Yıldırım, Pence görüşmesi ile FETÖ elebaşının iadesini gündeme getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, askeri ve güvenlik alanında önemli uluslararası forumlardan biri sayılan Münih Güvenlik Konferansı marjında ABD Başkan Yardımcısı Michael Richard Pence ile görüştü.

Görüşmede, iki ülke hükümetleri arasında son günlerde artan ikili temaslara da işaret edilerek, dost ve müttefik Türkiye ve ABD arasında ortaklık ilişkilerinin önemi konusundaki anlayış birliğinden duyulan memnuniyet dile getirildi ve bu ilişkileri güçlendirme konusundaki kararlılık bir kez daha vurgulandı.

Yıldırım ile Pence arasındaki görüşmede, ABD’yle ikili ve NATO çerçevesindeki askeri ve güvelik ilişkileri ele alınırken, terörle mücadelede fikir birliği ve ortak hareketin önemi üzerinde duruldu.

FETÖ ELEBAŞI GÜLEN’İN İADESİ GÜNDEME GELDİ

Görüşmede Yıldırım, terör örgütü FETÖ ile mücadele ve lideri Fetullah Gülen’in iadesi konusunda yeni ABD yönetimiyle her türlü işbirliğine hazır olunduğunun altını çizerken, bu konudaki beklentilerin ABD yönetimince karşılanmasının ilişkilerde yeni bir sayfa açacağından bahsetti.

Başbakan Yıldırım, FETÖ’den bir farkı olmayan DEAŞ gibi radikal örgütlerle mücadelede de Türkiye ve ABD’nin birlikte hareket etmesi gerektiğine işaret etti. Görüşmede Yıldırım, Suriye’deki istikrarsızlığa kalıcı bir çözüm bulunması ve bölgenin PKK/PYD dahil her türlü terörden arındırılması konusunda iki köklü müttefik olan ABD ve Türkiye’nin tam uyum içinde çalışmaları gerektiğini vurguladı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence, yeni ABD yönetiminin de Türkiye ile ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmayı arzu ettiğini söyledi. Pence, terörle mücadeleden bölgesel işbirliğine her konuda Türkiye ile yoğun olan diyaloğun daha da geliştirilerek sürdürülmesine hazır olduklarının altını çizdi. ABD Başkan Yardımcısı Pence, Başbakan Yıldırım’ın dile getirdiği her konuyu ciddiyetle ele almakta olduklarını kaydetti.

Pence görüşme sırasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selamını iletti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News