Breaking News

CHP Lideri, Örtülü Bir Darbe Girişiminden Bahsediyorsa Bunu İspat Etmesi Lazım

NTV ve Star TV ortak canlı yayınında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kontrollü darbe iddiaları ile ilgili “Bu çok iddialı, çok gayri ahlaki bir yaklaşımdır. Her şeyden önce şehitlerimize çok ciddi bir saygısızlıktır. Bir defa benim Marmaris’ten hareket ettiğim andan önce yaptığım bir açıklama var. Bu kontrollü darbe girişiminin sinyalini kimden, nasıl, nerede aldığımı bütün bunları bizzat kendisinin ispat etmesi lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV ortak canlı yayınına konuk oldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oğuz Haksever’in sorularını cevaplayarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“BU ZAT YALANLA MARUF BİR KİŞİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “15 Temmuz’un kontrollü bir darbe girişimi olduğu” şeklindeki iddialarına yönelik soru üzerine, şunları söyledi: “Bu çok iddialı, çok gayri ahlaki bir yaklaşımdır. Her şeyden önce şehitlerimize çok ciddi bir saygısızlıktır. Bir defa benim Marmaris’ten hareket ettiğim andan önce yaptığım bir açıklama var. Bu kontrollü darbe girişiminin sinyalini kimden, nasıl, nerede aldığımı bütün bunları bizzat kendisinin ispat etmesi lazım. Fakat bu zat yalanla maruf bir kişidir. Eğer burada örtülü bir darbe girişiminden bahsediyorsa bunu ispat etmesi lazım. Eğer ispat edemiyorsa bu gayri ahlaki olmanın ötesinde benim edebimle maalesef ifade edemeyeceğim bir sıkıntıdır. ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesi helikoptere bindikleri süreçten sonrasına yönelik, “Ne zaman ki biz Dalaman’a indik, meğerse bizden önce oraya gelmişler ve Dalaman’daki uçaklarımızı da aramışlar. Fakat bizim üç noktada uçağımız vardı. Helikopterimiz o üç noktadan birine bizi ulaştıracaktı” dedi.

Gidecekleri istikameti havada belirlediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a inmeye çalıştıkları esnada pistlerin karartılmış vaziyette olduğunu ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’la görüşmesinin ardından işgal altında olan Kule’ye düzenlenen operasyonla pistin yeniden aydınlatıldığını anımsattı.

“ZERRE KADAR VATANSEVERSEN AÇIKLA”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sürecin ardından uçağın iniş yaptığını ve üzerlerinden F-16’lar uçmaya devam ederken, apronda toplanan vatandaşlarla bir araya geldiklerini belirterek, “Eşim, kızım, damadım, torunlarım beraberce arabaya bindik ve apronda vatandaşlarımızın arasına karıştığımız anda, o andaki tablo orada farklıydı ama ben orada milletimle iç içe oldum. Milletimle beraber oldum. İsterdim ki aynı anda orada başkaları da olsaydı. İçeride konuşup, dertleşirken ‘Saat 23.00’te de buraya Kılıçdaroğlu indi’ dediler. ‘Nerede şimdi?’ diye sorduğumda arkadaşlara, ‘Nerede olduğunu biz de bilmiyoruz’ dediler” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun o gece Bakırköy Belediye Başkanı’nın evine gittiğini öğrendiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün millet burada darbeye karşı herkes millet olarak bir gövde gösterisi yapıyor. Sen neredesin? Eğer bu örtülü bir darbe girişimiyse bunu sana kim söyledi? Belediye Başkanı’nın evine niye gidiyorsun? Hadi kal. Hani sen bir zamanlar, ‘Bir darbe girişimi olsa tanka ilk ben çıkarım’ diyordun. Niye çıkamadın? Neredesin? Bu iş lafla olmuyor. Bu iş inanç, yürek işi. Şu anda her zamanki yalanlarından bir tanesini daha söylüyor. Ey Kılıçdaroğlu, dürüstsen, haysiyet sahibiysen örtülü darbe girişimiyle ilgili elinde hangi belge varsa bunu açıkla. Açıkla, yargıya da bize de yardımcı ol. Zerre kadar vatanseversen, milliyetperversen açıkla. Bizler de gereğini yapalım. Bunun başka bir izahı olamaz.”

“BU HAFTA ÇOK DAHA BELİRLEYİCİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliği halk oylamasına yönelik kamuoyu anket çalışmalarının ne yönde ilerlediğine ilişkin soru üzerine de “Kampanyamızı başlattığımız günden bugüne her geçen gün bir defa ‘evet’ tırmanışa devam ediyor. Ben meydanların dilini biraz bilirim. Çünkü ömrüm buralarda geçti ve şu anda da meydanlar bunu söylüyor. Kamuoyu araştırmalarımız da yoğun bir şekilde devam ediyor. Oralardan gelen neticeler de bunu gösteriyor. Ben inanıyorum ki bu hafta çok daha belirleyici olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Önümüzdeki hafta yine aynı yoğunlukta bu süreci sürdüreceğiz ve bu son iki hafta inanıyorum ki ‘evet’ tırmanışını daha da arttırarak devam ettirecektir. Çünkü artık çığ haline geldi kartopu ve büyüyerek devam ediyor” diye konuştu.

“UYGULAMA 2019 SEÇİMİYLE BERABER OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı zamanda bayanlarla, sanatçılarla, gençlerle farklı toplantılarda bir araya gelindiğini, Bakanların sahada çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyerek, şunları kaydetti: “Temenni ediyorum ki milletimizin, vatanımızın aydınlık yarınları için 16 Nisan inşallah bir milat olacaktır ve bu miladı milletimiz özellikle de en kısa zamanda görmeye başlayacaktır. Çünkü bir şey karıştırılıyor, o da karıştırılmamalı, yani 17 Nisan’dan itibaren Türkiye’de anayasa değişikliği tümüyle uygulamaya girmeyecek. Sadece birkaç maddesi uygulamaya girecek. Asıl uygulama şüphesiz ki 2019 seçimiyle beraber olacak. 2019 seçiminden sonra inşallah şu anda geçen paket uygulamaya girecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Neden 2019 seçimi beklensin?” şeklinde yorumların yapıldığının anımsatılması üzerine, “Şu anda bu konudaki teklif, özellikle iktidar partisiyle beraber hareket eden Milliyetçi Hareket Partisi’nin müşterek kararlarıyla olur. Gerçi iktidar partisinin oyu da buna yetiyor ama bunu defaatle Başbakanımız da söyledi, ‘Biz erken seçim falan kesinlikle düşünmüyoruz’ dedi. Erken seçim düşünülmediğine göre böyle bir şey de gündemde değildir” ifadelerini kullandı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …