Breaking News

Bu bir parti seçimi değil, Türkiye’nin geleceği

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, ilçede tarihi bir gün yaşandığını, kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını söyledi.

Kentsel dönüşüm projesinin 20 bine yakın İzmirliye yakışan küçük bir şehir olacağını belirten Yıldırım, yeşil alanları, alışveriş merkezleriyle ve her türlü sosyal donatı alanlarıyla örnek bir çalışma ortaya koyacaklarını ifade etti.

İzmir’deki yapıların yüzde 60’tan fazlasının imarsız, plansız ve şehirciliğe uygun olmayan yapılardan oluştuğunu kaydeden Yıldırım, “Bu çarpık yapılaşmayı İzmir’de tersine döndürecek en önemli projeyi Karabağlar’dan başlatıyoruz. Çünkü Karabağlar İzmir’in en büyük ilçesi. Karabağlar İzmir’in en eski yerleşim yeri. 30 yıllık binaların artık bir değişime, dönüşüme ihtiyacı var. Bu binaların mutlaka Karabağlar’da yaşayan benim hemşehrilerimin rahat edeceği, insanca yaşayacağı şekilde bahçesiyle, oyun alanları, otoparkıyla dönüştürülmesi lazım. İzmir deprem bölgesi, dolayısıyla herhangi bir depremde, bir afette can ve mal kaybı olmaması için mutlaka bu değişimi, bu dönüşümü yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Projenin bin dönümlük bir araziden oluştuğunu, arazinin en az 600 dönümünün, yani yarısından fazlasının yeşil alan olacağını söyleyen Yıldırım, “Park olacak, otopark olacak, çocuklarımızın, kadınlarımızın rahatça vakit geçireceği yerler olacak. 34 bin metrekarelik kısmı ticaret alanı, 20 bin metrekarelik kısmı yol, otopark ve sosyal ihtiyaçlar. İlkokulu, ortaokulu, anaokulu, lisesi ve 3 adet de camisi olacak. İzmir’in en güzel, en örnek projesi olacak. Karabağlar’a çok yakışacak.” diye konuştu.

İZMİR’E YAPILAN YATIRIMLAR

Türkiye’nin her tarafında 15 yılda uyguladıkları kentsel dönüşüm projeleriyle 775 bin konutu vatandaşlara teslim ettiklerini, yurdun her köşesine hizmet götürdüklerini anlatan Yıldırım, tüm bunları engellemelere rağmen yaptıklarına dikkat çekti.

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Engeller olmasaydı önümüzde bugün bir Türkiye üç Türkiye değil, beş Türkiye olacaktı. Şimdi biz yolları yaptık, yolları aştık ama bizim gücümüzün yetmediği bir iş var o da anayasa yoludur, anayasa yolunu 16 Nisan’da açmaya hazır mısınız ? Şimdi bu hayırcılar ne diyor biliyor musun, hayırcılar diyor ki ‘Efendim biz yol istemiyoruz, yolları yapmayın, arabamız olsun ama yolumuz olmasın, tek şerit gidiş tek şerit geliş bize yeter’. Biz de diyoruz ki ‘size yeter belki ama millet yol istiyor, millet geleceğin aydınlık Türkiye’sinin inşa edilmesini istiyor.” diye konuştu.

Sistemin değişmesiyle iktidarın artık kapalı kapılar arkasında değil milletin gözü önünde belirleneceğine dikkat çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

“Mevcut anayasa sistemi maalesef üzülerek söylüyorum, Türkiye’de sürekli bu sistem problem üretiyor. Bir dönem geliyor, güçlü iktidarlar oluyor, Türkiye kazanıyor ama bu vesayetçiler, darbe zihniyetindeki kesimler hemen bir yolunu bulup bir şekilde halkın seçtiği hükümetleri alaşağı ediyor, maalesef kazancımız, kazandıklarımız elimizden çıkıp gidiyor. Allah’a şükür 15 yıldır AK Parti iktidarda, Recep Tayyip Erdoğan iktidarda, onun arkadaşları iktidarda da istediklerini yapamıyorlar.” dedi.

Yıldırım, 14 yıl boyunca bir yandan hizmet ettiklerini bir yandan da şeytan taşladıklarını söyledi.

Şeytan taşlamaktan vakit bulunca yolları, okulları ve hastaneleri yaptıklarını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bu engeller olmasa, 27 Nisan elektronik muhtırası olmasa, AK Parti kapatma davası olmasa, 17-25 Aralık darbe girişimi olmasa, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi olmasa şimdi Türkiye ne halde olurdu? Bunun 3 katı daha gelişmiş olacaktık. Cumhuriyetin yüzüncü yılına giderken herhangi bir sorunla karşılaşmaması için yapmamız gereken artık bu sistemi değiştirmektir. Bu sistem değişmesi ne demek? Artık iktidar kapalı kapılar ardında değil, milletin gözünün önünde değişecek. İktidarı siz kuracaksınız, siz indireceksiniz. Cumhurbaşkanını, hükümetini seçeceksiniz, 5 yıllığına görev yapacak. Ondan sonra beğenirseniz bir daha seçeceksiniz. ‘Üçüncü sefer istiyorum’ derse yok, iki dönem yeter. Hani nerde ‘tek adam’, ‘tek adam’ diye tutturdular. Milletin patron olduğu yerde, partilerin olduğu yerde tek adam olur mu? Padişahlık mı var? Hayır, tabi ki yok. Diyorlar ki bu sistem Erdoğan için, hadi oradan bu sistem Erdoğan için değil her doğan içindir.”

Yıldırım, anayasa değişikliğiyle milletin iktidarına geçiş yapılacağına dikkati çekti.

PKK, FETÖ, Kandil, HDP, ne kadar şer güçleri varsa hepsinin “hayır” çıkması için kendilerini parçaladığını vurgulayan Yıldırım, “Ne yaparsanız yapın millet ‘evet, evet, evet’ diyecek. Kandil’deki terörist başı ‘hayır çıksın, evet çıkarsa biz biteriz’ diyor. Buradan söylüyorum ‘evet’ çıkacak siz de biteceksiniz, onların kandilini söndüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yeni sistemde 80 milyonun kardeş olacağını kaydeden Yıldırım, CHP’nin, anayasa değişikliğine halkın iradesine, halkın gücüne inanmadığı için karşı çıktığını aktardı.

“İKTİDAR OLMAK BUNLARIN HAYALİ DEĞİL”

CHP’nin dumanlı havalarda iş yapmayı sevdiğini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milletin desteğini alarak iktidar olmak bunların hayali değil, vizyonu değil, Onun için gece gündüz demeden, vatandaşlara sürekli korku, sürekli tehdit… Bakın bir tane milletvekilleri çıktı dedi ki, evet çıkarsa evetçileri İzmir’den denize dökecekmiş. Alçak, sen kimsin. İzmir seni ne yapacağını bilir. Bakın İzmir kimi denize dökeceğini iyi bilir, İzmir Yunan’ı denize döktü, şimdi de teröristleri denize dökecek. İzmir, bu milletin başını ağrıtan, acı çektiren bütün terör örgütlerinin canına okuyacak.”

İzmir Körfezi için deniz üstünden köprü, deniz altından tüp geçiş projesinin temelini bu yıl atacaklarını hatırlatan Yıldırım, 16 Nisan’a kadar çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmayacaklarını, Türkiye’nin aydınlık yarınları için “evet” diye sandıkları dolduracaklarını söyledi.

Karşıyaka, Göztepe ve Alsancak statlarına karşı çıkıldığını anımsatan Yıldırım, İzmir’de ne zaman güzel bir iş yapmaya kalktıklarında “hayır” dendiğini aktardı.

İzmir’den 16 Nisan için kuvvetli bir destek beklediğini dile getiren Yıldırım, “Bu bir parti seçimi değil, Türkiye’nin geleceği için karar vereceğiz. Milliyetçi, ülkücü kardeşlerimden de aynı desteği bekliyorum. Alperenlerden de aynı desteği göreceğimize inanıyorum. CHP’ye gönül vermiş İzmirli hemşehrilerimize de güveniyorum, onların da destek vereceğine inanıyorum. Bu destek Türkiye’nin geleceği için, Türkiye’nin aydınlık yarınları için, bu destek geleceğimiz gençlerimizi için.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, İzmir’e yaptıkları büyük bir şehir hastanesinin inşaatının devam ettiğini, ikincisinin de hazırlıklarının sürdüğünü, ayrıca Dikili ve Güzelbahçe’ye de birer hastane yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …