Breaking News

16 Nisan Türkiye’nin En Büyük Yerli ve Millî Reformu Olacak

Show TV, Habertürk TV ve Bloomberg HT ortak yayınında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim reform yapmadığımız an yok ki. Her alanda; eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide, gıda-tarımda, altyapıda üstyapıda aklınıza ne gelirse hepsinde… Devamlı reform üstüne reform yapıyoruz. Ama istiyoruz ki şimdi daha büyük reformların yapılabilmesi için, önümüzün tıkanmaması; çok daha rahat adımlar atılabilmesi için, 16 Nisan Türkiye’nin bana göre en büyük yerli, millî reformu olacaktır, ithal değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Show TV, Habertürk TV ve Bloomberg HT’nin yayınına konuk oldu. Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci ve sunucu Veyis Ateş’in, Anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ve gündemdeki gelişmelere ilişkin sorularını

“REFORM YAPMADIĞIMIZ ALAN YOK”

Sunucu Veyis Ateş’in, “16 Nisan’dan sonra şaşıracağımız reformlar, değişiklikler bekleyelim mi?” yönündeki sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaten reformların partisi olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, reform yapmadıkları alanın olmadığını, eğitimde, sağlıkta, adalette, eğitimde, ulaşımda, enerjide, gıda-tarımda ve akla gelen her şeyde devamlı reform üstüne reform yaptıklarını anlatarak, daha büyük reformların yapılabilmesi için, önlerinin tıkanmaması ve çok daha rahat adımlar atılabilmesi için, 16 Nisan’ın Türkiye’nin en büyük yerli, millî reformu olacağını kaydetti.

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bunun ithal olmadığına ve hep “Türk tipi başkanlık sistemi” ifadesini kullandığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yerli ve millî olacağını vurguladı.

Bu durumun kanunlarla güçlendirileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkide bir bunlar ağızlarına kararnameyi alıyor, mesele kararname değil. Kanunlarla bunu inşallah parlamentoyla Cumhurbaşkanlığının müşterek çalışmasıyla burada inşallah çok daha farklı bir gücü ülkemize kazandıracağız” dedi.

“TEMSİLDE ADALETİN SAĞLANABİLMESİ İÇİN 600 MİLLETVEKİLİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk oylamasına sunulan değişiklikle milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkaracaklarını anlatarak, “Niye 550 bize yetmedi mi de 600 oluyor. 400 de bize yeterdi 450 de bize yeterdi” gibi ifadelerin olduğunu hatırlattı.

Bazı örnekleri vermesi gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Almanya’da milletvekili başına 123 bin, Fransa’da ise 75 bin nüfus düşüyor. Bizde şu anda 80 milyon nüfus 550 milletvekilimiz var. 143 bin kişiye düşüyor bir milletvekili. Burada temsili adaletten bahsedebilir miyiz, bahsedemeyiz. Temsilde adaletin olabilmesi için bu sayının daha da çoğaltılması lazım ama biz şimdilik 600’ü bu iş için uygun bulduk. ”

“GENÇ VE DİNAMİK BİR PARLAMENTO HEDEFLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18-25 yaş grupları arasında parlamentoya girecek gençlerle daha genç, dinamik bir parlamentoyu hedeflediklerini belirterek, gençlere güveneceklerini söyledi. Gençlerin alacakları paralarla ilgili ifadelerin hepsinin yalan olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ankara’dakilerin çocukları girecek, Bakkal Mehmed’in çocukları girmeyecek” ifadesinin de yalan olduğunu ifade etti.

“İSTİKRARIN OLMADIĞI BİR YERDE BAŞARIYI YAKALAYAMAYIZ”

Düzenlemeyle Cumhurbaşkanının iki kere seçileceğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunları söylüyoruz, söylüyoruz adam anlamıyor. Bir seçildi, tekrar olursa iki. Bütün bunlar ne için, bütün bunların tek sebebi var, istikrar ve güven için. İstikrarın olmadığı bir yerde başarıyı yakalayamayız” dedi.

Meclis araştırması, genel görüşme, meclis soruşturması ve yazılı soru yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisinin güçlendirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yetkilerinin birleştirildiğini anlattı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE GÜÇLÜ BİR MUTABAKAT OLUŞUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanının hiçbir zaman yüzde 50’nin altında oyla seçilemeyeceğine dikkati çekerek, “Yüzde 50 artı bir, bununla seçilir. Birinci turda seçilemezse ikinci turda iki kişi kalıyor. O iki kişiden de ancak en fazla oyu alan kimse o seçiliyor. Güçlü bir mutabakat oluşuyor. Hâlâ vatana ihanetten biz yüce divana gidiyoruz ama şimdi vatana ihanet olayının ötesinde, işlenen her suçtan dolayı belirlenen oranlar yakalanırsa Cumhurbaşkanı Yüce Divan’a gider” diye konuştu.

HSYK’NIN ÜYE YAPISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en önemli konulardan birinin HSYK üye sayısının 22’den 13’e düşürülmesi olduğunu vurgulayarak, “Şimdi diyor ki Kılıçdaroğlu; bunların hepsini Cumhurbaşkanı atıyor. Yalan konuşma, yok böyle bir şey. 4 tanesini ben atıyorum, 7 tanesini, o feshediliyor dediği parlamento atıyor, o da bunu atarken yine 5’te 3’le atıyor. İki üye var onlar da kabineden birisi Adalet Bakanı’dır, diğeri müsteşardır.

SURİYE’DEKİ GELİŞMELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki gelişmeler ve ABD ile Rusya’nın terör örgütü PYD ile ilişkilerinin sorulması üzerine, Suriye’yle alakalı olarak askerî noktada 3 Genelkurmay başkanının Antalya’da görüşmelerinin olduğunu hatırlattı. Görüşmeleri bunların kendi aralarında devam ettirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Sayın Putin’le benim görüşmem oldu. Sayın Trump’la henüz bu şeyler vasıtasıyla görüşmeler yapmadık ama orada da askerî olarak Genelkurmay başkanlarımız görüştüğü için gerekli bilgiler geliyor. Şimdi bizim El Bab’tan sonra Münbiç’te oraya yaklaşmış durumdayız. Daha önce Sayın Obama’ya benim söylediğim şeyler vardı. PYD, YPG, bunlar Münbiç’te kalmayacak. Çünkü burası Arap toprağıdır ve burayı terk etmeleri lazım. Bu ikisi de terör örgütüdür. Bu terör örgütüyle de sizin iş tutmanızı biz NATO içindeki ittifak veya stratejik ortaklığımıza uygun görmüyoruz.”

“İNSANİ YARDIM ADI ALTINDA MÜNBİÇ’TE BAYRAK DALGALANDIRMALAR DOĞRU DEĞİL”

“Burada gönlümüz şunu arz ediyor, insani yardım adı altında hâlâ Münbiç’teki bayrak dalgalandırmalar doğru bir şey değil. Bunları da arkadaşlarımızla değerlendirmeleri yapıyoruz. Üzerine üzerine gitmeye devam ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “16 Nisan bu konuda da bizim için önem arz ediyor. Ana muhalefetin başındaki zata sorarsanız ‘orada ne işiniz var…’ Bir taraftan Hollanda olayında filan yaklaşımına bakıyorsunuz çok daha farklı, buradaki yaklaşımı çok daha farklı. Ülkemizde 3 milyon Suriyeli var, bu insanlara kapılarımızı kapatamayız ki… Ne diyor şimdi çıkmış, ‘Bunlara vatandaşlık verecekler’ diyor. Yani çadırlarda konteynerlarda ilanihaye beslemektense, açık net söylüyorum… Bizim şu ana kadar STK’larla beraber yaptığımız destek 25 milyar dolardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’ın başarılı bir şekilde sonuçlanmasıyla bu süreci de çok başarılı bir şekilde atlatacaklarını anlatarak, Suriye konusunu da Irak konusunu da çözeceklerine inandıklarını söyledi.

Ekranları başında kendilerini izleyen vatandaşlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalan 19 günde milletin çok hassas bir şekilde bu “evet” çalışmasına gayret göstermesini istedi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …