Kuzey Irak’ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir

Başbakan Binali Yıldırım, Mamak Spor Salonunda düzenlenen AK Parti Mamak 6. Olağan İlçe Kongresi’nde, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Mamak’ın 10 şehit verdiğini hatırlatarak tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Mamak ilçe yönetiminde yer alan Hasan Altın’ın da şehit olduğunu anımsatan Yıldırım, 15 Temmuz gecesi Mamaklıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara inerek “darbecilere darbeyi indirdiğini” söyledi.

AK Parti kongrelerinin bayram günü ve demokrasi şöleni olduğunu aktaran Yıldırım, AK Partili teşkilatlarının “bayrak” ve “millet” demeye ve ülkenin geleceği için tek ümit olmaya devam ettiğini vurguladı.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ TÜRKİYE’NİN MİLLİ GÜVENLİĞİ İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR”

Irak ve Suriye tezkerelerinin CHP ve MHP gruplarının desteğiyle dün TBMM’de kabul edildiğini anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Böylece Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümetimize Meclisimiz bir yıl daha yetki verdi. 2023’e giderken, Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru giderken, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu coğrafya çok önemli bir süreçten geçiyor. Siyasi çalkantılar, terör, dış güçlerin nüfuz hamleleriyle bölgemiz karşı karşıya. Etnik ve mezhepsel çatışmalar, derin siyasal ve toplumsal çatlaklar oluşturuyor. Terör örgütleri; kan, şiddet, insanlık dışı eylemlerden oluşan bu çatlakları dolduruyor. Yakın tarihte cetvelle çizilen sınırla bugün asayişten, istikrardan maalesef bahsetmek zor. Üzülerek ifade ediyorum ki müttefik bazı ülkelerin geçici siyasal çözümler ve kısa vadeli çıkarları adına iş tuttukları, destek verdikleri terör örgütleri Türkiye’nin milli güvenliği için tehdit oluşturuyor. Bu terör örgütleri yalnızca bugün için değil, gelecekte de yeni çatışma alanları oluşmasını hazırlayacak tehlikeli girişimler içindeler.”

“BU İŞLERİN ÇÖZÜM YOLU GAYRİ MEŞRU BİR REFERANDUM KARARI DEĞİL”

Yıldırım, Türkiye’nin güney hudutlarındaki herhangi bir statü değişikliğini, herhangi bir şekilde yeni oluşumları, asla ve asla hoş görmeyeceğini belirterek, “Kuzey Irak’ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir.” ifadesini kullandı.

Referandum sonrası yaşanacak muhtemel gelişmelerden, bu referanduma tek başına, halkına danışmadan karar veren, dünyada bütün milletlerin karşı çıktığı, BM’nin de karşı olmasına rağmen bu referandumda inat eden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin birinci derecede sorumlu olacağına dikkati çeken Başbakan yıldırım, şunları kaydetti:

“Bu referandum, merkezi Irak yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki hiçbir meseleyi çözmeyecek. Bu referandum, bölgede var olan istikrarsızlığı, otorite boşluğunu ve kaosu daha fazla körükleyecek ve bunun bedelini orada yaşayan insanlar ödeyecek. Belirli insanların, yöneticilerin hırsı, uçuk hayalleri yüzünden o bölge insanına, Kürt kardeşlerimize bu zulmü reva görenler, elbette bunun hesabını kendi halklarına başta olmak üzere, bu işe karşı çıkan herkese vereceklerdir. Onun için bu işlerin çözüm yolu; tek taraflı ve hiçbir şekilde ikazlara kulak asmadan gayri meşru bir referandum kararı değildir. Bu işin yolun oturup konuşmaktır. Sorunları müzakere edip, suhuletle ele almaktır.”

Yıldırım, IKBY’nin tartışmalı referandum kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin başından beri yapıcı olduğunu, Irak’ın kuzeyindeki Kürtlerin mağdur olmaması için her türlü desteği sağladığını belirten Başbakan Yıldırım, bu bölgedeki yöneticilerin bu yaklaşımı anlamadığını ve takdir etmediğini kaydetti. Yıldırım, “Ama şunu iyi bilsinler ki biz bölgenin istikrarı için, bölgede yaşayan ve uzun süreden beri DEAŞ teröründen, PKK teröründen, otorite boşluğundan büyük sıkıntılar çeken oradaki insanlara yardım elimizi uzatmaya devam edeceğiz. Bu referandum nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, bunun hesabını Kürtlerden, Araplardan, Türkmenlerden değil, bu yanlışta ısrar edenlerden soracağız.” diye konuştu.

Yıldırım, bu topraklarda Kürt’üyle, Türk’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Arap’ıyla, Zaza’sıyla 72 millet birlikte yaşadıklarını ve buna devam edeceklerini ifade ederek, “Türkiye’de 80 milyon vatandaşımızın 16 Nisan’da verdiği karar işte bu birlikteliğin, Türkiye’nin geleceğine damgasını vuran karardır. 16 Nisan ‘evet’ kararı, Türkiye’nin birlikte yaşama kararıdır, birlikte kaderini inşa etme kararıdır.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle Türkiye’de artık iktidara gelmek için yüzde 50 artı 1’e ihtiyaç olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, bunun Türkiye’nin her köşesinde yaşayan milletin desteğini almanın, tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet anlamına geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlu yürüyüşlerine başlarken “Milleti yaşat ki devlet yaşasın”, “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” ifadelerini kullandığını anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“15 yıl geride kaldı, 15 yılda dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürerek bu günlere geldik ama bu süre içinde bir yandan kalkınma, hizmet, sorunları çözmek için var gücümüzle çalışırken diğer yandan da demokrasimize, milletimize, ülkemize karşı içeride ve dışarıda gelişen hainliklere de gereken cevabı verdik. En son verdiğimiz cevap, 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişimidir. İşte orada bu millet destan yazmıştır, halkın gücü tankın gücünü yenmiştir. Dünyayı çepeçevre sarmaya başlayan istikrarsızlık, çatışma, ırkçılık faaliyetlerine karşı Türkiye bu bölgede bir istikrar adasıdır, bir teminattır.”

“BÜTÜN DERECELENDİRME KURULUŞLARI ÇAKILDI, TUŞ OLDU”

Yıldırım, bütün sıkıntılara, ekonomik baskılara rağmen Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5, ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdüğünü belirterek, “Üçüncü çeyrek de yakında açıklanacak, yüzde 7’yi yakalayacağız. Buraya nereden geldik? 15 Temmuz’dan sonraki dönemde yüzde 4 küçüldü. Yüzde 4 küçülmeden yüzde 5’in üzerinde büyümeyi gerçekleştirdik. Bütün derecelendirme kuruluşları, rating kuruluşları hepsi çakıldı, tuş oldu. Onlar gönüllerinden geçenleri söylediler ama biz milletimizin görmek istediğini gerçekleştirdik.” ifadesini kullandı.

Millete, ülkeye, ülkenin dinamik değerlerine, insan kaynağına güvendiklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, “İnşallah 2023’e Cumhurbaşkanımızın liderliğinde emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Bugüne kadar laf üzerine laf değil, taş üzerine taş koyarak Türkiye’ye birbirinden güzel eserler kazandırdık.” dedi.

AK Parti’yi adaletin, kalkınmanın adı, demokrasinin, hukukun savunucusu, birliğin beraberliğin teminatı, değişimin adresi, istiklalin, istikbalin garantisi olarak nitelendiren Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu şarkı burada bitmez” sözlerini hatırlattı. Yıldırım, 2019’da yapılacak seçimlerini hatırlattı, AK Parti’nin adını milletten aldığını ifade etti.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Milletin kurduğu AK Parti’nin adresi de millettir. Maddi ve manevi kazanımları asla kibre dönüştürmeyeceğiz. Makam ve mevkilerin, milletin emanet ettiği yerler olduğunu asla aklımızdan çıkarmayacağız. En güzel makam, milletin gönlünde kurduğunuz makamdır, gerisi boştur. Unutmayalım, her AK Partilinin görevi milletin derdiyle dertlenmek, milletin ihtiyaçlarını karşılamak ve insanımızın yüzünü güldürmektir. Anlamsız çekişmeler, ihtiraslar, benlik kavgalarıyla ne kendimize ne de kutlu yürüyüşümüze asla zarar vermeyelim. AK Parti memleket sevdasıyla, azimle, inançla bu ülkeye hizmet edecek kadroları her daim çıkarmıştır, bundan sonra da çıkarmaya devam edecektir. AK Parti milletle beraber daima ileri giderken her zaman bayrak yarışını, değişimini de başarıyla gerçekleştirmiştir. Bugün en önemli, kıdemli görevlerde bulunan kardeşlerimiz, daha verimli olacağına kanaat ettiği yeni kardeşlerimizle bayrak değişimine girebilirler. Çünkü kutlu yürüyüş hiçbir unvan beklemeden davaya koşanların omuzlarında yükseldi, dün de böyleydi bugün de böyle, yarın da aynısı olacak. 2019’a giderken, yine liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, ülkemizi dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokacağız.”

“GENÇLERİMİZİN ALEYHİNE OLACAK HİÇBİR İŞİN İÇİNDE OLMADIK”

Türkiye’de tek bir dikili ağacı olmayanların, 15 yıldır hayata geçirilen dev eserlere ve hizmetlere söyleyecek sözü olamayacağını dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Ana muhalefet partisi sözde adalet yürüyüşü yaptı, bundan bir şey çıkmadı ama haklarını yemeyelim, bir şey çıktı, bu yürüyüşte baktık ki sağ kolunda FETÖ, sol kolunda PKK. Adalet yürüyüşünden çıkan bölücülerle, darbecilerle kol kola girmek.

Şimdi tutturdular TEOG üzerinden siyaset, istismar yapacaklar. AK Parti iktidarı olarak bugüne kadar vatandaşımızın, gençlerimizin aleyhine olacak hiçbir işin içinde olmadık. Velilerimizin bütçelerini zorlayan, öğrencilerimizi yarış atına çeviren bu anlamsız sınav sisteminin sürdürülmesini artık uygun görmüyoruz. Ailelerimiz ve çocuklarımız rahat olsun. Sadece laf üretenler, bu ülkede biz iktidara geldiğimizde eğitime ayrılan bütçenin 11 milyar liradan 122 milyar liraya çıktığını görebiliyor mu?”

Bütçeden eğitime ayrılan payın 10 kattan fazla arttığını, bütçenin beşte birinin eğitime ayrıldığını hatırlatan Yıldırım, öğretmen sayısının 1 milyonun üzerine çıkarıldığını, 585 bin öğretmen atandığını, 300 bin sınıf yapıldığını anlattı. Yıldırım, “Biz hep icraat yaptık, onlar da hep konuştu.” değerlendirmesini yaptı.

Başkentte son 15 yılda AK Parti hükümetlerince yapılan hizmetlerin tutarının 60 milyar lira olduğunu kaydeden Yıldırım, hızlı trenin başkenti haline gelen Ankara’nın Sivas’a bağlanacağını, 2019’da Ankara-Sivas arasının 2 saat olacağını belirtti. Yıldırım, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Ankara-İstanbul hızlı tren hatlarının ardından Ankara-Afyon-Uşak hattının da 2019’da açılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Yıldırım, Ankara-Kırıkkale çevre yolu isteyen vatandaşlara da “Biz daha güzelini yapıyoruz, Ankara’dan Kırıkkale’ye oradan Delice’ye kadar yeni otoyol yapıyoruz.” diye seslendi.

“KUTLUDÜĞÜN MAHALLESİ’NE DOĞALGAZ GELECEK”

Bu millet için, taş üstüne taş koymak için Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar, AK Parti teşkilatı ve belediye başkanları ile bugüne kadar gece gündüz durmadan çalıştıklarını, bundan sonra da bunu sürdüreceklerini vurgulayan Yıldırım, Mamak’taki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değindi. Çalışmaların bir kısmının Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir kısmının da TOKİ ve Mamak Belediyesinin iş birliğinde yürütüldüğüne işaret eden Yıldırım, “Tabii ki kentsel dönüşümde istemeden, arzu etmeden bazı hoşnutsuzluklar da olabilir ama bunlar geçici rahatsızlıklar. Kalıcı rahatlık için geçici rahatsızlığa da elbette katlanacağız. Aşağıda otururken bir kardeşimiz bana bir pusula verdi, Kutludüğün Mahallesi’nde doğalgaz yokmuş. Buradan söylüyorum, en kısa zamanda Kutludüğün Mahallesi’ne doğalgaz gelecek.” diye konuştu.

2019 seçimlerinde yüzde 55 oy hedefinin Mamak’a yakışacağını, toplam oy sayısının 446 bin olduğu ilçede AK Parti’nin 108 bin üyesi bulunduğunu dile getiren Yıldırım, “Yüzde 80 katılım olsa, 370 bin oy var, yarısı 180 bin oy. 108 bini cepte, hazır. Her üye bir ilave oy getirse, fazlası bile olur, ihtiyacı olanlara da veririz. 2019’a giderken kutlu yürüyüşe devam diyoruz, Cumhurbaşkanımız liderliğinde Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanlığı yönetim sistemiyle 2023, 2053, 2071 hedeflerimizi emin adımlarla gerçekleştirmek için ilk günkü heyecanla, ilk günkü aşkla durmak yok, yola devam.” ifadesini kullandı.

Kongrede emeğe geçenleri kutlayan Yıldırım, AK Parti Mamak 6. Olağan İlçe Kongresi’nin hayırlı olmasını diledi.

NOTLAR

Salona alkışlar eşliğinde giren AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, selamladığı partililere karanfil dağıttı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede, Divan Başkanlığına AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin seçildi.

Kongrede, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının yer aldığı video yayımlandı. Salonda, Erdoğan’ın fotoğrafının kullanıldığı “Yılmaz kaledir durulur. Ak seherler gibi dirilir. Bu hesap muhakkak sorulur. Bir gece ansızın gelebiliriz. Kerkük, işaretin yeter Reis” yazılı pankart yer aldı.

Kongreye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Ankara milletvekilleri ve partililer katıldı.

AK Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammed Abdullah Özler, Başbakan Yıldırım’a plaket takdim etti.

 

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News