Breaking News

Avrupa, Türkiye’nin Gidişatını Kendisi İçin En Büyük Tehlike Olarak Görüyor

Show TV, Habertürk TV ve Bloomberg HT ortak yayınında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yükselişinin Batı ülkeleri tarafından kabul edilemediğini kaydederek, “Şimdi Türkiye çok ciddi bir sıçramanın içinde. Türkiye’nin büyüme oranlarına bakıyorsun şu anda Avrupa ülkelerinden daha iyi bir konumdayız. Yatırımlara bakıyorsun, Türkiye yatırımlarını durdurmuyor, hızla devam ediyor. Tabii bu, bunların işine gelmiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Show TV, Habertürk TV ve Bloomberg HT’nin yayınına konuk oldu. Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci ve sunucu Veyis Ateş’in, Anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ve gündemdeki gelişmelere ilişkin sorularını cevapladı.

“EVET OYLARINDA İBRE YÜKSELİŞTE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “16 Nisan’daki halk oylamasında ne çıkacağına ilişkin tahmininiz ya da elinizde bir veri var mı?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Şimdi aslında henüz işin tam heyecan dolu günleri yaşanıyor. Bizler tabii şu anda sahadayız. Başbakan, bakanlar hepsi arazide. Yağmura rağmen, soğuğa rağmen hakikaten meydanların heyecanını çok iyi gördüm. Şu anda ibre yükselişte, böyle bir durum söz konusu. Ben bunun daha iyi olacağı inancındayım. Çünkü hayır diyenler niye hayır dediklerinin bir defa izahını yapamıyorlar. Yani şunun için mi ‘hayır’ diyecekler, Kandil’deki teröristler ‘hayır’ çağrısında bulunuyor diye mi ‘hayır’ diyecekler veya İmralı’daki terörist başı hayır diyor diye mi hayır diyecekler veya Pensilvanya’daki FETÖ’nün başı ‘hayır’ deyin diye çağrıda bulunuyor diye mi ‘hayır’ diyecekler? Niye hayır diyecekler?”

Türkiye’nin yükselişinin Batı ülkeleri tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi Türkiye çok ciddi bir sıçramanın içinde. Türkiye’nin büyüme oranlarına bakıyorsun şu anda Avrupa ülkelerinden daha iyi bir konumdayız. Yatırımlara bakıyorsun, Türkiye yatırımlarını durdurmuyor, hızla devam ediyor. Tabii bu, bunların işine gelmiyor. Ekonomik olarak bunların sipariş üzere kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notlar var biliyorsunuz, bu notların hiçbirisi tutmadı. Hiçbirisi Türkiye’ye yatırımı durdurmadı.” diye konuştu.

ÇİFT BAŞLILIK OLMADIĞI ZAMAN NETİCE ALIRSINIZ”

Geçmişte de yatırımlara hayır diyen bir kesimin olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne hayır dediler. 200 milyon insanın geçtiği Marmaray’a bunlar hayır dediler. Avrasya Tüneli’ni yaptık hayır dediler. Osman Gazi Köprüsü’nü yaptık, hayır dediler. Bütün güzel işlere bunlar hep hayır diyerek karşı çıktılar. İnşallah Kanal İstanbul’a başlayacağız. Biz ekonomi filan dinlemiyoruz, bunların hepsinin altyapısı hazır. Bu adımları atacağız. Bu adımları atmak için tek adam anlayışı diyorlar ya o değil, istişareye dayalı bir otoritenin oluşması önemli. Bu olduğu zaman çift başlılık olmaz. Çift başlılık olmadığı zaman da netice alırsınız.”

“DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANINI YAPIYORUZ”

Avrupa’ya yönelik eleştirilerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa bizim bu gidişimizi bir defa kendisi için en büyük tehlike görüyor. Örnek; şu anda biliyorsunuz biz dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Bu havalimanının, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ilk etabı açılacak” diye konuştu.

Kendilerinin üçüncü havalimanı konusunda hiçbir yeri dinlemediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradaki 5 firmanın 5’i de Türk. Krediyi şuradan buradan bulmuşlar ama ilk etapta Türk bankalarının sendikasyonuyla bu iş başladı. Ondan sonra yabancılar da bu işe girmeye tevessül ettiler. Türkiye’nin gücü var. Bu işi başarıyor, başaracak. Aynı durum Kanal İstanbul’da ve bunlar hızla devam ediyor. Bu onları rahatsız ediyor.”

“HANGİ HAYAT TARZINIZA MÜDAHALE ETTİK?”

“Hayır diye düşünenlere şunu söyleyeceğim” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardeşim, İsviçre’de senin Cumhurbaşkanının posterini, dev bir posteri İsviçre Parlamentosu’nun önünde sergileyip, şakağına silah dayayan ve o organizasyonu yapan dikkat edin onların Sosyalist Partisi ile Türkiye’deki PKK yanlıları, DHKP-C, onların oradaki uzantıları, birlikte bunu yapıyorlar ve onların polislerinin nezaretinde yapıyorlar. Utanmayacak mısınız?”

Kimsenin hayat tarzına müdahale etmediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hangi hayat tarzınıza müdahale ettik. Tam aksine bizim hayat tarzımıza müdahale edildi ama biz bunları hep sabırla geçiştirdik. Birçok arkadaşımın kızları vesaire, bu ülkede, kendi ülkemde üniversitelerde okuyamadı. İnancının gereği başını örtmek istedi örtemedi. Benim kızlarım örtemedi. Mecburen ben yurt dışına gönderdim. İmkânım vardı gönderdim. Yurt dışında okudular” dedi.

“15 TEMMUZ DARBESİNİ SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE GÖRMEYENİN SAĞLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİZ”

Almanya BND Başkanı Bruno Kahl’ın “darbe girişiminin arkasında Gülen’in olduğuna dair kanıt bulunmadığı” yönündeki açıklaması hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Almanların yaklaşım tarzları, bakın binlerce teröristi kendi ülkesinde barındırıyor, bunlara mali kaynaklar da temin ediyorlar ve her türlü gösteri yapılıyor, daha ileri gidiyorum polis araçlarının içinde terör örgütünün mensupları oturuyor ve terör örgütünün mensupları oradan terörist başının posterlerini sallıyorlar. Araç, polis aracı. Elimizde belgeleri var. Kalkıp da BND’nin, ‘biz onun arkasında onu görmüyoruz’ demesi onu haklı çıkarmaz. Şimdi bunların belgeleri bizde var. Artık 15 Temmuz darbesini sağlıklı bir şekilde görmeyenin biz, sağlığından önce şüphe ederiz. Bütün belgeleri, her şey içeride. Şu anda bütün failler cezaevinde. Hala daha birçok kurumdan bu tür failler çıkmaya devam ediyor. Sen kalkıyorsun, ‘Arkasında onun olduğunu zannetmiyorum’ diyorsun, bu olacak iş değil.”

“ATATÜRK, ŞU ANDA BİZİM YAPMAK İSTEDİĞİMİZİ YAPTI”

Alman Bild gazetesinin “Atatürk olsa hayır derdi” manşetinin hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan , “Şu anda ebedi âlemde olan Atatürk’ün hafıza kayıtlarını okuyacak kadar bunların böyle geniş kabiliyeti mi var, bunu neye göre söylüyorlar? Bunların Atatürk’le ne alası var?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun, bunlarla alakalı yanı çok manidar şimdi Atatürk’le bu görüşmeyi bu konuşmayı nasıl yaptılar, Şimdi tam aksi, ben desem ki Atatürk şu anda kalksa o da bizim hazırladığımız bu düzenlemeye kendisi de böyle yaşadığı için ‘evet’ derdi. Çünkü Atatürk, şu anda bizim yapmak istediğimizi yaptı. Niye? İnönü ile bile geçinemedi. En önemli mesai arkadaşıydı.” diye konuştu. Sunucu Veyis Ateş’in “Sizin deyiminizle o da damdan düşenlerden” demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O da damdan düşenlerden” cevabını verdi.

GALATASARAY’IN HAKAN ŞÜKÜR VE ARİF ERDEM KARARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galatasaray kulübünün aidat ödenmediği için 2 FETÖ zanlısının uzaklaştırılmasının sorulması üzerine, bunu değerlendirmeyi gereksiz bulduğunu söyledi. Buradaki olayın sadece aidata bağlı dayalı bir olay olarak değerlendirilmesinin kendisine çok hafif geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Niye çok hafif gelir? Çünkü bu kişiler şu anda Türkiye’den kaçmış mıdır? Kaçmıştır. Niye kaçmıştır? Demek ki FETÖ ile iltisaklı ilişkili oldukları belgeler var ve bu belgelerin olduğunu bildikleri için de bunlar hemen Türkiye’den kaçma yolunu uygun bulmuşlar. Bundan daha güzel delil olur mu? Doğrusu Galatasaray yönetiminin aldığı kararın, aidata bağlı olarak alınmasını ben hafif buluyorum. Bunların aidat, artı FETÖ bağlantısıdır.”

“HEPİMİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLIĞIYLA ÖVÜNECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sunucu Ateş’in “Bu hafta sonu Diyarbakır ve Van’dasınız, 16 Nisan’dan sona ‘evet’ çıkarsa, adı ‘çözüm süreci’ olmayan başka bir şey olur mu, olacak mı? Başka bir süreç başka bir hava… ” demesi üzerine, şöyle cevap verdi: “Biz şu anda Güneydoğu’da terörle çok ciddi mücadele yapıyoruz. Bu çözüm süreci filan falan onların hepsi geçmişte kaldı. Şimdi bizim artık bu noktada oturup konuşacağımız kişi ortada yoktur. Bitti o iş.”

“Ben Kürdüm” diyeni bağırlarına bastıklarını ama Kürtçülüğü dayatması halinde bunun ırkçılığı getirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun karşısında olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Onun için ne Türkçülük, ne Kürtçülük, ne Lazcılık, ne şuculuk buculuk yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ortak paydasında bütünleşmişiz ve biz bunlarda ayrım yapmıyoruz. Yaratılanı Yaradan’dan ötürü seviyoruz. 80 milyon kardeştir diyoruz. Biz bunu başaracağız. Ve hepimiz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla övüneceğiz. İnşallah bundan sonraki süreç, devletin milletiyle bütünleşmesinin gerçekleştiği Güneydoğu’da 16 Nisan, zaten adeta bir röntgen olacak. O röntgende kendini gösterecek ve çok daha hızlı, farklı bir süreç devreye girecektir ve yatırımcı oraya girecektir. Yatırımcı oraya girdiği zaman, durum çok daha farklı bir hal alacaktır. İnşallah Cumartesi günü önce Van’dayız, Van’dan sonra Diyarbakır’a ineceğiz ve Başbakan’la beraber bu iki ilde inşallah çok büyük iki miting yapmayı planladık. Bunları gerçekleştirerek oralara yeni bir havayı vereceğiz.”

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …