Breaking News

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun 53. Münih Güvenlik Konferansı’na Katılımı sona erdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sayın Başbakanımızla birlikte, 53. Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere 17-19 Şubat 2017 tarihlerinde Münih’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret vesilesiyle, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu çok sayıda ikili görüşme yaptı. Çavuşoğlu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdılaev, İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Lihtenştayn Dışişleri Bakanı Aurelia Frick, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, Alman Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen ile ikili ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmeler gerçekleştirdi. Çavuşoğlu’nun ülkemizdeki sığınmacıların durumundan övgüyle bahseden BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi’yle yaptığı görüşmede uluslararası toplumun atması gereken adımlar üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu daha sonra Rusya Federasyon Konseyi Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Davor Ivo Stier, Fransa Cumhuriyetçiler Partisi Milletvekili Bruno Le Maire, Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak, Moldova Dışişleri Bakanı Andrei Galbur, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Devlet Bakanı Alan Duncan, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ve Ruanda Dışişleri Bakanı Louise Mushikiwabo ve Güney Sudan Birinci Başkan Yardımcısı Taban Deng Gai ile bir araya geldi. Görüşmelerde, Türkiye-Rusya ilişkileri, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler, Balkanlardaki son durum ile ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler ve uluslararası gelişmeler üzerinde duruldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ayrıca Münih’teki temaslarında Sayın Başbakanımıza eşlik etti. Sayın Başbakanımız, AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlık İşlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos’u kabul etti. Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel iş birliği konularının ele alındığı kabulde, AB-Türkiye arasındaki 18 Mart mutabakatının önemi vurgulandı. Akabinde, Sayın Başbakanımız Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence ile görüştü. Sayın Başbakanımız ve ABD Başkan Yardımcısı arasında gerçekleştirilen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da katıldığı görüşmede, dost ve müttefik Türkiye ve ABD arasındaki ortaklık ilişkilerini güçlendirme konusundaki kararlılık bir kez daha vurgulandı, ikili ve NATO çerçevesindeki askeri ve güvelik ilişkilerinin yanısıra FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi, terörle mücadelede ortak hareketin önemi üzerinde duruldu. Daha sonra Sayın Başbakanımız Karadağ Başbakanı Dusco Markovic, Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu Başkanı Manfred Weber, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili, IBKY Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 19 Şubat 2017 tarihinde, Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde düzenlenen “Eski Krizler, Yeni Ortadoğu” konulu panelde bir konuşma yaptı. Çavuşoğlu konuşmasında güncel bölgesel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Münih’ten ayrılmadan önce basının sorularını yanıtladı ve ayrıca Başbakan Yıldırımın’ın Almanya’daki vatandaşlarımızın temsilcileriyle yaptığı toplantıya katıldı.

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …