Careem, Rakuten ve Saudi Telecom Company liderliğinde yürütülen 500 Milyon Dolarlık ilk yatırımının finansmanını sağladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın lider şoförlü araç ulaşım şirketi Careem, beklenen yatırımların 350 milyon dolarlık ilk diliminin kesinleştirilmesiyle bir milyon kişiye istihdam yaratılacağını ve hizmet ağını farklı coğrafyalarda genişleteceğini açıkladı. Careem aldığı yeni yatırımlarla Ar-Ge çalışmalarına da kaynak sağlayacak.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin lider şoförlü araç ulaşım hizmeti Careem, ilk 500 milyon dolarlık yatırımının finansmanını sağladığını duyurdu. Alınan 350 milyon dolarlık yatırım, internet hizmetleri ve inovasyon alanında bir dünya lideri olan Japonya merkezli Rakuten, Inc. ve Orta Doğu’nun en büyük telekomünikasyon operatörü Saudi Telecom Company (“STC”) liderliğinde gerçekleştirilecek. Yeni ve mevcut yatırımcılar arasında Abraaj Group, Al Tayyar Group, Beco Capital, El Sewedy Investments, Endure Capital, Lumia Capital, SQM Frontier ve Wamda Capital gibi firmalar yer alıyor. Rakuten’in araç paylaşım ve finansal teknoloji yatırımlarından sorumlu üst yöneticisi Oskar Mielczarek de la Mie ve STC Group’tan bir üst yönetici Careem’in Yönetim Kuruluna katılacak.

2012 yılında yerel bir şirket olarak kurulan Careem, günümüzde 11 ülkede 47 şehirde hizmet veriyor. Careem, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya’da 6 milyondan fazla kullanıcıya ve 150.000 araçlı sürücüye sahip. Credit Suisse’in desteklediği yatırım finansmanı, Orta Doğu tarihinde bir teknoloji şirketi için gerçekleştirilen en büyük projelerden biri olup Careem’in iddialı vizyonunu güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Sağlanan finansman, Careem’in mevcut ve yeni operasyon alanlarındaki ulaşım hizmetlerinin ölçeğini büyütmenin yanı sıra yüksek frekanslı işlem platformundaki inovasyonlara ivme kazandıracak ve Careem’in 2018 yılı itibariyle bölgede bir milyon kişiye iş yaratma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Finansman hakkında konuşan Careem’in kurucu ortak ve CEO’su Mudassir Sheikha: “Rakuten ve STC gibi dünya klasmanındaki stratejik ortaklarla çalışmak bize ilham ve onur veriyor. Careem’in yeni ufukları için önemli kurumsal destek sağlamanın yanı sıra küresel teknolojik liderlikleri ve yereldeki engin deneyimleriyle de bölgedeki herkesin yaşamını kolaylaştırma misyonumuza ulaşmamıza yardımcı olacaklar” dedi.

Rakuten Üst Yöneticisi Oskar Mielczarek de la Miel ise “MENA bölgesindeki büyüyen ve bağlantılı kentsel nüfus, araç çağırma ve diğer e-ticaret hizmetleri açısından büyük potansiyele sahip. Bu yatırım, Rakuten’in küresel inovasyon vizyonuyla tamamen uyumlu, çünkü Careem bölgedeki en büyük paylaşım ekonomisi platformlarından biri haline gelme ve yeni ulaşım çözümlerinin benimsenmesine ivme kazandırma kabiliyetine sahip olduğunu kanıtlamış bulunuyor” diye konuştu.

STC CEO’su Dr. Khaled Biyari de “STC Ventures’ın Careem’e ilk yatırımını yaptığı 2013 yılından bu yana stratejik ortaklığımızı sürdürmekten ve MENA bölgesi genelinde bir ulaşım platformunun geliştirilmesine katkıda bulunmaktan heyecan duyuyoruz. Yatırımımız, ulaşımın geleceğine, stratejik çevrelere ve Careem’in bölgedeki teknoloji liderliğine olan inancımızı gösteriyor” yorumunda bulundu.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …

Bir cevap yazın