Maria Kasırgası İlerlemeye Devam Ediyor

Maria Kasırgası, beraberinde getirdiği yıkıcı rüzgarlar ve su baskınlarıyla Porto Riko’nun kuzey kıyılarına doğru ilerliyor.

Miami’de bulunan Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi, “Kategori 4” şiddetindeki kasırganın en yıkıcı kısmı olan merkezinin Porto Riko’nun başkenti San Juan’ın 40 kilometre batısında olduğunu açıkladı. Kasırganın şu ana kadar bölgede ölçülen en yüksek rüzgar hızı saatte 220 kilometre ve kasırga saatte 19 kilometre hızla kuzey batıya ilerliyor.

Ulusal Kasırga Merkezi, Dominik Cumhuriyeti’nin de tropik fırtına koşullarından yakında etkilenmeye başlayacağını belirtti. Turks and Caicos adaları ve Bahamalar’ın güneyi de şimdiden fırtına koşullarıyla karşı karşıya. Kasırganın buraya ulaşması Perşembe akşamını bulacak.

Kasırgaların şiddeti nasıl ölçülüyor?

Daha önce şiddeti “Kategori 5” olarak açıklanan Maria Kasırgası saatte 281 kilometre hızla esen rüzgarlarla Porto Riko’yu vurdu. Maria Kasırgası, Amerika’yı vuran üçüncü en güçlü kasırga olma özelliğini taşıyor. Meteoroloji uzmanlarının kasırgaların şiddetini ölçmekte kullandıkları yöntem hava basıncıyla bağlantılı. Bir kasırganın merkezi basıncı ne kadar düşük olursa şiddeti o kadar fazla oluyor. Bu ay başında Florida’yı vuran Irma Kasırgası’nın basıncı 929 milibardı. Maria’nın basıncı ise 917 milibar.

Porto Riko’daki en son “Kategori 4” şiddetindeki kasırga, adayı 1932 yılında vurmuştu.
Amerika’yı, Amerikan adalarını ve Hawaii’yi daha önce bundan daha güçlü vuran kasırgaların sayısı yalnızca iki. Bunlardan ilki 1935’te Eylül ayı başında Florida Keys’i vuran kasırga, ikincisi de 1969’da Meksika Körfezi’ni yerle bir eden Camille kasırgası.

Fransız adası Guadeloupe’deki ölü sayısı da ikiye çıktı. Amerikanın Sesi

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News