamında ülkemizce yapılabilecek katkıları Filistinli ve Ürdünlü kardeşlerimizle istişare içerisinde yürüteceğiz” sözlerine yer verdi.

“FİLİSTİN DEVLETİ’NİN TANINMASI YÖNÜNDEKİ ÇABALARIMIZI ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Filistin Hükûmetine acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 10 milyon dolarlık hibenin transferini inşallah önümüzdeki günlerde yapacağız. Ekim ayından itibaren Filistinli kardeşlerimizi de elektronik vize uygulamamıza dâhil edeceğiz, bu şekilde ülkemize geliş-gidişlerini biraz daha rahatlatmış olacağız. Hatırlanacağı üzere, aziz kardeşim Abbas geçtiğimiz Ekim ayında Filistin halkının FETÖ darbe girişimi karşısında ülkemizle ve halkımızla dayanışma sergilemek üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmişti. Filistin makamlarına bu vesileyle bir kez daha FETÖ karşısında izledikleri net ve kararlı tutum için şahsım ve milletim adına teşekkür etmek istiyorum. İnşallah bizler de tüm uluslararası platformlarda Filistin Devleti’nin tanınması yönündeki çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz. Filistin halkıyla dayanışmamızı, bu tarihî kardeşliği ve gönül birlikteliğini geliştirerek, güçlendirerek geleceğe taşıyacağız.”

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın ziyaretinin iki ülke arasındaki işbirliği açısından hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasını Filistinlilerin mübarek Kurban Bayramını kutlayarak tamamladı.

FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI ABBAS: “TÜRKİYE’NİN ROLÜNÜ ÖNEMSİYORUZ”

İsrail’in Mescid-i Aksa’da yaptığı ihlaller karşısındaki net ve sağlam tutumundan dolayı Türk halkına, yoğun diplomasi temasları ve Müslümanların duygularının sömürülmeden aklıselim içinde sorunun çözümüne yönelik katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Filistin Devlet Başkanı Abbas da, yaptıkları görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bölgede yaşanan son gelişmeleri özetlediğini, ABD’nin kendilerine yapmış olduğu son ziyaretle ilgili bilgileri ilettiğini, ABD Başkanı Trump’ın Filistin ile İsrail arasındaki barışın tesisiyle ilgili çabaları hakkında bilgilendirdiğini açıkladı.

Filistin’de birçok projenin hayata geçirilmesine yaptığı katkılar, orada inşa edilen hastaneler, okullar ve Cenin’deki sanayi bölgesinin kurulmasına desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Filistin Devlet Başkanı Abbas, “Türkiye’nin İslam Zirvesine Dönem Başkanı olarak başkanlık etmesini de önemsemekteyiz. Tüm İslam İşbirliği Teşkilatının ve üye ülkelerinin Kudüs konusunda topluca hareket etmeleri bağlamında Türkiye’nin rolünü önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News