İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Bildirgesinde, FETÖ’nün bir terör örgütü olduğu yer aldı

‘Konferansta FETÖ’nün bir terör örgütü olduğu nihai bildirgede yer aldı’

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliğinin (İSİPAB) Mali’de gerçekleştirilen 12. Konferansına katılan İSİPAB Türk Grubu Başkanı Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, FETÖ’ye ilişkin karar tasarısının nihai bildirgede yer aldığını bildirdi.

Meclis başkanları düzeyinde yapılan toplantıya TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a vekaleten İSİPAB Türk Grubu Başkanı sıfatıyla kendisinin katıldığını bildirdi.

Atalay, İSİPAB toplantılarından çeşitli konuların komitelerde tartışıldığını Türkiye’nin de bu yıl toplantılara 3 karar tasarısı sunduğunu bunlardan birisinin de FETÖ ile mücadeleyle ilgili olduğunu söyledi.

FETÖ’nün özellikle 15 Temmuz darbesinin faili olarak şiddetle kınanmasını ve terör örgütü olarak bütün ülkeler tarafından tanınmasını istediklerini dile getiren Atalay, tasarıyı İSİPAB Siyasi ve Dış İlişkiler Komitesine sunduklarını belirtti.

Komite toplantısında da yaptığı konuşmada FETÖ’ye dikkati çektiğini ifade eden Atalay, şöyle devam etti:

“FETÖ sadece Türkiye için değil bütün İslam dünyası için bir tehlikedir. İslam dinine çok ciddi bir zarar veriyor. Esasında İslam ile bir bağının olmamasına rağmen sırf din istismarı maskesi altında geleceğe ilişkin bir takım sinsi planları, projeleri var. Dolayısıyla bu sadece Türkiye’nin bir sorunu değil esas itibariyle bütün Müslüman dünyanın bir sorunudur.”

“Mısır’ın direnci olduysa da başarılı olamadılar”
Karar tasarıları alındıktan sonra bunun nihai bildirgede de yer almasını istediklerine işaret eden Atalay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“FETÖ’nün bir terör örgütü olarak kabul edildiği paragrafının ayrı bir paragraf olarak bu bildirgeye girmesini arzu ettik. Hamdolsun buna da muvaffak olduk. Mısır’ın bu konuda epeyi bir direnci olduysa da başarılı olamadılar. Nitekim orada da hiçbir itiraz kaydı düşmeksizin FETÖ’nün bir terör örgütü olduğu, kınanması gerektiği ve bütün İslam dünyasının bununla mücadele etmesi gerektiği paragrafı nihai bildirgede de 41. madde olarak yerini aldı.”

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …