Bu Ülkede ‘Hayır’ Diyen Ne Kadar Saygınsa, ‘Evet’ Diyen de O Kadar Saygın Olmalı

Bursa’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’li bir milletvekilinin ‘evet’ diyenleri İzmir’de denize dökmekle tehdit etmesini hatırlatarak, “Seni Samsun’a çıkarmaz benim Samsunlu kardeşim. Sen Sivas’a giremezsin bu kafayla. Amasya’ya giremezsin, Ankara’dan geçemezsin. Sen kimi İzmir’den denize döküyorsun? Sen bu ülkenin ‘evet’ diyen evlatlarını ne zamandan beri bir Yunan gibi görmeye başladın?” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’da yapımı tamamlanan hizmet ve eserlerin toplu açılış törenine katıldı. Eski Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen ve vatandaşların yoğun iştirakiyle gerçekleşen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“BURSA, BU TOPRAKLARIN ZAFER MÜJDECİSİDİR”

Bursa’nın, Sultan Orhan döneminden beri daima bu toprakların, bu milletin zafer müjdecisi olduğunu belirten ve Bursa’nın rekor evet oranıyla bir kez daha tarihteki kurucu şehir vasfını göstermesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘boş küp çok inler’ şeklindeki atasözünü hatırlatarak, “Ana muhalefetin başındaki zat ve avaneleri de işte bu şekilde sürekli inliyorlar; ama içi boş. Çünkü bunlar adeta bir yalan makinesi. İnlerken de saçmalıyorlar, zırvalıyorlar” diye konuştu.

16 Nisan’da ‘evet’ çıksa bile bunu tanımayacaklarını ifade eden CHP’li bir milletvekilinin, ‘evet’ diyenleri ‘Samsun’dan çıkıp İzmir’de denize dökmekle’ tehdit etmesini de hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seni Samsun’a çıkarmaz benim Samsunlu kardeşim. Sen Sivas’a giremezsin bu kafayla. Amasya’ya giremezsin, Ankara’dan geçemezsin. Sen kimi İzmir’den denize döküyorsun? Sen bu ülkenin ‘evet’ diyen evlatlarını ne zamandan beri bir Yunan gibi görmeye başladın?” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE BİR VEKİL PARTİDE BARINDIRILMAMALI”

İlgili milletvekilinin bu ifadeleri üzerine partisinin genel başkanının bu tür ifadelerin doğru olmadığını söylemekle yetindiğine de işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ey Kılıçdaroğlu, senin şu anda bir genel başkan olarak yapman gereken ne biliyor musun, onu da öğreteyim sana. Kesin ihraç talebiyle böyle bir adamı partide barındırmamak, hemen ihraç etmek… Eğer bu ülkede ‘hayır’ diyen senin için ne kadar saygınsa, ‘evet’ diyen de o kadar saygın olmalıdır, demokrasi bu. Sana bir de demokrasi dersi verecek değilim” dedi.

“DARBE OLURSA TANKIN ÜZERİNE İLK BEN ÇIKARIM DİYORDUN, NİYE KAÇTIN GİTTİN?”

Ana muhalefet partisinin eski genel başkanının da ‘16 Nisan’da hayır çıkarsa düşmanı İzmir’e dökmüş kadar sevineceklerini’ söylediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Yazıklar olsun. Yani bu işi biraz biliyor zannediyordum; ama anlaşılan o ki son zamanlarda onun da artık kayışlar eskidi ve yırtılmaya başladı. Ayrıca tabii bir de ana muhalefetin başındaki zat son zamanlarda bir şey konuşmaya başladı. Ne diyor? ‘15 Temmuz’da örtülü darbe yapıldı’ diyor. Kılıçdaroğlu, sustum sustum sustum, ama şimdi açıklayacağım. Bak ben gece 01.30 gibi Yeşilköy Atatürk Havalimanına indim. Marmaris’ten oraya geldim ve oraya geldiğimde baktım ki halkım orada bizi bekliyor. Çağrımıza hepsi icabet etmişler, meydanlara dolmuşlar. Orada hitap ettik, oturduk, durum değerlendirmesi yaptık ve İstanbul Valimiz, ondan sonra vekâleten Genelkurmay Başkanlığına atadığımız Ümit Paşa, birlikte bir değerlendirme yaptık ve bir de öğrendim ki saat 23.30’da Kılıçdaroğlu havaalanına gelmiş. Fakat Kılıçdaroğlu ondan sonra kaybolmuş. Daha sonra öğrendik ki Bakırköy Belediye Başkanının evine gitmiş. Hani sen bir zamanlar diyordun ki ‘bu ülkede darbe olursa tankın üzerine ilk ben çıkarım’; hani ne oldu, niye kaçtın gittin? Ha demek ki bunlarda laf bol.”

Milletin CHP’lilerin yakalarına yapışıp söylediklerinin hesabını sormaya başlayınca, işi toparlamaya çalışırken kendilerini daha da rezil ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP’nin o malum milletvekili kendini savunmak için çıktığı bir televizyonda ne diyor biliyor musunuz? ‘Allah bile yetkileri dağıtıyor’ diyor ve meleklerin görevlerini sayıyor. Sonra da şöyle devam ediyor: ‘Siz alıp tüm yetkiyi bir Cumhurbaşkanına verirseniz, o anda bir kararname imzalarsa ne olur?’ Tövbe haşa. Bu ne demektir biliyor musunuz? Yani bir Cumhurbaşkanını haşa nereye benzetiyor, kafaya bak. Bunlarda din, iman, böyle bir şey söz konusu değil. Sen bir kulu Allah ile aynı noktaya nasıl getirirsin? Bu ne terbiyesizliktir” sözlerine yer verdi.

“CHP’LİLER SUFLEYİ PENSİLVANYA’DAKİ ŞARLATANDAN ALIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradan, Bursa’dan, ana muhalefetin endazeyi kaybetmiş yöneticilerine sesleniyorum; korkmayın, 16 Nisan’da kimseye bir şey olmayacak. Biz sizler gibi İzmir’den denize dökmeyeceğiz. Ama biz güzel bir siyaset müzesi hazırlayacağız. O müzeye, evet sizleri obje olarak koyacağız. Bu halk oylamasında ‘evet’ çıkınca sadece ülkemizin yönetim sistemi değişecek, emin olun bu durumda da her şey eskisinden daha iyi olacak. Türkiye koalisyon tartışmaları olmadan, istikrar ve güven ortamı tehdit edilmeden yönetileceği bir döneme girecek. Buna karşı çıkacağım derken dünyanızı da, ahiretinizi de tehlikeye atmayın. Tabii biz CHP’lilerin bu sufleleri nereden aldıklarını çok iyi biliyoruz. Bunlar sufleyi Pensilvanya’daki şarlatandan alıyorlar. Çünkü onun 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren militanları da dünyalarını ve ahiretlerini yakmaktan yıkmaktan söz ediyorlar. CHP’lilere diyorum ki; bu şarlatanın yolu yol değil.”

Kendisini dinleyen vatandaşların ‘Dik dur eğilme, bu millet seninle’ şeklindeki tezahüratlarına cevaben, “Biz beşer planında kimsenin önünde eğilmedik. Biz sadece Mevla’mızın önünde rükûda eğildik, secdede eğildik. Zira bize eğilmek yakışmaz. Eğilseydik, o akşam Yeşilköy’e gelmezdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi gecesinde kendisine, ‘Yunan adaları yakın, sizi oraya götürelim’ şeklinde teklif edildiğini, kendisinin de “Asla, öleceğimi bilsem topraklarımda ölürüm” diyerek cevap verdiğini aktardı.

“BURSA’YI GELİŞTİRMEK İÇİN GEREKEN YATIRIMLARI KESİNTİSİZ SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Düzenlenen törende Bursa’da yapımı tamamlanan ve toplam yatırım bedeli 384 milyon lira olan hizmet ve tesislerin resmî olarak açılışlarının yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 14 yılda Bursa’ya yapılan yatırımlardan örnekler verdi. 14 yılda 53 sağlık tesisinin tamamlanıp 13’ünün inşasının devam ettiği bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin 355 yataklı şehir hastanesinin önümüzdeki yıl açılacağını, Bursa’dan geçen İstanbul-İzmir otoyolunun ve Bursa’yı Ankara ve Konya’ya bağlayan hızlı tren hattının hızla devam ettiğini hatırlattı ve önümüzdeki dönemde Bursa’da gerçekleştirilecek yatırımlarla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bursa’yı da içine alan Marmara Gelişim Projemiz kapsamında 2019 yılına kadar yapılacak 6 katrilyon liranın üzerinde yatırımla bölgeyi sulama ve içme suyu tesislerine kavuşturmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin en önemli dış ticaret merkezlerinden biri olan Bursa’yı geliştirmek için gereken yatırımları kesintisiz sürdürmekte kararlıyız. Otomotiv sanayini desteklemek için şehrimize bir de test merkezi yapıyoruz. Otomotiv sanayinde faaliyet gösteren firmalarımız yeni yatırımlarla sürekli kapasite arttırıyorlar. Bu da tabi bizim için bir iftihar vesilesi. Bursa’ya büyüklüğüne yakışır yeni adliye ve bölge adalet saraylarını da inşallah yapıyoruz. Türkiye büyüdükçe Bursa büyüyecek, Bursa yürüdükçe Türkiye yürüyecek.”

Bursalı vatandaşları 16 Nisan halk oylamasında ‘evet’ diyerek Türkiye’nin ve Bursa’nın önünü açmaya, daha fazla yatırım, daha güçlü ekonomi, daha çok istihdam için Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine destek vermeye çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kardeşlerim, unutmayın, sel gider kum kalır, bugün konuşulan tüm sözler yarın unutulur, ama yapılan hizmetler size de, sizin çocuklarınıza da torunlarınıza da onların evlatlarına da kalacaktır. Bursa’da nasıl ecdadın mirası eserlerimizle gurur duyuyorsak, bize düşen, bundan 100 yıl, 200 yıl sonra gurur duyulacak eserler bırakmaktır” şeklinde konuştu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …