“Büyükelçi Karlov’a Düzenlenen Saldırı, Türk-Rus İlişkilerine Yönelik Açık Bir Provokasyon”

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Karlov’a düzenlenen saldırı hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyoruz ki bu, Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini özellikle bozmaya yönelik bir provokasyondur. Ama bu provokasyona gelmeyecek kadar, Rusya yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimi de irade sahibidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, Ankara’da bir sergi açılışında konuşma yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğrayarak vefat etmesi ile ilgili Anadolu Ajansı’na açıklamada bulundu.

“DOST RUS HALKINA TAZİYELERİMİZİ İLETİYORUM”

Bu akşam Çankaya Belediyesi’ne ait sanat galerisinde Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov’un alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükelçi Karlov’un diplomatlar arasında müstesna bir yeri olduğunu, bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanını Külliye’ye getirdiğinde kendisi ile Türkiye-Rusya ve Türkiye-Tataristan ilişkilerini görüşme fırsatı bulduğunu aktardı.

Bu akşam Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile olayı sıcağı sıcağına değerlendirme imkânının olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayı başından itibaren gerek kendisinin, gerekse Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve diğer ilgililerin yakından takip etiklerini ifade etti ve “Ülkem ve milletim adına Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in şahsında tüm dost Rus halkına taziyelerimizi tekraren özellikle iletmek istiyorum” dedi.

“RUSYA VE TÜRKİYE YÖNETİMİ, BU PROVOKASYONA GELMEYECEK”

Saldırıyı, “Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini özellikle bozmaya yönelik bir provokasyon” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu açıklamalara yer verdi: “Ama bu provokasyona gelmeyecek kadar Rusya yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimi de irade sahibidir. Ve bu akşamki görüşmede özellikle uluslararası terörle mücadelede bundan sonraki sürece yönelik dayanışmamızın çok daha güçlü, çok daha farklı olması konusunda da mutabık kaldık. Ve kendileri özellikle bizlerden Rusya Büyükelçilik, Başkonsolosluk gibi bu tür merkezlerindeki güvenlik tedbirlerinin artırılması noktasındaki ricaları oldu. Bunun yanında özellikle kendileri bizim de ısrarımıza rağmen Sayın Karlov’un cenazesini kendi gönderecekleri uçakla aldırma talebinde bulundular. Soruşturmayla ilgili, operasyon merkezini kendilerinin de göndereceği elemanlarla birlikte yapmanın çok daha isabetli olacağı ifadesini kullandılar ve bizler ‘bütün bunların müşterek olarak yapılmasında bizim açımızdan da herhangi bir sıkıntı yok’ dedik, olabilir dedik. Bu konuyla ilgili de bütün başta Sayın Başbakan olmak üzere ilgili Bakan arkadaşlarımıza da gerekli talimatı verdik. Şu anda Türkiye’de başta İçişleri Bakanım olmak üzere olayın yakın takibindeyiz.”

Saldırıyı gerçekleştiren katilin Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve 2 yıllık polis meslek yüksekokulu mezunu olan ve 2,5 yıldır Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bu durumdan şu anda kendilerine bir şeyler çıkarmanın gayreti içerisinde olan mahfilleri de gayet iyi biliyoruz, bunları da yakından takip ediyoruz, bunlarla ilgili açıklamaları da günü geldikçe açıklamaya devam edeceğiz” diye ekledi.

“OLAY TÜM BOYUTLARIYLA ARAŞTIRILIYOR”

Şu anda olayın tüm boyutlarıyla araştırıldığını ve araştırılmaya devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu saldırıyı ülkemizdeki Rusya Federasyonu Büyükelçisi nezdinde özellikle Türkiye’ye, Türk devletine ve Türk milletine karşı yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyorum. Bu Türk-Rus ilişkilerine yönelik açık bir provokasyondur. Bu gerçeği Rus dostlarımızın da gördüğüne eminim. Şu anda Halep meselesi başta olmak üzere Suriye’deki insani krizin çözümü noktasında Rusya ile aramızdaki ilişkilerin çok ciddi bir dayanışma içerisinde yürütülmüş olması, Halep’teki zulmü durdurmak için ortaya koyduğumuz dayanışma, oradaki mazlumların İdlib’e çıkarılması, hatta hatta gerekirse ülkemize taşınması noktasında atılmış adımlar; Rusya ile Türkiye dayanışmasının bir ürünüdür ve bunu tabii devam ettirmekte de kararlılığımız var. Olayın ardından Sayın Putin’le yapmış olduğumuz görüşmede bunun bir provokasyon olduğu noktasında hemfikiriz ve burada herhangi bir ihtilaf da söz konusu değildir.”

“RUSYA’YLA İLİŞKİLER, BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rus Dışişleri Bakanı ile Suriye’deki gelişmeleri ele almak ve Suriye’nin bir an önce tekrar bir barış ortamına dönüştürülmesi için çalışmalar yapmak üzere Moskova’da bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler bu akşam Sayın Başkan Putin’le mutabık kaldığımız gibi bu adımları atacağız, ortak soruşturma komisyonunu kuracağız. Ve şu anda zaten bütün Rusya’ya ait başta Büyükelçilik, başkonsolosluklar olmak üzere buralardaki güvenlik tedbirleri artırılmıştır ve sürece yönelik atılması gereken adımlar atılıyor. Ve hastanede özellikle Karlov ile ilgili bütün atılacak adımlar, bu konuda ailesiyle görüşmeler yapılmak suretiyle sürdürülmektedir. Bir an önce buradaki işlemler de bitirilerek Sayın Karlov’un naaşını Rusya’ya göndereceğiz. Bu konuda irtibatlarımız karşılıklı olarak devam edecek” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Rusya’yla ilişkilerimiz bizler için çok çok önemli, bölge için çok çok önemli. Bu ilişkileri bozma gayreti içerisinde olanlara sesleniyorum: Bütün bu beklentileriniz bilesiniz ki hiçbir zaman ulaşacağınız bir netice olmayacaktır. Ve boşa bekliyorsunuz, boşa bekleyeceksiniz. Bizler kararlı bir şekilde bu akşam da o mutabakatımızı ortaya koyduk, bunu aynı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

“RUSYA-TÜRKİYE BAŞIMIZ SAĞ OLSUN”

Açıklamasının sonunda Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan bu saldırıyı nefretle kınadığını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Sayın Putin’in şahsında tüm dost Rus halkına ve müteveffanın ailesine başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Ve milletçe bir ve beraber olarak bu olaylar karşısında çok daha kararlı durmak ve bu kararlı duruşumuzu da sürdürmek suretiyle şu anda farklı havalar içerisinde olanların oyunlarının da bozulacağını, bozulmakta olduğunu da gösterelim isterim. Ve biz Rusya-Türkiye olarak bu konuda kararlıyız. Rusya-Türkiye, başımız sağ olsun.”

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …

Bir cevap yazın