Emine Erdoğan: “Birlikte Var Olabilmek İçin Birbirimizin Sorunlarının Farkına Varmalıyız”

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Eğitim İçin Dünya İnovasyon Zirvesi’nin açılışına katılarak bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Dünyayı bir ayrışmadan buluşmaya götürmek bizim gayretimizle mümkün olabilir. İnsanlığın kadim birikiminin öğrencisi olmalı, kutuplaşmaları aşacak yeni bir bilinç inşa etmeliyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmî ziyaretine refakatle Katar’ın başkenti Doha’da bulunan eşi Emine Erdoğan, ‘8. Eğitim İçin Dünya İnovasyon Zirvesi’nin açılışına katıldı. Katar eski Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Sani’nin eşi Sheikha Moza himayesinde, Qatar Foundation’ın organizasyonu ile gerçekleştirilen zirvede Emine Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“MÜSLÜMANLAR BARIŞIN ELÇİSİ OLMALIDIR”

Emine Erdoğan, ‘Birlikte yaşamak, birlikte var olmak’ temasının öne çıkarıldığı toplantıda yaptığı konuşmada dünyanın önemli değişimler geçirdiği bir dönemde insanlığın büyük sınamalarla karşı karşıya olduğuna işaret ederek, “Post-gerçeklik denilen, kurgulanmış ve propagandist yaklaşımların hüküm sürdüğü bir dünyada, hakikatin sözcüsü olmalıyız. Asılsız haberlerin teknoloji kanalıyla yayıldığı ve gerçeğin yerini aldığı bu dünyada, ancak hakikatin gücü ile ayakta kalabiliriz” diye konuştu.

Korku ve endişeler üzerinden inşa edilen algılarla bu çağın en büyük mağdurunun Müslümanlar olduğunun altını çizen Erdoğan, “Oysa İslam barış dinidir, Müslümanlar barışın elçisi olmalıdır” diye ekledi.

Emine Erdoğan konuşmasında, “Dünyayı bir ayrışmadan buluşmaya götürmek bizim gayretimizle mümkün olabilir. İnsanlığın kadim birikiminin öğrencisi olmalı, kutuplaşmaları aşacak yeni bir bilinç inşa etmeliyiz” dedi.

“TÜRKİYE, BİRLİKTE VAR OLMANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ SERGİLİYOR”

“Dünyanın geleceği adına ahlaki ve vicdani sorumluluklar almalıyız. Birlikte var olabilmek için birbirimizin sorunlarının farkına varmalıyız” diyen Emine Erdoğan, 3.5 milyona yakın mülteciye kucak açmış bir ülke olarak Türkiye’nin, birlikte var olmanın en güzel örneğini sergilediğini söyledi. Tüm dünyada birlikte var olma bilincinin ancak eğitimle mümkün olacağını vurgulayan Erdoğan, “Yeni keşifler için yeni yerler değil, yeni gözler gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Sheikha Moza ve ünlü CNN sunucusu Fareed Zakaria’nın birer konuşma yaptığı açılış programına; Genelkurmay Başkanı’nın eşi Şule Akar, Dışişleri Bakanı’nın eşi Hülya Çavuşoğlu, Adalet Bakanı’nın eşi İlknur Gül, Ekonomi Bakanı’nın eşi Ayşen Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı’nın eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı’nın eşi Tülay Bak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’nın eşi Habibe Arslan da iştirak etti.

Uluslararası medya ve sivil toplum temsilcilerinin katılım sağladığı ‘8. Eğitim İçin Dünya İnovasyon Zirvesi’nde alanlarındaki uzmanlar tarafından, ‘post-gerçeklik çağı’, ‘birlikte yaşamak ve çalışmak’, ‘eğitimde yeni arayışlar’, ‘inovasyon’ gibi temalar ele alınacak.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News