Milletimizin dirliği, devletimizin birliği için var mısınız?

Başbakan Binali Yıldırım, Aliağa ilçesindeki ENKA Salonu’nda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlara hitap etti. Aliağa’daki vatandaşlarla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Yıldırım, katılımcıların “İzmir’in dağlarında çiçekler açar” marşına eşlik ederek, “İzmir kararını verdi ve ‘evet’ dedi. ” diye konuştu.

15 yıldır memlekete hizmet etmekten yorulmadıklarını belirten Başbakan Yıldırım, AK Parti olarak her an milletle kalp kalbe, omuz omuza bulunduklarını bildirdi.

“TÜRKİYE’Yİ 3 KAT BÜYÜTTÜK”

AK Parti’yi halkın kurduğunu anlatan Yıldırım, “Milletten aldığımız güçle her türlü engeli aştık. Vesayet odaklarına asla boyun eğmedik. Emanetinizi emanetimiz bildik, canımız pahasına sahip çıktık. Sizlerin başını öne eğdirecek hiçbir iş yapmadık. 2002’den bu yana ülkemizi, bu güzel Türkiye’yi tam 3 kat büyüttük, yolları böldük, gönülleri birleştirdik, Türkiye’yi birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz. Bütün terör örgütlerini bu ülkede bir daha gelmemek üzere yok etmeye kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, birilerinin hayal bile edemediği büyük projeleri gerçekleştirmenin gururu ve güveniyle halkla birlikte olduklarına işaret etti.

“BİZE DURMAK YAKIŞMAZ”

15 yıllık AK Parti döneminin Türkiye siyasi hayatında çok önemli bir milat olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

“Ülke, millet, gençler ve gelecek için yeni bir yolculuğa çıktık. Biz çağ açıp çağ kapatan Sultan Fatih’in nesliyiz, torunlarıyız. Bize durmak yakışmaz. Her daim daha iyinin, daha güzelin daha doğrunun arayışı içinde olduk. Dünya büyük bir hızla değişiyor. Bu değişime duyarsız kalanların ayak direyenlerin, ayakta durma şansları yoktur. 80 model bir darbe anayasası ile Türkiye’nin bu değişimi gerçekleştirmesi imkansızdır. Bu ülkenin büyümesinin gelişmesinin, kalkınmasının önünü tıkamaya hiç ama hiç kimsenin hakkı yoktur. 16 Nisan tarihi yeni bir diriliş, yeni bir yükseliş olacak. Geleceğin anahtarı bir kez daha sizin elinizde . İnanıyorum ki 16 Nisan’da vereceğiniz karar ve oylarla Türkiye’nin aydınlık yarınlarının kapısını sizler açacaksınız. Demokrasimize çağ atlatacaksınız.”

“VESAYETÇİ ANLAYIŞ MEVCUT ANAYASADA ISRAR EDİYOR”

İktidarları döneminde büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, bütün zorluklara, engellemelere rağmen, Türkiye’yi 3 kat büyüttüklerini kaydetti.

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde meydanlarda millete söz verdiklerini anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Geçen seçimlerde meydanlarda bu millete yeni bir anayasa sözü verdik. Sadece biz vermedik. Bütün siyasi partiler aynı sözü verdi. O partiler, o sözü verenler ana muhalefet partisi, HDP bölücü parti, bugün 80 model artık ikide bir yolda kalan bu anayasaya o kadar çok sahip çıkıyorlar ki insanın aklı şaşıyor. Bunca yıl sistem sebebiyle çekilen sıkıntılar sanki hiç yokmuş gibi davranıyorlar. Mevcut sistem demokrasinin gelişmesi ve ülkenin daha da büyümesi için yetersiz kalıyor. Vesayetçi anlayış tam da bu nedenden dolayı bu mevcut anayasada ısrar ediyor. İstiyorlar ki bu antidemokratik sistem seçilmişlerin tepesinde sürekli bir Demokles’in kılıcı gibi sallansın. Adına ‘parlamenter sistem’ dedik ama yıllardır bir türlü bu sistemi demokratik işleyen bir sistem haline getiremedik. Siyaset üzerinde hep baskılar oluştu. Türkiye’yi yönetmek cesaret işi sayıldı.”

Bu sistemin Adnan Menderes’i idama götürdüğünü vurgulayan Başbakan Yıldırım, merhum Turgut Özal’ın başına neler geldiğini bildiklerini aktardı.

Yıldırım, merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ın medya, vesayet odakları ve iş adamlarının bir araya gelmesiyle, onların baskısıyla başbakanlıktan indirilip partisinin kapatıldığını hatırlattı.

“MİLLETİMİZLE BERABER DİK DURDUK O ALÇAKLARA GEÇİT VERMEDİK”

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“17/25 Aralık’ta Davos görüşmesini bahane edip Cumhurbaşkanımız, Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı bu FETÖ’cüler vatan hainliğiyle suçlamadı mı? Başbakanlıktan alaşağı etme planları yapmadılar mı? Milletin verdiği kararları hiçe saymadılar mı? Yargı eliyle Türkiye’nin en büyük partisini, AK Parti’yi, iktidar partisini kapatmaya teşebbüs etmediler mi? 15 Temmuz’da FETÖ’cü hainler Meclisi bombalayıp canımıza kastetmediler mi? Ama bu sefer bu kadar kolay değil dedik. Önce Cumhurbaşkanımız, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan ve bu ülkenin Başbakanı, sizin kardeşiniz dik durduk, dedik ki biz milletimizle beraber o alçaklara yol vermeyeceğiz, geçit vermeyeceğiz.”

Milletin 15 Temmuz gecesi meydanlarda olduğunu belirten Yıldırım, “Bu vesayet odakları mevcut sistemin devamını niye istiyor biliyor musunuz? Bunların iktidar olma, milletin gönlüne girme şansları hiç ama hiç yok. Acaba nereden bir fırsat çıksa, bir karambol olsa da biz de iktidarın bir tarafından tutuversek. Tarih boyunca hep böyle oldu, o alışkanlıkları hala devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, salondaki “Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin” sloganları üzerine “O Pensilvanya’daki terörist başı gelecek, hesabını da verecek” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dilediklerinde, canları istediği zaman başbakanı asmak, hükümeti alaşağı etmek ve böylece hak etmedikleri iktidarı ele geçirmek bunların alışkanlığı haline gelmiş. Tehditlerle siyasete ayar vererek bugünlere geldiler. Kendi çıkarlarını, ayrıcalıklarını yine devam ettirmek istiyorlar. Başbakanları ayaklarına çağırıp, pijamalarıyla uğurlamak için ‘hayır’ diyorlar. Vatandaşlarımdan 16 Nisan’da oy verirken bütün bunları iyi düşünmesini istiyorum. ’14 yıldır iktidardasınız daha ne istiyorsunuz’ diyorlar. Evet iktidardayız, elhamdülillah halkımızın desteğiyle iktidardayız. Kefenimizi üzerimizden hiç çıkarmadığımız, vesayetçilerin tehdidine pabuç bırakmadığımız, milletimizin duası ve desteği sürekli arkamızda olduğu için iktidardayız. Milletle beraber yürüdük, engelleri aşa aşa bugünlere geldik. Ama artık yeter. Bu milletin enerjisini, vaktini bundan sonra bu arızalı sistemle çalamayız. Bu ağırlıkları artık bu milletin, ülkenin sırtından atma zamanı geldi. 16 Nisan’da vesayetçi anlayışı, darbeci anlayışı bir daha geri gelmemek üzere sandığa gömmeye hazır mısınız? Türkiye’nin önünü açacak büyük değişime var mısınız? Daha güçlü demokrasi, daha istikrarlı bir yönetim için ‘evet’ diyecek misiniz? Daha itibarlı, daha güçlü bir Türkiye için hazır mıyız gençler?”

AK Parti’nin siyaset anlayışının, felsefesinin çok iyi bilindiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, 780 bin kilometrekare vatan toprağının her köşesine hizmet götürmenin boyunlarının borcu olduğunu vurguladı.

ALİAĞA’YA MÜJDELER

Yıldırım, ekmeği, aşı, işi büyütmek, ülkenin itibarını yükseltmek için gece gündüz çalıştıklarını anlatarak şunları ifade etti:

“İşçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin, köylünün, tüccarın, yatırımcının imkanlarını refahını artırma gayreti içerisindeyiz. Elbette Aliağa’yı unutmadık. 14 yıl içinde Aliağa’da 26 kilometre bölünmüş yol, 14 okul, 175 yeni derslik kazandırdık. 58 dersliğinde yapımı devam ediyor hayırlı, uğurlu olsun.

950 hektar tarım alanını sulamaya açtık. Aliağa’ya ilk doğalgazı 2006 yılında biz getirdik. 8 iskeleyi limana dönüştürdük ve bunlara yeni 6 liman daha ekledik. Aliağa konteynır taşımacılığını başlattık. Geçen sene 642 bin konteyner taşıması gerçekleşti. Aliağa sadece bir sanayi şehri değil, Aliağa aynı zamanda Türkiye’nin ihracatının yapıldığı merkez. 2002’de gençler bakın iyi dinleyin, 2002’de Aliağa’da AK Parti iktidarı döneminden önce sadece 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirilirken 2016’da bu rakam tam 10,5 milyar dolara çıktı, 10 kat artış. Ege Üniversitesine bağlı Aliağa Meslek Yüksekokulunu açtık, bugün 1010 öğrencisi var. 2002’de 55 bin nüfuslu Aliağa’da bir tek devlet hastanesi bile yoktu. 2004 Nisan’ın da 75 yataklı hastane açtık. Şimdi sıkı durun, Aliağa’ya 250 yataklı yeni bir hastane daha yapıyoruz hayırlı, uğurlu olsun.”

Başbakan Yıldırım’ın “Yaptığımız hiçbir hizmeti biz yeterli görmüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi durmak yok” sözlerine salondan “Yola devam” cevabı geldi. Yıldırım, “çok daha hızlanarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Aliağa’ya müjdelerine devam ettiğini söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Değerli kardeşlerim, şimdi İzmir Aliağa Çanakkale bölünmüş yolu bitti biliyorsunuz. Aliağa-Yenifoça bölünmüş yol çalışması son sürat devam ediyor. (“Yolların kralı Binali Yıldırım” sesleri) Arkadaşlar, Kaymakçı, ben size ne diyorum, yolların kuralı var, yolların kuralına uyun, sevdiklerinizi üzmeyin.

Evet, Aliağa PETKİM kavşağını yapacağız dedik ihalesini yaptık. Aliağa merkez köprülü kavşağının projesini yaptık şimdi ihalesine çıkacağız. Menemen bu çok önemli gençler, şimdi bölünmüş yol artık kafi gelmiyor, Aliağa Türkiye’nin kalbi. Sanayisinin, endüstrisinin, limancılığının merkezi Ege’nin dünyaya açılan kapısı dolayısıyla, yollar kafi gelmiyor. Şimdi İzmir Aliağa Bergama yoluna ilaveten yeni bir otoyol yapıyoruz 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş 76 kilometre ihalesini yaptık yakında da başlatıyoruz hayırlı, uğurlu olsun.

Bu otoyol kendi başına ne kadarlık bir yatırım? 1,5 milyar lira, yani 1,5 katrilyon helali hoş olsun, Aliağa’ya her şey yakışır. Bitmedi, İstanbul-İzmir Otoyolu 2018’de bitiyor. Artık İstanbul’dan İzmir’e 2 saat 50 dakikada geleceksiniz. Bitmedi, Çandarlı Limanı Aliağa için çok önemli. Altyapısını bitirdik şimdi üstyapısı için bu sene içerisinde ihaleye çıkıyoruz hayırlı, uğurlu olsun. Evet, şimdi bir şey daha var, sözümüz var, İzmir’e sözümüz var, Aliağa’ya sözümüz var ne dedik? İzban’ı Bergama’ya uzatacağız dedik. İşte şimdi Aliağa Bergama arasının ihalesini yapıyoruz 21 Mart’ta ihale yapılacak ve İzban Aliağa’dan Bergama’ya uzanacak hayırlı, uğurlu olsun.”

“BÜTÜN PARTİLER MİLLETE SÖZ VERDİ”

Anayasa değişikliği için bütün partilerin millete söz verdiğini hatırlatan Başbakan Yıldırım, “Biliyorsunuz seçim zamanı oldu mu hepsi gelir, sizi 80 darbe anayasasından kurtaracağız diye. Ama seçim bitince, hadi buyurun kardeşim, şu işi yapalım dediğimizde her biri bir tarafa çekiliyor. Ama bu sefer burada bir hakkı teslim etmek istiyorum; Milliyetçi Hareket Partisi önce memleketim ve milletim dedi ve AK Parti’yle beraber oturduk bu anayasa değişikliğini yaptık. Burada Milliyetçi Hareket Partisi’ne, onun Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Milliyetçi, ülkücü kardeşlerime teşekkür ediyorum. Kandil’deki bölücü teröristler diyor ki; evet çıkarsa biz biteriz, evet çıkacak, siz de biteceksiniz. Çünkü siz bu ülkenin milliyetçi, ülkücü gençleri size geçit vermeyecek. Evet vererek sizi de bitirecek, Türkiye’nin geleceğine, aydınlık yarınlarına giden yolu hep birlikte açacağız. Millete verdiği sözü yerine getirmekten kaçanlar şimdi kara propaganda yapıyorlar. Aslı esası olmayan, yalanlarla dolanlarla milletin aklını çelmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin kalkınmasının, güçlenmesinin önünü kesmeye çalışıyorlar. Bunların zihniyeti sevgili gençler, küçük olsun benim olsun” dedi.

“PKK, DEAŞ, FETÖ, BUNLARIN ALAYI HAYIR KAMPANYASI YAPIYOR”

Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

“Şimdi PKK, DEAŞ, FETÖ, bunların alayı hayır kampanyası yapıyorlar. Şimdi bunlara bir de bazı Avrupa ülkeleri de katıldı. E ne yapalım, hayırda beraber olsunlar, bize evet yeter, bize millet yeter. Bize bu asil, bu necip Türk milleti yeter.

Biz diyoruz ki Türkiye artık zaman kaybetmesin, biz diyoruz ki Türkiye artık büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine zaman kaybetmeden ulaşsın. 2023, 2053, 2071 hedeflerine kararlılıkla devam etsin. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu televizyonların başına geçmiş, ahkam kesiyor. Ne diyor? Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanıyla başbakan çatışması yaşanır; hayyalesselah. Adam daha değişikliği okumamış bile, yazık. Biz de zaten bunu söylüyoruz, söyleyene değil söyletene bak, biz de bunu söylüyoruz, günlerdir biz bunu anlatıyoruz. İşte Kılıçdaroğlu, bu dediğin sebepten dolayı bu anayasa değişmesi lazım diyoruz, tam da senin dediğini yapıyoruz. Günaydın, uyan da balığa gidelim. Daha neye hayır dediğini bile bilmiyor, bilmediği gibi dersini de çalışmıyor. Bu ülkenin Ana Muhalefet Partisinin Genel Başkanının düştüğü durum bu, Allah yardım etsin.

Kalkınmanın, refahın, istikrarın, güçlü Türkiye’nin önünü kesmeye çalışıyorlar. Kılıçdaroğlu’nu size havale ediyorum, siz sandıkta gereğini yaparsınız. Üretene köstek olmayı ne demek olduğunu bu millet iyi bilir, günü geldiğinde vatandaşlarımız laf üstüne laf koyanlara dersini verecektir, o gün 16 Nisan günüdür. O büyük günde Türkiye bütün kara propagandalara rağmen aydınlık gelecek için AK diyecek, evet oylarıyla ülkenin aydınlık yarınlarının kapısını aralayacak. Bu millet taş üstüne taş, iş üstüne iş, aş üstüne aş koyana emaneti verdi.”

“MİLLETİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ BİR DAHA GERİ GELMEMEK ÜZERE ORTADAN KALDIRIYORUZ”

Bu sabah İzmir’de Kemalpaşa-İzmir bağlantısını,  İstanbul-İzmir otoyolunun Kemalpaşa-İzmir bağlantısının 26 kilometrelik kısmının açılışını yaptıklarını hatırlatan Başbakan Yıldırım, “Çok güzel olmuş, 1,5 milyar harcanmış, 1,5 katrilyon, helali hoş olsun İzmir’e. İzmir’e 15 yılda 43 milyar yatırım yaptık, helal olsun. İzmir ilklerin şehir, İzmir yiğit, mert, çatal yürekli efelerin şehri. Vatan savunması için ilk kurşunun atıldığı şehirdir İzmir. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle noktalandığı şehrin adıdır İzmir. İlk İktisat Kongresinin toplandığı ve Cumhuriyetin Türkiye’nin ekonomisinin rotasının çizildiği şehirdir İzmir. Demokratik Partinin, Adnan Menderes’in siyasete başladığı, partisini kurduğu şehirdir İzmir. İzmir, ilk uluslararası fuarı açan şehirdir. İzmir, Türkiye Kupasını Anadolu şehirleri içinde en önce evine götüren Altay’ın şampiyonluğunu gören şehirdir. İlk futbol karşılaşması İzmir’de gerçekleşmiştir. İlklerin şehri İzmir’e ne yapsak hak ediyor, bundan böyle İzmir’e hizmetlerimiz artarak devam edecek.

İzmir’e hep güvendim, sevgili İzmirliler bizi asla yalnız bırakmadılar. Bugüne kadar sizin desteğinizle ülkemize, milletimize çalıştık, çabaladık, insanımızın yüzünü güldürdük ve şimdi inşallah 16 Nisan’da İzmir’den o kadar kuvvetli bir ses bekliyorum ki sevgili gençler, bu ses Kars’ta duyulsun, Diyarbakır’da duyulsun, Edirne’de duyulsun, Ankara’da duyulsun, Ankara’da duyulsun” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı:

“Değerli kardeşlerim; uzun yıllardır özlediğimiz değişimi inşallah sizlerin AK oylarıyla, evet oylarıyla 16 Nisan’da gerçekleştirmiş olacağız. Milletin önündeki engelleri bir daha gelmemek üzere artık ortadan kaldırıyoruz. Türkiye’nin önünü açacak, darbeleri tarihe gömecek yeni sistem devreye girecek. Bu halk oylamasına büyük bir sevinçle, büyük bir coşkuyla gidiyoruz.”

Başbakan Yıldıım’ın şu sözleri ise salondan “evet” cevabını aldı:

“Meydanlar hazır mı? Yüzbinler ne diyor? Milyonlar ne diyor? Sadece ve sadece vatandaşın dediği olacak. Sadece ve sadece milletin dediği olacak. Sadece millete hizmet edenler kazanacak. Milletimizin dirliği için var mısınız? Devletin birliği için var mısınız? Daha güçlü bir ekonomi için hazır mısınız? Daha fazla refah için, aydınlık bir gelecek için hazır mısınız?

Tek devlet için. Tek millet için. Tek bayrak için. Tek vatan için. Kararımız evet.”

 

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News