Bakan Bozdağ; Gülen eninde sonunda Türkiye’ye getirilecek

elebaşı Fetullah Gülen’in iadesinin Türkiye için ne anlam ifade ettiğini vurguladığını söyledi. Gülen’in Türk milleti adına Türk yargısının önünde hesap vermesinin sağlanması için hükümet olarak tüm yol ve yöntemleri sonuna kadar kullanacaklarını vurgulayan Bakan Bozdağ, “Fetullah Gülen’in Türk yargısı önüne çıkartılması, millet adına Türk yargısına hesap verilmesinin sağlanması ve Türk yargısının da millet adına hesap sorması ve adaletin gereği neyse onun yapılmasını sağlamak konusunda hükümet olarak elimizde olan bütün yolları yöntemleri sonuna kadar kullandık. Bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz. Fetullah Gülen eninde sonunda Türkiye’ye getirilecek ve Türk yargısının önüne çıkarılacaktır. Bu bugün olur, yarın olur ama bunun kaçışı yok” dedi.

Bakan Bozdağ’ın açıklamalarından bazı bölümler şu şekilde:

GÜLEN’İN İADESİNİN TÜRK HALKI İÇİN NE ANLAM İFADE ETTİĞİNİ PAYLAŞTIM

Bildiğiniz gibi ABD Adalet Bakanı yeni göreve başladı. Kendisine görevinde tebrik ve başarı dileklerini içeren bir mektup göndermiştim. Mektupta da Türkiye ve ABD Adalet Bakanlıklarının şu anda ana gündem maddesi olan Fetullahçı terör örgütünün ele başı Fetullah Gülen’in geçici tutuklanması ve Türkiye’ye iadesi hususunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunun altını çizmiştim ve beklentimizi de kendisine iletmiştim. Daha sonra da kendisiyle telefonla görüşme talebim olmuştu. Bu talep dün karşılandı ve sayın Bakan ile telefonla görüşme fırsatım oldu. Kendisine tekrar tebriklerimi ve başarı dileklerimi ilettim. FETÖ ele başı terörist Gülen’in Türkiye’ye iadesinin Türk halkı ve Türk devleti için ne anlam ifade ettiğini kendileriyle paylaştım. Türkiye’nin beklentilerini kendilerine ifade ettim.

İVEDİLİKLE DOSYALAR DEĞERLENDİRİLMELİ

Çünkü terör örgütü lideri Fetullah Gülen Pelsinvanya’da şu anda Türkiye aleyhine terör örgütünün kısıtlamaya tabi olmaksızın yönetmeye devam etmektedir. Bu durum iki ülke arasındaki ilişkilere, iki ülke halklarının birbirine bakışına olumsuz zarar vermektedir. Bunu kendilerine ifade ettik. Şunun altını özellikle çizdim, ABD ve ABD halkı için Usame Bin Ladin dendiğinde ne anlam ifade ediyorsa Fetullah Gülen ismi de Türkiye ve Türk halkı için aynı anlamı ifade etmektedir. O nedenle bizim gönderdiğiz dosyaların ivedilikle değerlendirilmesi öncelikle geçici tutuklama talebimizin gereğinin yapılarak terörist Gülen’in tutuklanması ve bilahare iade sürecinin gerçekleşmesi talebimizi yineledik ve bu konuda Türkiye’nin beklentilerini kendilerine aktardık.

YENİ DÖNEMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK

Dün ayrıca sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da sayın Adalet Bakanı ile yüz yüze görüştüler. Biz yeni yönetimden bu konuda olumlu adımlar beklediğimizi ifade etmek isteriz. Beklentimizin de yüksek olduğunu ifade etmekte fayda görüyorum. Ayrıca sayın Cumhurbaşkanımız da ABD Başkanı sayın Trump arasında ilerde yapılacak görüşmede de bu konunun ana gündem maddesi olacağını değerlendiriyorum ve Türkiye olarak ABD’de Türkiye aleyhine faaliyette bulunan bir terör örgütünün herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın faaliyetlerini sürdürmesini kabul etmediğimizi ve kabul etmeyeceğimizi bir kez daha yineleme imkanı bulduk ve bu konunun takipçisi olacağız.

GÜLEN ENİNDE SONUNDA TÜRKİYE’YE GETİRİLECEK

Fetullah Gülen’in Türk yargısı önüne çıkartılması, millet adına Türk yargısına hesap verilmesinin sağlanması ve Türk yargısının da millet adına hesap sorması ve adaletin gereği neyse onun yapılmasını sağlamak konusunda hükümet olarak elimizde olan bütün yolları yöntemleri sonuna kadar kullandık. Bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz. Fetullah Gülen eninde sonunda Türkiye’ye getirilecek ve Türk yargısının önüne çıkarılacaktır. Bu bugün olur, yarın olur ama bunun kaçışı yok.

AVRUPA DARBECİLERİN SIĞINACAĞI GÜVENLİ BİR LİMAN OLMAMALIDIR

Batılı ülkelerde şöyle bir uygulamayı son dönemde çok üst düzeyde görüyorum. Kim Türkiye’ye zarar veriyorsa, Türkiye devletinin ve Türk halkının aleyhine çalışıyorsa, Türkiye’nin aleyhine ve Türk kanunlarına göre suç işliyorsa onlara üst düzeyde korumalar sağlanıyor. Ne yapılıyor? Hemen mültecilik statüsü verilebiliyor ve bu statü verildiği zamanda uluslararası hukuk çerçevesinde iade süreçleri tıkanmış oluyor. Norveç’te yer alan haberlere bakıldığında darbeci bazı subaylara sığınma hakkı tanınmış durumda. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Avrupa darbecilerin, teröristlerin, katillerin sığınacağı güvenli bir liman olmamalıdır. Demokrasiye ve hukuk devletine inananlar hukukun evrensel ilkelerini ve demokratik değerleri savunanlar, bu değerlerin ilkelerinin gereği neyse onu da yapmaları lazım.

HUKUKUN EVRENSEL İLKELERİ PERVASIZCA ÇİĞNENİYOR

Biz Türkiye olarak bu beklentilerimizi hep ifade ediyoruz ama maalesef gerek Norveç gerekse diğer batılı ülkeler hem hukukun evrensel ilkelerini Türkiye söz konusu olunca pervasızca çiğniyorlar hem de demokratik değerleri Türkiye söz konusu olunca göz ardı ediyorlar. Bu açık bir çifte standarttır, kabul edilemez bir durumdur. Norveç’in aldığı bu kararı kınıyorum. Sadece Türkiye aleyhine olduğu için kınamıyorum aynı zamanda hukukun evrensel ilkelerini çiğnedikleri için de kınıyorum. Demokratik değerleri yok saydıkları içinde kınıyorum. Kim darbecileri teröristleri himaye ederse günün birinde himaye ettikleri bu kişilerden Türkiye’nin zarar gördüğü gibi başka tür zararlar görmekle karşı karşıya kalabilirler. Onu da buradan özellikle ifade etmek isterim.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News