MODEKO Fuarı’na EİB’den çifte Alım Heyeti dopingi

Türk mobilya sektörünün vitrini, MODEKO İzmir Mobilya Fuarı’na çifte Alım Heyeti Dopingi. Bu yıl 1-5 Mart 2017 tarihleri arasında 28. Kez düzenlenen MODEKO Fuarı’na, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği “Alım Heyeti Organizasyonu” yaptı.

Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen “MODEKO Alım Heyeti Organizasyonu”na, Kolombiya’dan bir “Alım Heyeti” gelirken, bir diğer “Alım Heyeti” ise Bulgaristan, Arnavutluk, Yunanistan ve Irak’tan geldi.

Türkiye’nin en büyük fuar kompleksi Fuar İzmir’de, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği üyeleriyle 5 ülkeden gelen 12 firma temsilcilerini buluşturduklarını belirten Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, sektörün nabzının attığı Modeko Fuarı’na güç kattıklarını söyledi.

Türk mobilya sektörünün özgün tasarımlarıyla 1980 sonrasında ihracatta ciddi sıçrama gösterdiğine ve diğer sektörlerden daha hızlı büyüme gösterdiğine işaret eden Tarakçıoğlu, “Türkiye’nin 2005 yılında 715 milyon dolar olan mobilya ihracatı, 2016 yılı sonunda yaklaşık 3.7 kat artışla 2 milyar 656 milyon dolara yükseldi. 2023 yılı için ortaya koyduğumuz 6 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için Modeko Fuarı, Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Organizasyonları çok büyük öneme sahip” diye konuştu.

Modeko, Türk mobilya sektörünün düğünü

MODEKO Fuarı’nı Türk mobilya sektörünün düğünü olarak tanımlayan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ali Fuat Gürle, Mobilya sektörünün Türkiye’de dış ticaret fazlası veren nadir sanayi sektörlerden biri olduğunu, 2016 yılında 1.4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği olarak daha katma değerli ürün ihracatı için DESINGİZMİR Projesini 2016 yılında hayata geçirdiklerini dile getirdi.

DESINGİZMİR projesiyle, Egeli mobilya ihracatçılarının bir araya gelerek bir kurumsal kimlik ve farkındalık yaratmak için ortak hareket ettiği bilgisini paylaşan Gürle, “DESINGİZMİR Projesi ile İzmir ve bölgenin ürettiği katma değerli, tasarımda öncü, orta/orta üstü gelir grubuna ve tüm yaşam alanlarına hitap eden, opsiyonel, ergonomik, fonksiyonel, inovatif ürünleri tanıtmak ve ihracatını artırmak için çaba gösteriyoruz. 2016 yılındaki MODEKO Fuarı’nda ilk kez yer almıştık. Bu yıl ikinci kez yer aldık. Fuara katılım sağlayan firmalarımız DESINGİZMİR markasını öne çıkardılar” diyerek sözlerine son verdi.

Fuar İzmir’de 1-5 Mart 2017 tarihleri arasında bu yıl 28. Kez düzenlenen MODEKO İzmir Mobilya Fuarı’nda 350 firma mobilyalarını sergilerken, fuarı 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Mobilya ihracatında Irak zirvede, 204 ülkeye mobilya ihraç ettik

Türkiye, 2016 yılında 2 milyar 676 milyon dolarlık mobilya ihracatı yaparken, ihracatta ilk sırayı 449 milyon dolar ile Irak aldı. Irak’ı 205 milyon dolarlık ihracatla Almanya, 182 milyon dolarlık mobilya ihracatı ile Suudi Arabistan izledi. Bu ülkeleri, 137 milyon dolarlık mobilya ihracatı ile Fransa, 106 milyon dolarlık ihracatla ABD, 87 milyon dolar ile İngiltere, 82 milyon dolar ile BAE ve Libya, 72 milyon dolarlık mobilya ihracatı ile Türkmenistan ve 63 milyon dolar ile Azerbaycan takip etti. Türkiye, 2016 yılında 204 ülkeye mobilya ihraç etme başarısı gösterdi.

 

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

You may also like

Popular News