Breaking News

Başı örtülü kadınlar YPG’ye, PYD’ye sırtımızı dayadık demediler

28 Şubat’ın tanığı ve mağduru Doç. Dr. Merve Kavakçı, başı örtülü kadınların hiçbir zaman şiddete başvurmadığını söyledi. Beykoz Belediyesi, HAKEDER ve İlim Yayma Cemiyeti tarafından 28 Şubat’ın 20. yılında düzenlenen seminerde konuşan Doç. Dr. Merve Kavakçı, başı örtülü kadınların her zaman demokratik yollardan hakkını aradığını ifade etti.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “Biz sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz” sözlerine atıfta bulunan Kavakçı, “Başı örtülü kadınlar hiçbir zaman şiddete başvurmadılar. Hiçbir zaman arkamızı dışarıda terörist olan şu gruba, bu partiye YPG’ye, PYD’ye sırtımızı dayadık demediler. Onlar elele tutuştular, onlar toplandılar, protesto ettiler” dedi.

Buna rağmen başörtülü kadınların tehdit unsuru olarak görüldüğünü vurgulayan Kavakçı, şunları söyledi:

“28 Şubat, ülkede tesis edilmeye çalışılan, alışılagelmiş değerlere yönelik bir darbe girişimidir. Türkiye’de başörtüsü problemi ancak şahsımın TBMM’ye seçilmiş bir milletvekili olarak girmesiyle net olarak algılandı. Başörtülü kadın, Türkiye’de rejimin batılılaşma projesinin temellerini sarsan bir tehdit unsuru olarak görüldü. Allah’ın emri olan başörtü bahane edildi. Karalama kampanyalarına maruz kaldı. İnsanların belirli bir süre sonra laikleşeceği öngörülmüştü. Bu bakış açısı yeni değil, son 200 yıllık süreçte yer alan olayların devamıdır. 15 Temmuz’da da aynı mantıkla darbe yapılmak istendi. Allah’ın verdiği inayetle halk bu girişimi önledi. Bu olayları bir daha yaşamamak için o günleri asla unutmamalıyız.”

KAŞITOĞLU: “28 ŞUBAT HAFIZALARDA DAİMA YER ETMELİ”

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise “28 Şubat’ta uğradığımız zulümlerin gelecek nesillerin hafızasında yer etmesini isteriz. 28 Şubat Darbesi, vatana, inançlı insanlara karşı, ülkenin refahı için çalışan ve söz sahibi olan kişilere karşı yapılmıştır. O günlerde bayrak ve vatan için mücadele eden insanları saygı ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Beykozluların yoğun ilgi gösterdiği konferansın sonunda Kavakçı, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi ve kitaplarını imzaladı.

Grup Yürüyüş ise İslam coğrafyasında yaşanan zulümleri anlatan şarkılarını seslendirdi.

KAVAKÇI’NIN BABASI DA ORADAYDI

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, HAKEDER Başkanı Leman Aksay, derneğin Onursal Başkanı Ayşe Çelikbilek, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer, Merve Kavakçı’nın babası Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, belediye başkan danışmanları, STK ve siyasi parti temsilcileriyle ilçe sakinleri katıldı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …