İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Rus Büyükelçi’ye saldırı büyük bir provokasyon

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. Soylu, saldırganın bir Çevik Kuvvet mensubu olduğunu kaydetti.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, suikastle ilgili yaptığı açıklamada, Büyükelçi’nin Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki konuşması sırasında saat 19:05 sularında silahlı saldırıya uğradığını belirterek, Büyükelçi’nin kaldırıldığı Güven Hastanesi’nde saat 19:53’te hayati bulgularının olmadığı tespitine rağmen canlandırma müdahalesinde bulunulduğunu, ancak yanıt alınamadığını açıkladı. Soylu, “Değerli dostumuz, sayın Büyükelçi hayatını kaybetmiştir. Dostumuz Rusya Federasyonu’na, Rusya halkına ve kıymetli ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz” dedi.

Soylu, saldırganın kimliğini, 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu mezunu, 2,5 yıldır Çevik Kuvvette görev yapan Mevlüt Mert Altıntaş olarak açıkladı. Soylu, saldırganın özel harekat ekipleriyle silahlı çatışma sonrası etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Olay sırasında yaralanan üç kişiden birinin taburcu edildiği bilgisini veren Süleyman Soylu, diğer yaralılardan birinin kol ve diğerinin bacaktan tedavi altında olduğunu kaydetti.

“Büyük bir provokasyon”

Rus Büyükelçi’ye yönelik saldırının büyük bir provokasyon olduğunu belirten Soylu, “Özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye’ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin, ülkemizin emanetinde olan bir dostumuza hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Rusya tarafından ilk resmi açıklama, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova tarafından yapılmış, Zakharova Büyükelçi’nin öldüğünü teyit etmişti. Öncesinde Rus haber ajansı RIA, Büyükelçilik kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Karlov’un uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bir sergi açılışında konuşma yapmak üzere kürsüye gitmekte olan Büyükelçi’nin arkasındaki bir kişinin önce havaya, ardından Büyükelçi’ye ateş açtığı ve Karlov’u sırtından vurduğu belirtilmişti. NTV televizyonu saldırganın takım elbiseli bir koruma polisi olarak sergi salonuna girdiğini ve saldırı sırasında “Suriye’nin intikamı alınacak” şeklinde sloganlar attığını aktarmıştı.

CNNTürk televizyonuna konuşan ve saldırı sırasında olay yerinde bulunan gazeteci Haşim Kılıç, salonun boşaltılmasının ardından Büyükelçi ve saldırganın salonda yalnız kaldığını ve içeriden yine silah sesleri geldiğini aktardı.

Hürriyet muhabiri Kılıç, saldırganın içeriye polis kimliğiyle girdiğini belirterek, söz konusu kişinin büyükelçinin korumaları arasında bulunduğuna yönelik söylentiler olduğuna dikkat çekti.

İlk kınama ABD’den 

ABD’den Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne yönelik saldırıyı kınayan bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, kim tarafından düzenlenmiş olursa olsun, bu şiddet eylemini kınıyoruz” dedi. Kirby, Washington’da yaptığı açıklamada, “kalbimiz ve dualarımız Büyükelçi ve ailesiyle birlikte” ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından twitter üzerinden saldırıyı kınayan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, ‘Rusya’nın Türkiye’deki Büyükelçisine yönelik cinayetin en sert şekilde kınandığı belirtilerek, “Düşüncelerimiz ailesi ile birlikte” ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler’den de kınama geldi. BM sözcüsü Stephane Dujarric, Rus Büyükelçi’ye yönelik silahlı saldırıyı kınadıklarını belirterek, “Bir diplomat ya da büyükelçiye yönelik bu tür bir saldırının hiçbir gerekçesi olamaz” dedi.

AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB’nin Rus Büyükelçiye yönelik saldırıyı en sert şekilde kınadığını belirterek, Rusya ile dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Mogherini Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk yetkililerle temas halinde olduğunu belirtti.

Suriye’den de konuyla ilgili kınama mesajı geldi. Resmi haber ajansı SANA’nın yayınladığı Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Suriye Cumhuriyeti Rusya’nın Türkiye’deki Büyükelçisinin ölümüne yol açan korkak terör saldırısını en sert şekilde kınamaktadır. Bu hain saldırı, terörizme karşı savaşta tüm araçların ve çabaların acilen yoğunlaştırılması gerekliliğini bir kez daha göstermektedir” denildi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …

Bir cevap yazın