Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-AB Zirvesi nedeniyle Bulgaristan’a gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-AB Zirvesi nedeniyle Bulgaristan’a hareketi öncesi Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, “Bugünkü zirvede daha önceden mutabakata vardığımız hususlardaki gelişmeleri de ele alacağız.

Bölgesel ve güvenlik konularına ilaveten, ülkemizin müzakere sürecinde karşılaştığı siyasi ve suni engellerin kaldırılması, katılım sürecimizin tekrar canlandırılması beklentimizi Avrupa Birliği liderlerine tekrar ileteceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Varna’da düzenlenecek Türkiye-AB Zirvesi’ne katılmak üzere Bulgaristan’a gitti. Varna’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanında düzenlenen basın toplantısında konuşan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın ortak davetine icabetle gerçekleştirdiklerini söyledi.

“VARNA ZİRVESİ, BRÜKSEL GÖRÜŞMELERİNİN İLERİYLE TAŞINMASI İÇİN BİR FIRSAT OLMALI”

Her iki başkanla geçen yıl Mayıs ayında Brüksel’de bir araya geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varna’daki liderler buluşmasının verimli geçen Brüksel görüşmelerinin daha da ileriyle taşınması için bir fırsat olması temennisinde bulundu.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’a zirve sürecinde oynadığı kritik rol için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirve öncesinde Sayın Borisov’la yapacağımız görüşmede ikili ilişkilerimizde kaydettiğimiz ilerlemeleri ele almayı öngörüyoruz. Ticari, beşeri, enerji, kültürel bütün bu konularda, hatta ekonomi alanlarında mevcut iş birliğimizi nasıl derinleştirebileceğimizi de görüşeceğiz. Türkiye’nin, Bulgaristan’la diyalogu ne kadar güçlü, ne kadar sağlam olursa, başta iki ülke vatandaşları olmak üzere tüm Balkan coğrafyası bundan istifade edecektir” dedi.

“AB’YE TAM ÜYELİK YOLCULUĞUNDA EN BÜYÜK MESAFE BİZİM DÖNEMİMİZDE KAT EDİLDİ”

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik yolculuğunda en büyük mesafenin kendi dönemlerinde kat edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaman zaman gerilimin arttığı, siyasi engellemeler dolayısıyla tıkanıkların yaşandığı dönemlerini de gördüklerini ifade etti.

Tamamen teknik bir boyut olarak ele alınması gereken fasıllar konusuna belli çevreler tarafından siyasi bir boyut kazandırıldığına da şahit olunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat Türkiye olarak yolumuza döşenen mayınlara, önümüze çıkartılan setlere aldırmadan tam üyelik hedefiyle yolculuğumuzu sürdürdük. Bugün de Avrupa Birliği’ne üyelik stratejik hedefimiz olmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BÖLGEDE VE DÜNYADA OYNADIĞI ETKİN ROLE UYGUN ŞEKİLDE AB İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRECEĞİZ”

“Niyetini, gayesini ve ciğerini çok iyi bildiğimiz çevrelerin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde saygın, eşit, tam üye olarak hak ettiği yeri almasına mani olmalarına kesinlikle izin vermeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin konumuna, gücüne, bölgede ve dünyada oynadığı etkin role uygun şekilde Avrupa Birliği ile görüşmeleri sürdüreceklerini bildirdi.

Bugünkü zirvede daha önceden üzerinde mutabakata varılan bazı hususlardaki gelişmelerin de ele alınacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgesel ve güvenlik konularına ilaveten, ülkemizin müzakere sürecinde karşılaştığı siyasi ve suni engellerin kaldırılması, katılım sürecimizin tekrar canlandırılması beklentimizi Avrupa Birliği liderlerine tekrar ileteceğiz. Muhataplarımıza Türkiye’nin çifte standartlara tahammülü olmadığını bir kez daha hatırlatacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, Avrupa Birliği’yle ekonomiden enerjiye, ulaşımdan terörle mücadeleye uzanan birçok konuda yüksek düzeyli diyalog mekanizmalarının olduğuna dikkat çekti. Avrupa Birliği’yle birlikte çalışıldığında ne denli verimli sonuçlar çıktığını 2016’daki göç mutabakatının gözler önüne serdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz mutabakatın tüm unsurlarını yerine getirmiş, Ege’de yasa dışı göçten dolayı yaşanan insani kriz böylece dinmiştir. Türkiye’nin özverili çabaları Ege Denizi’nin bir mülteci kabristanına dönüşmesine mani olmuştur. Nitekim ülkemizin anlaşmaya bağlılığını bütün Avrupalı liderler ikrar ediyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE İLE AB ARASINDAKİ GÜVENİN TEKRAR İNŞASI İÇİN TERÖRLE MÜCADELEMİZDE TAM DESTEK ALMAMIZ ŞART”

Avrupa Birliği’nin ise yükümlülüklerini yerine getirme konusunda kendilerinin sergilediği samimiyeti ve sadakati göstermediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli mültecilere yönelik mali katkılarının hâlen çok cüzi bir kısmının Türkiye’ye ulaştığını bildirdi. Bugünkü görüşmelerde bu konuları ayrıntılarıyla masaya yatıracaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve gündemiyle ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin terörle mücadelesinde Avrupa Birliği’nden ‘amasız’, ‘fakatsız’, ikirciksiz net bir iş birliği beklediğimizi tekrar vurgulayacağız. Ne yazık ki bu konuda Avrupa Birliği’nden bizzat kendi ilkeleriyle çelişen ortaklık ilişkilerimize ise hiç yakışmayan açıklamalar duyuyoruz. İki taraf arasındaki güvenin tekrar inşası için terörle mücadelemizde Avrupalı dostlarımızın tam desteğini almamız şarttır. Avrupa’da PKK’ya yönelik atılan bazı adımlar elbette önemlidir, ancak beklentilerimizi karşılamaktan da çok uzaktır. Bölücü örgüt yandaşlarının Afrin operasyonu dolayısıyla Avrupa şehirlerinde sergilediği şiddet ve barbarlık, inanıyorum ki Avrupalı dostlarımızın da gözünü açmıştır. Camileri ateşe veren, sokakta yürüyen vatandaşlarımıza saldıran, hatta Avrupalı şirketleri hedef alan teröristler sadece Türkiye için değil, Avrupa’nın emniyeti, huzur ve toplumsal barışı için de çok büyük tehdittir. Şayet şimdiden önlem alınmazsa ve bunların üstüne gidilmezse, bölücü terör örgütü yandaşları daha çok pervasız hâle gelecektir. Türkiye olarak ikazlarımızı yapacak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ile ibadet hürriyetlerinin tesisi noktasında meselenin takipçisi olacağız. İnşallah Varna Zirvesi’nin hem Avrupa Birliği’yle ilişkilerimize, hem de bölgesel meselelerin çözümü yönünde olumlu katkılar yapmasını temenni ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Atatürk Havalimanından İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ile bazı ilgililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile bazı milletvekilleri eşlik ediyor.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News