Cesaretiniz Yetiyorsa, Bugün de Özerklik İlan Edin de Görelim Bakalım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bayrampaşa’daki bir otelde düzenlenen programda, Rumeli Balkan Dernekleri, spor kulüpleri, folklor dernekleri, kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, programdaki konuşmasında, Hollanda ve Almanya’nın tavrını sert bir dille eleştirdi.

       Dünyanın oldukça zor bir döneme girdiğini, terör ve şiddetin, kitlesel göç hareketlerine yol açtığı, olası gerginliklere ve maalesef zulmün kol gezdiği bir dünyaya doğru gidişat olduğunu aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Büyük balığın küçük balığı yutmak istediği bir dünyadayız. İnsan hakları, özgürlükler ve demokrasinin, maalesef hukukun üstünlüğünün kağıt üstünde olduğu, herkesin gönlündeki ve zihnindekinin farklı ama söylediklerinin farklı olduğu bir dünya tablosuyla karşı karşıyayız. Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan aynı hal ve aynı tavır bugün de devam etmektedir. Sürekli söylediğim bir söz var. Biz dünyanın en pahalı arazisinde oturuyoruz. Bu arazide oturan bu aziz millet elbetteki bunun diyeti olarak sürekli bir mücadelenin içinde olmuştur.” diye konuştu.
        İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’ye tezgahlanmış çeşitli oyunlarla diyet ödetilmeye çalıştığını ifade ederek, şöyle devam etti:
“Bu ülke ne zaman bir gelişme kaydetse, ne zaman bu memlekette iyi bir şey olsa, bunu kursağımızda bırakmaları bir tesadüf mü? Tam da bugün yıl dönümü olan 12 Mart 1971’in Türkiye’nin yüzde 5 enflasyonun, yüzde 7 kalkınmanın, büyüme hızından bir gelişme döneminin sonunda bunların olması bir tesadüf mü? 28 Şubat, 27 Nisan ve Türkiye’nin 300 yılının en güçlü döneminde olduğu gibi 2002 dönemi sonunda başımıza gelen 15 Temmuz hain darbe girişimi bir tesadüf müdür? Hemen hemen onar yıllık dönemin sonuna denk gelen tezgahlı bu işler elbetteki bir tesadüf değildir. Elbetteki bir noktadan kumanda edilen ve belli bir amaca hizmet eden ve ülkemizin üzerinde oynanan oyunlarıdır.”
        İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin karşı karşıya bırakılmak istendiği tablonun ortada olduğunu, Türk halkının bu olup bitenden artık yorulduğunu, bıktığını dile getirerek, “Bizi terbiye etmelerinden ve bize ayar vermelerinden sıtkımızın sıyrıldığını ifade etmek istiyorum. Bir gün terörizm, bir gün anarşizm ile bizi terbiye etmek istiyorlar. Bir gün borcumuz olduğu için IMF’nın orta dereceli bir memuru ile terbiye etmek istiyorlar, bir gün aramıza nifak sokarak, Kürt-Türk çatışması çıkartarak, faizlerle ve bizi kimliksizleştirmekle terbiye etmek istiyorlar. Yorulduk artık. O terbiyelerin bize işlemediğini, ayakta durduğumuzu bütün dünyaya ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.
        Terör olaylarına da değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları anlattı:
“Evlatlarımız Lice’de 5 Mart’tan beri operasyon yürütüyorlar. Tam 20 yıldan beri girmediğimiz yerlere giriyorlar. 19 teröristi etkisiz hale getirdiler. Çok net söyleyeyim. Fellik fellik bu ülkenin dağlarında, ihanet yapmak isteyenleri arıyor ve hak ettikleri cezayı veriyorlar. Bugün elbette dualarımız o kardeşlerimizledir. Yüzlerinde gördüğüm korkunun hiçbir emaresi olmayan cesaret var. Hele birileri Doğu’da, Güneydoğu’da ‘istediğimizde tükürüğümüzle Türkiye Cumhuriyeti’ni boğarız’ diyenler, bütün fütursuzlukları ve ahmaklıklarıyla sözlerini söylemeye başlamışlardı hatırlıyor musunuz? ‘Nusaybin’de Cizre’de özerklik ilan edeceğiz’ diyenler, oradaki insanlarımıza baskı yapmaya çalışanlar, onları korkutanlara gereken hukuki ceza verildi, veriliyor. Hani cesaretiniz yetiyorsa, bugün de özerklik ilan edin de görelim bakalım.
        İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgede teröre yataklık eden belediyelere kayyum atandıktan sonra, paraların artık dağa gitmediğini, insanları maaşlarının kesilmediğini, çalışan personelin işten atılmadığını ve bölge halkına hizmet edildiğini söyledi.
“Türkiye tarihi bir oyunla karşı karşıyadır” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:
“300 yılın en güçlü ve önemli dönemindeyiz. Fas, Tunus, Irak, Suriye, Libya bir ateş çemberi içerisinde. Avrupa ortak para birimi ve ortak anayasayı beceremediler. Almanya, küçükleri yemek için çaba gösteriyor. Avrupa şu anda istikametini kaybetti. İşte dün Hollanda’nın yaptığı… Hangi değerlerden bahsediyoruz. Biz bunları Suriyeliler konusunda yaptıklarında görmüyor muyuz? Kelle hesabı yapıyorlar. Medeniyetleri şaşırmış. Türkiye’yi istedikleri şekilde yöneteceklerini sanıyorlar. Onun için 16 Nisan o kadar kıymetlidir ki. Türkiye’nin tam bağımsızlığının sağlanacağı en önemli yolun, en önemli kararın başlangıcıdır. Bu sadece bir anayasa değişikliği değildir. Bu ikinci bir sıçramanın yapılacağı en önemli adımıdır.”

You may also like

Popular News