Bozdağ, Strazburg’da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü.

Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü. Bozdağ ve Jagland görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Bakan Bozdağ’ın konuşmasından bazı bölümler şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK TEHLİKE VE TEHDİT ATLATTI

Türkiye Avrupa Konseyi ile olan ilişkilerine büyük önem veriyor, bundan sonra önem vermeye devam edeceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra sayın Jagland’ın Türkiye lehine, demokrasi lehine ortaya koyduğu tavrı Türkiye unutmayacaktır. Türkiye’yi darbe sonrası ziyaret eden ilk uluslararası aktör olması da bizim için son derece önemlidir. Türkiye çok büyük bir tehlike ve tehdit atlatmıştır. Türkiye ile ilgili değerlendirme yapan uluslararası kuruluşların, ülkelerin Türkiye’nin yaşadığı gerçeklikleri göz önünde bulundurarak değerlendirme yapması Türkiye hakkında doğru kararlar oluşturulmasında büyük katkı sağlayacaktır.

ADİL VE OBJEKTİF HER TÜRLÜ DEĞERLENDİRME YOL GÖSTERİCİDİR

Biz Türkiye ile ilgili algılar üzerinden yapılan değerlendirmelerin doğru sonuçlara götürmediğini çok yakın görüyoruz. Onun için diyoruz ki Türkiye ile ilgili Türkiye’nin doğru dinlenilmesi ve değerlendirilmesi, bunun raporlanması gerçeklikler üzerinden bunun yapılması son derece önemli. Adil ve objektif her türlü değerlendirme bizim için son derece önemli ve yol göstericidir. Sayın Jagland’ın Türkiye ziyareti sırasında yaptığı değerlendirmelere biz çok büyük önem verdik. Kendisinin de ifade ettiği gibi OHAL işlemlerini inceleme komisyonu kurduk ve bu komisyonun 3’ü hakim üyelerden oluşuyor, bağımsız ve etkili bir komisyon olacak.

KOMİSYON KARARINA YARGI YOLU AÇIK

Yapılacak müracaatların hepsini değerlendirecek ve nihai karar verecektir. Karar herkes bakımından bağlayıcı olacaktır. Birinin işe iadesine karar verdiğinde o işe iade edilecektir. Bir yerin açılmasına karar verdiğinde de o yer açılacaktır. Hukuk içinde bunların gerekleri yapılacaktır. Bunu buradan ifade etmek isterim. Tabi yargı yolu da açık bütün bunlara karşı. Hem Türk iç hukuku hem Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu hem de AİHM müracaat yolları da açıktır. Hukuk devletinin bütün mekanizmalarıyla bu süreçte yapılan iş ve işlemler denetime açılmıştır, burada büyük bir adım atılmıştır.

OBJEKTİF YAKLAŞIMLARA TÜRKİYE DEĞER VERECEKTİR

Bu objektif iş birliğinin Türkiye’ye yaptığı en önemli katkılardan biridir. Bundan sonra da bu ve benzeri objektif yaklaşımlara Türk hükümeti ve Türkiye değer verecektir. Ama yanlı, tutumlu Türkiye gerçekleriyle bağdaşmayan objektiviteden uzak, subjektif değerlendirmeler olduğu zaman da biz ona karşı Türkiye’nin haklı tutumunu korumaya devam edeceğiz.

BAĞIMSIZ TÜRK YARGISI KARARIDIR, SİYASİ DEĞİLDİR

Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Kişilerle ilgili bir soruşturma, kovuşturma bağımsız ve tarafsız Türk yargısı tarafından yapılmaktadır. Sorduğunuz kişi ile ilgili de kararı bağımsız Türk mahkemesi vermiştir, bu kararlar itiraz tabi kararlardır. Kendi içerisinde bu kararları kabul etmeyenlerin başvuracağı etkili başvuru yolları vardır. Bunların hepsini ilgili yargı makamları değerlendirecektir. Bunlar bağımsız Türk yargısının verdiği kararlardır, siyasi kararlar değildir.

Bozdağ’a temaslarında Adalet Bakanı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş, Yüksek Müşavir Bilal Çetin, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkileri Genel Müdürü Harun Mert, Ceza Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ve Uluslar arası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İnsan Hakları Daire Başkanı Hacı Ali Açıkgül de eşlik etti.

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

You may also like

Popular News