İdlib’e Kimyasal Saldırı

Halep başta olmak üzere çatışmalardan kaçan milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yapan İdlib kenti, rejim güçlerince bombalandı. İçeriğinde kimyasalların olduğu dile getirilen bombalar nedeniyle 75’ten fazla sivil zehirlenerek hayatını kaybetti, 500 fazla yaralı olduğu bilgisi var.
Milyonlarca savaş mağdurunun hayata yeniden tutunmaları için, Türk Kızılayı’nın da aralarında bulunduğu onlarca sivil toplum kuruluşunun faaliyette bulunduğu İdlib, rejim uçakları tarafından bombalandı. Kimyasal etkisi olduğu tahmin edilen bombalar nedeniyle 75’ten fazla sivil hayatını kaybetti. 500’den fazla sivil ise zehirlendi ve tedavi altına alındı.
Türkiye sınırına yakın bölgeleri de etkilen kimyasal gazın, bu bölgede de ölümlere neden olduğu belirtiliyor.
Sağlık Bakanlığı’nın uzman ekipleri, sınıra kadar getirilen sivillerin Türkiye’ye sevk edilerek tedavi altına alınabilmeleri için çalışıyor. Bölgedeki Kızılay ekipleri ise, kimyasal gaz etkisinin geçmesinin hemen ardından bölgeye yardımda bulunabilmek için hazırlık yapıyor.
Kızılay’ın çalışmalarına destek olmak isteyen vatandaşlarımız HALEP yazıp 2868’e SMS gönderebilir,www.kizilay.org. tr adresinden veya tüm bankalardaki ve PTT şubelerindeki Kızılay hesaplarından bağışta bulunabilirler.
Aktüel İntermedya / DÜNYA

You may also like

Popular News