BOZDAĞ, GÜLEN DOSYASI SAĞLAM DELİLLERLE DONATILDI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Muğla Valiliği ve Muğla Adliyesi’ni ziyaret etti. İncelemelerde bulunan ve faaliyetlerle ilgili bilgi alan Bakan Bozdağ, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bakan Bozdağ’ın açıklamalarından bazı bölümler şu şekilde:

MUĞLA’YA YENİ ADLİYE BİNASI SÖZÜ

Bakanlığımızın bir takım çalışmalarını yerinde görme imkanımız oldu. Adliyemizin, mahkemelerimizin hakim ve savcılarımızın ihtiyaçlarını tespit ettik, çözüm konusunda karşılıklı görüş alış-verişinde bulunduk. Marmaris’te sayın Cumhurbaşkanımıza darbe teşebbüsünün gerçekleştirildiği gece suikast girişiminde bulunan darbeci sanıkların yargılanacağı salonu da yerinde görme fırsatı bulduk. Muğlamızın yargı alanındaki ihtiyaçları konusunda da bir dizi kararlar aldık. İnşallah Muğla’da hakim ve savcılarımızın lojman ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda destek vereceğimizi ifade ettik. Muğla’nın adalet binası ihtiyacı var. Bazı birimlerimiz dışarıda. Bunun yeriyle ilgili konuştuk. Onlarla ilgili de karar aldık, yerine dair sayın Orman Bakanımızla görüştük. Valimiz ve Başsavcımız bunun alt yapısını yapacaklar ve ardından biz buna dair adımı atacağız. Bunu da Muğlalılara müjde olarak vermek isterim.

FETÖ’YE 1360 DAVA

Fetullahçı Terör Örgütü ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsüne ilişkin soruşturmalar Muğla’da olduğu gibi Türkiye’nin diğer illerinde de devam etmektedir.  Pek çok soruşturma var. Bunlardan iddianameye dönüştürülen soruşturmalar olduğu gibi davaya dönüşen soruşturmalar oldu. Bugün itibariyle Türkiye genelinde 1360 davanın açıldığını görüyoruz. Hem darbe teşebbüsü, örgüt üyeliği ile birlikte sadece darbe teşebbüsü olan hem de örgüt üyeliği ve örgüt adına işlenen eylemleri kapsayan dava sayısı 1360’dır. Bundan sonraki süreçte de iddianameler tamamlandıkça yeni davalar da açılacaktır. Yargılamaların adil olması, hukuka uygun bir şekilde yürütülmesi ve sonuçlandırılması milletimizin beklediği şekilde hukuka uygun bir biçimde sonuçlandırılması ve milletimizin gözü önünde yapılacak yargılamalarla sağlanacaktır. Bunu herkes yakından takip ediyor. Adalet tecelli edecek ve yerini bulacaktır.

TERÖRİST GÜLEN OLDUĞUNU BİLDİKLERİNE İNANIYORUM

Fetullahçı Terör Örgütü’nün kurucusu, yöneticisi 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü planının talimat vericisi onaylayıcısı ve bu planın uygulanmasının sevk ve idare edicisi terörist Gülen’dir. Burada Türk halkında da herhangi birinde de tereddüt bulunmamaktadır. Bunu daha önce de ifade ettim, ABD makamlarında bu konuda Türkiye’den daha fazla bilgi de bulunmaktadır. Öyle olduğuna inanıyorum ben çünkü böylesi bir terör örgütünün elebaşı Pelsinvanya’da yaşıyor, Amerika gibi güçlü bir devlet Pensilvanya’daki malikaneye girip çıkanların kim olduğunu, bunların neleri konuştuğunu bilmediğini düşünmek saflık olur. Ben hep söylüyorum bir keza daha buradan ifade etmek isterim darbe planlarının onaylanması, müzakeresine dair istihbaratlarda kayıtlar olabileceğini ifade ettim, bilahare de ifade etmek isterim. O yüzden Türkiye’nin, Türk halkının bunda bir tereddüdü yok, Amerikan istihbaratının da bu konudan görüşmelerden, şuradan buradan bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Onlar da bu konuda işin doğrusu bu darbeyi gerçekleştirenin terörist Gülen olduğunu çok iyi bildiklerine inanıyorum.

GÜLEN DOSYASI SAĞLAM DELİLLERLE DONATILDI

Bizim dosyalarımızda sunduğumuz deliller darbe teşebbüsünün planlayıcısı sevk ve idare edicisinin Fetullah Gülen olduğunu herhangi bir tereddüde meydan vermeyecek şekilde çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu güne kadar ABD’ye iletilen geçici tutuklama taleplerine ilişkin dosyalarda Fetullah Gülen ile ilgili dosya kadar sağlam bir dosya olduğunu da o kadar sağlam delillerle donatılmış bir dosyadır. Ancak bu güne kadar olumlu bir gelişme maalesef arzu ettiğimiz istikamette olmadı. Umarız ki yeni başkan döneminde Türkiye – ABD ilişkileri farklı bir seyir izler ve olumlu bir dayanışma ve işbirliği olur. Şu ana kadar yapılan açıklamalara da baktığımızda da Fetullah Gülen’in iadesi ve geçici tutuklaması konusunda olumlu gelişmeler olabileceği sinyalini veriyor. Ancak somut adımları görmeden bu konudan bir şey söyleme imkanı da yok. Biz şu anda bu konudaki temennimizi ve olumlu sinyallerin somut adımlara dönüşmesine dair umudumuzu ifade ediyoruz. Umarız ki bunlar boşa çıkmaz. ABD’de Türkiye aleyhine faaliyette bulunan bir terör örgütünün herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın faaliyetlerine devam etmesi kabul edilebilir bir şey değildir. Çünkü FETÖ kurucusu yöneticisi terörist Gülen oradan terör örgütünü sevk ve idare ediyor. Türkiye’den gelen başka yerlerden gelen örgüt mensuplarıyla çok açık net görüşmeler yapıyor. Onlara mesajlar veriyor, sosyal medya ve internet üzerinden mesajlarını yayınlıyor.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSLUĞA UYGUN DÜŞMEZ

Bu iki ülke arasındaki dostluğa da hukuka da uygun bir yaklaşım değildir. Türkiye’de ABD’nin aleyhine faaliyette bulunan bir terör örgütünün böylesi bir rahatlık içerisinde faaliyette bulunmasını, herhangi bir kısıtlamaya herhangi bir soruşturmaya, tahkikata uğramadan bunları yapmasını ABD kabul eder mi? Kabul etmez. Dostluğa iki ülke arasındaki uygun düşer mi? Düşmez. Biz de onu söylüyoruz, Amerika’da Türkiye’nin aleyhine faaliyette bulunan bir teröristin ve terör örgütünün yuvalanması ve orada Türkiye aleyhine faaliyette bulunması Amerika Türkiye arasındaki olumlu ilişkilere, hukuka ve dostluğa uygun düşmez. Umarız ki bu konudaki yeni yaklaşım Türkiye’nin dostluğunu Amerika ve Türkiye arasındaki olumlu ilişkilerin gereği ve daha da önemlisi uluslararası hukukun gereği üzere olumlu bir şekilde rayına oturur.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News