İnsani Yardım İşbirliğinde Kuveyt Açılımı

Doğal ve beşeri afetler sonrasında hızla müdahale etmek, bu alanda işbirliklerini artırarak ihtiyaç sahibi daha fazla insana ulaşmak için büyük gayret gösteren Kızılay, bu defa Kuveyt’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Uluslararası İslami Yardım Kuruluşu (IICO) ile işbirliği imzaladı.

Kızılay Genel Merkezi’nde gerçekleşen ve ev sahipliğini Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın yaptığı imza törenine IICO Genel Başkanı Dr. Abdullah Al-Matooq, Kuveyt’in Ankara Büyükelçisi Ghassan Al Zawawi, IICO Genel Müdürü Bader Alsumait, Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu katıldı.

“IICO ile vizyonumuz benzer”

Kızılay ve IICO işbirliği sayesinde çok farklı coğrafyalarda, farklı alanlarda insani yardım yapılacağının altını çizen Genel Başkan Kınık, “IICO ile Kızılay’ın vizyonu birbirine çok benziyor. O nedenle doğal ve beşeri afetlerden etkilenen bölgelerde çalışmalarımız olacak. Bunlar hem acil dönem yardımları olacak, hem de orta ve uzun dönemli destekler şeklinde çalışmalar yapacağız. Bizler insanların acil ihtiyaçlarının karşılanmasından daha çok, onların onurlu bir yaşam sürebilmeleri için gerekli şartları oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

IICO ile gerçekleştirilen işbirliğinden büyük mutluluk duyduğunu da dile getiren Genel Başkan, “Bu işbirliği, ihtiyaç sahibi insanların acısını dindirecek bir işbirliği olur inşallah” diye konuştu.

İnsani işlerin koordine edilebileceği bir yapı önerisi

IICO Genel Başkanı Dr. Abdullah Al-Matooq ise, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Bahreyn’de tanıştığını, insani değerleri yüksek bir kişi olarak tanıdığını, bu nedenle Kızılay ile işbirliği içinde hareket edilebilecekleri yönünde karar verdiğini vurguladı.

Kızılay’ın Birleşmiş Milletler (BM) örgütünden daha eski bir kuruluş olduğunu, uluslararası alanda tecrübeleri bulunduğunu hatırlatan Dr. Abdullah Al-Matooq, İslam coğrafyasının da Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinatörü Ofisi (OCHA) benzeri bir üst yapıya ihtiyacı bulunduğunu, bunun hayata geçirilebilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

IICO heyeti, işbirliği protokolü imza töreninden sonra Kızılay’ın faaliyet alanlarını yakından tanıyabilmek için Etimesgut Yerleşkesindeki birimlerde incelemelerde bulundu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News